Protokół z VII posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 30 października 2014 r. w Olsztynie.

W dniu 30 października br. odbyło się VII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 12 przedstawicieli WRZ oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba członków Rady spełniła wymóg dot. kworum umożliwiający podjęcie uchwał. (Lista obecności – zał. nr 1).  
Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad: 
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 21 lutego 2014 r. 
  2. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, 
  3. Programowanie perspektywy finansowej 2014 – 2020 – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER),
  4. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy,
  5. Sprawy różne, dyskusja.
Punkt pierwszy porządku obrad
Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady. 
Następnie, zapoznał uczestników z porządkiem obrad. W tym miejscu głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który zaproponował zebranym, aby punkt 4 porządku obrad tj. sytuacja na rynku pracy został przedstawiony jako pierwszy. Następnie przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego, porządek obrad z wprowadzoną zmianą został jednomyślnie zaakceptowany.
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia, które odbyło się w dniu 21.02.2014 r. w Olsztynie. Projekt protokołu został przekazany pocztą elektroniczną, do członków WRZ, w dniu 05.03.2014 r. Jedna uwaga, zgłoszona przez Pana Remigiusza Dobkowskiego została uwzględniona w protokole. 
W wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednomyślnie.

Punkt czwarty porządku obrad
Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił sytuację na wojewódzkim rynku pracy w październiku 2014 roku (Prezentacja – zał. nr 2). Omówił wybrane czynniki społeczno – gospodarcze w województwie mające wpływ na poziom i stopę bezrobocia. Wyjaśnił, iż w okresie rocznym, procentowy spadek liczby bezrobotnych, w przedziale od 32,9%  (w powiecie iławskim) do 3,3% (w powiecie szczycieńskim) wystąpił w prawie wszystkich powiatach, poza węgorzewskim, gdzie bezrobocie wzrosło o 1,3%. Największe spadki zaobserwowano w powiatach: iławskim (32,9%), nowomiejskim (19,6%), ostródzkim (17,0). Z kolei, najmniejsze spadki zauważono w powiatach: szczycieńskim (3,3%), lidzbarskim (7,9%) oraz olsztyńskim (8,3%). 
W porównaniu do sierpnia 2014 r. poziom bezrobocia spadł w 17 powiatach – największy procentowy spadek odnotowano w Olsztynie (o 4,6%) i powiecie braniewskim (o 3,7), największy wzrost odnotowano w powiecie mrągowskim (o 4,2%) oraz węgorzewskim (o 4,0%). We wrześniu 2014 roku, poziom bezrobocia w regionie wyniósł 93 864 osoby. Liczba bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 1 305 osoby, tj. o 1,4%. W porównaniu do końca grudnia 2013 roku nastąpił spadek o 16,7% (tj. o 19 311 osób).  W porównaniu do września ubiegłego roku, bezrobocie w województwie warmińsko – mazurskim zmniejszyło się o  13 717 osób, tj. o 12,8%. 
W porównaniu do września ubiegłego roku, bezrobocie w województwie warmińsko – mazurskim zmniejszyło się o  13 717 osób, tj. o 12,8%. 
Z kolei, stopa bezrobocia spadła w prawie wszystkich powiatach, wyjątkiem jest powiat węgorzewski, gdzie w porównaniu z wrześniem 2013 roku, stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt proc. Stopa bezrobocia w województwie warmińsko – mazurskim jest zróżnicowana lokalnie. Poniżej średniej wojewódzkiej wartość stopy bezrobocia ukształtowała się w sześciu powiatach: Olsztynie – 6,9%, powiecie iławskim – 8,4%, powiecie giżyckim – 15,0%, Elblągu –  15,5%, powiecie mrągowskim – 16,9% powiecie nidzickim – 17,9%. Najwyższą stopę bezrobocia, wynoszącą 29,2%, we wrześniu 2014 roku, odnotowano w powiecie piskim. Wysoką wartością tego wskaźnika cechowały się również powiaty: braniewski – 28,0%, kętrzyński – 27,0%, bartoszycki – 26,6%, węgorzewski – 26,3% oraz elbląski – 25,6
W województwie warmińsko – mazurskim we wrześniu 2014 roku, w rejestrach powiatowych urzędów pracy pozostawało 16 841 osób bezrobotnych do 25 roku życia, które stanowiły 17,9% ogółu bezrobotnych. W porównaniu z wrześniem 2013 roku, widoczny jest spadek liczby bezrobotnych tej grupy (o 4 142 osób, tj. o 19,7%), oraz jej udziału procentowego w ogólnym bezrobociu o 1,6%. W porównaniu do września 2013 roku, nastąpił spadek liczby długotrwale bezrobotnych o 1 879 (o 3,2%) do poziomu 55 988 osoby. Zwiększył się jednak wskaźnik procentowego udziału tej kategorii bezrobotnych w ogólnym bezrobociu: z 53,8% we wrześniu 2013 roku do 59,6 % rok później. Od stycznia do września 2014 roku, do urzędów pracy wpłynęły 42 606 ofert wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej o 6 360 ofert tj. o 17,5% więcej niż w tym czasie przed rokiem. 
W okresie od stycznia do września 2014 roku, z powiatowych urzędów pracy wyrejestrowało się 112 730 bezrobotnych, czyli o 4 147 (o 3,8 %) więcej niż w tym samym okresie 2013 roku. 
W porównaniu do analizowanego okresu 2013 roku zwiększyła się liczba wyrejestrowanych z uwagi na podjęcie pracy niesubsydiowanej, czyli z tzw. wolnego rynku – o 2 168 osób, tj. o 6,8%, inne formy – o 117 osób, tj. o 0,6%, udziału w aktywnych formach – o 2 830 osób, tj. o 19,9%, podjęcie pracy subsydiowanej – o 155 osób, tj. o 1,8%. Zmniejszyła się natomiast liczba wyrejestrowanych ze względu na niepotwierdzenie gotowości do pracy – o 1 548 osób, tj. o 6,2%.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wyjaśnił także, że w okresie styczeń – wrzesień 2014 roku, z udziałem środków Funduszu Pracy zaktywizowano 25 719 osób (o 535 osób, tj. 2,0%  mniej niż w 2013 roku), 37,3% – 9 587 osób skierowanych zostało na staż, 8 700 osób (33,8%) podjęło pracę subsydiowaną, 4 397 osób (17,1%) rozpoczęło prace społecznie użyteczne, 3 035 osób (11,8%) skierowano na szkolenia. Natomiast, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymało w 2014 roku, 1 483 bezrobotnych (o 159 osób, tj. 9,7% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), w ramach refundacji utworzenia bądź doposażenia miejsca pracy, udzielono dotacji 620 pracodawcom, na utworzenie 816 miejsc pracy. Na stanowiskach utworzonych w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnego zatrudniono od początku bieżącego roku 1 307 bezrobotnych (o 478 osób tj. o 57,7% więcej niż w 2013 roku).
Pan Zdzisław Szczepkowski poinformował również o nieuczciwym przedsiębiorcy o nazwie K.U.K, który zajmuje się między innymi outsourcingiem kadrowo – płacowym. Od kilku lat Firma działa w Polsce pod różnymi szyldami, a całkiem od niedawna, zainstalowała się w Olsztynie. Zachęcająca oferta skusiła wielu pracodawców, którzy chcieli sobie uprościć działania. Myśleli, że jak scedują na K.U.K – a część swoich obowiązków w dziale kadrowo – płacowym, to będą mogli efektywniej zająć się choćby rozwojem firmy. Przedsiębiorcy przekazywali Firmie KUK część zakładu pracy związaną z zasobami ludzkimi, i jak się okazuje ta nie płaciła tym pracownikom ZUS i podatków. ZUS zauważył problem i teraz domaga się zaległych składek. Jednak nie od nieuczciwej Firmy, ale przedsiębiorców, którzy byli klientami oszustów. Wyjaśnił również, że obok problemu zaległych składek jest jeszcze jeden. Pracodawcy, przekazując swoich pracowników do tej Firmy, przekazywali także ich dokumentację pracowniczą, w tym świadectwa pracy. Firma w tej chwili ogłosiła upadłość. Do Biura FGŚP wpływają wnioski z tytułu niewypłacalności pracodawcy, na dzień dzisiejszy jest 220 wniosków na kwotę ok. 1 mln zł. Jednak, jak donosi prasa poszkodowanych może być nawet ok 30 tyś osób.  

Punkt drugi porządku obrad
Kolejny punkt spotkania omówił Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy. Przedstawił główne obszary zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Prezentacja – zał. nr 3).  Szczególną uwagę zwrócił na zwiększenie roli samorządu województwa w polityce rynku pracy, poprawę jakości usług świadczonych przez pup bezrobotnym stosownie do ich potrzeb, dostosowanie działań urzędów pracy do potrzeb konkretnego bezrobotnego i pracodawcy, pomoc w wejściu na rynek pracy i utrzymaniu się na nim osobom młodym (do 30. roku życia) oraz osobom starszym (powyżej 50. roku życia), wsparcie pracodawców zatrudniających młodych pracowników i bezrobotnych 50+, wspieranie pracodawców w podnoszeniu kwalifikacji pracowników, poszerzenie współpracy urzędów pracy z organizacjami pozarządowymi. 
Ponadto, poinformował, iż ustawa przewiduje rozszerzenie dotychczasowego katalogu zadań realizowanych przez CIiPKZ. Podstawowe założenia przewidują, że CliPKZ:
  • pozostanie placówką otwartą dla osób zainteresowanych pomocą w zakresie poradnictwa zawodowego i planowania kariery zawodowej, które ukończyły 18 lat, ale w większym niż dotychczas zakresie wykorzystywać będzie rozwiązania teleinformatyczne (poradnictwo „na odległość"),
  • we współpracy z powiatowymi urzędami pracy, będzie opracowywało, aktualizowało i upowszechniało informacje zawodowe w szczególności w PUP na terenie województwa,
  • we współpracy z akademickimi biurami karier, będzie opracowywało, aktualizowało i upowszechniało informacje zawodowe, w szczególności w akademickich biurach karier i PUP na terenie województwa,
  • będzie świadczyło poradnictwo zawodowe na rzecz pracodawców oraz ich pracowników, wspomagając PUP w tym zakresie.
Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił, że z mocy ustawy wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy nadal realizują pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES, natomiast nowością jest umożliwienie realizacji tego pośrednictwa, z mocy ustawy, Ochotniczym Hufcom Pracy (od 1 stycznia 2015 r.) oraz możliwość jego realizacji przez agencje zatrudnienia i inne podmioty uprawnione na mocy ustawy do prowadzenia pośrednictwa pracy na terenie Polski. Aby agencje zatrudnienia i inne uprawnione podmioty mogły realizować unijne pośrednictwo pracy konieczne jest  uprzednie uzyskanie akredytacji od ministra właściwego do spraw pracy.
Pan Wiesław Drożdżyński wspomniał, że podstawą zmiany podejścia do klientów będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Każda osoba zgłaszająca się do urzędu zostanie przydzielona do jednego z trzech profili. W pierwszym znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Do drugiego profilu należeć będą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują urzędy pracy. W trzecim profilu znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zarówno tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym, jak i ci, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Następnie omówił profile pomocy. 
W tej sprawie głos zabrał Pan Remigiusz Dąbkowski, który poinformował zebranych, iż profilowanie osób bezrobotnych zostanie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Wyjaśnił, iż według niego przepisy te ograniczają równy dostęp do wsparcia oferowanego przez urzędy pracy. Pan Dąbkowski wspomniał, że w praktyce okazuje się, że najlepszy jest profil II. W tym przypadku można liczyć na pomoc. Osoby z profilem I teoretycznie nie wymagają pomocy, więc jej nie dostaną. Z kolei osoby z profilem III nie powinny dostać standardowych form pomocy, ale powinny uzyskać pomoc bardzo szczególnego rodzaju. Niestety samorządy nie muszą tej szczególnej pomocy organizować. W praktyce uzyskanie III profilu oznacza oddalenie od pomocy. Nawet jeśli profil III będzie przyznawany osobom faktycznie oddalonym od rynku, to tak naprawdę nie będzie to służyło usprawnieniu pomocy. Będzie to raczej przyklejenie komuś etykietki niezaradnego. Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej to osobami uprawnionymi do ubiegania się i otrzymania tych środków są osoby bezrobotne, dla których ustalono I lub II profil pomocy (w profilu I tylko w uzasadnionych przypadkach).
Na zakończenie dodał, że w sytuacji osób narażonych na wykluczenie, np. bezrobotnych, profilowanie prowadzi do dalszej dyskryminacji. Trudno mówić o dobrowolności tego rozwiązania, skoro brak zgody na profilowanie oznacza utratę prawa do pomocy i świadczeń. 
Głos w powyższej sprawie zabrała również Pani Zofia Borowska, która zwróciła się z zapytaniem do Pana Wiesława Drożdżyńskiego, czy ankieta do profilowania z pytaniami dla osoby bezrobotnej została już określona. Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił, iż ankieta ta została nazwana jako „Kwestionariusz do profilowania pomocy dla osób bezrobotnych" i zawiera 24 pytania, które z bezrobotnym wypełnia doradca z urzędu pracy. 
Następnie, Pan Wiesław Drożdżyński wspomniał o nowych instrumentach wsparcia dla osób szukających pracy. To m.in. grant na telepracę (10 000 zł.), świadczenie aktywizacyjne (1 680 zł.), pożyczka na utworzenie stanowiska pracy – 70 000 zł.  lub podjęcie działalności gospodarczej – 20 000 zł., szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową. 
Uczestnicy spotkania zostali także poinformowani o zmianie definicji osoby młodej, która obejmie wszystkich do 30 roku życia (do tej pory 25 lat). Zmiana wynika z faktu, iż  wielu młodych uczy się coraz dłużej i później wchodzą na rynek pracy.  Ponadto, skróci się okres - z 6 do 4 miesięcy - w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Polska wprowadza gwarancję dla młodych, rekomendowaną przez Komisję Europejską, jako pierwsza w Europie. Dla młodych przewidziano także specjalne bony: m.in. Szkoleniowy (3 600 zł) zatrudnieniowy (10 000 zł.) na zasiedlenie (7 500 zł.) oraz stażowy (10 000 zł.). Pracodawcy zatrudniający skierowanych przez urząd bezrobotnych w wieku do 30 lat zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą również mieli możliwość refundacji składki na ubezpieczenia społeczne i dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego.
Głos w tej sprawie zabrała Pani Bożena Ziomek, która zwróciła się z zapytaniem, czy korzystanie z jednego instrumentu wsparcia wyklucza możliwość korzystania z innych. Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił, iż nie ma przeciwwskazań, ale trzeba pamiętać o racjonalnym gospodarowaniu środkami publicznymi.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie zmian dotyczących Rad Zatrudnienia. W miejsce istniejących, utworzono wojewódzkie i powiatowe rady rynku pracy. Członkowie WRRP to przedstawiciele działających na terenie województwa terenowych struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, społeczno – zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy. Wyjaśnił, iż do udziału w posiedzeniach rad rynku pracy mogą być zapraszani przedstawiciele organizacji i instytucji niereprezentowanych w radzie, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć. Również jest możliwość powołania w skład rady rynku pracy trzech przedstawicieli spośród organów jednostek samorządu terytorialnego lub nauki o szczególnej wiedzy i autorytecie w obszarze działania rady. Nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzono obligatoryjną współpracę wojewódzkich rad rynku pracy z wojewódzkimi komisjami dialogu społecznego, w szczególności w zakresie inicjowania programów i partnerstwa na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju rynku pracy.
Na zakończenie wystąpienia Wicedyrektor ds. Rynku Pracy poinformował zebranych, iż  kadencja powołanej w 2013 roku Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zakończy się w 2017 roku i zgodnie z przepisami przejściowymi działa ona w składzie i na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych. 

Punkt trzeci porządku obrad
Następny punkt spotkania omówił Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Wyjaśnił, że Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój „PO WER" stanowi odpowiedź na wyzwania i jednocześnie instrument realizacji Strategii Europa 2020 (Prezentacja – zał. nr 4). Program uwzględnia stojące przed Europą długofalowe wyzwania związane z globalizacją, rozwojem ekonomicznym, jakością polityk publicznych, zjawiskami demograficznymi, czy inwestycjami w kapitał ludzki. Alokacja PO WER stanowi ok. 32% całej puli środków EFS, które będą dostępne w Polsce w latach 2014 – 2020. Pozostała kwota (ok. 11 mld euro), zostanie podzielona pomiędzy 16 programów regionalnych. Wspomniał, że Regionalny Program Operacyjny „Warmia i mazury" to z jednej strony ważne narzędzie realizacji Strategii rozwoju społeczno – gospodarczego województwa warmińsko – mazurskiego do roku 2025 a z drugiej, podobnie jak pozostałe programy operacyjne, uczestniczy w procesie osiągania celów Strategii Europa 2020. Jednocześnie wpisuje się w cele rozwojowe Polski, wyrażone w dokumentach strategicznych kraju. Poinformował, iż Województwo Warmińsko – Mazurskie otrzyma wsparcie, na poziomie regionalnym, w wysokości 1 728,3  mln euro. 

Punkt piąty porządku obrad
Głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski, który zwrócił się z prośbą do zebranych o wyłonienie przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, do pracy w komisji przetargowej do przeprowadzenia, przez WUP w Olsztynie, postępowania o zamówienie publiczne na wybór Realizatora działań aktywizacyjnych. WRZ jednomyślnie wysunęła kandydaturę Pana Andrzeja Jurkiana do pracy w Komisji Przetargowej (Uchwała nr XXVII/7/2014 – zał. nr 5).  
Ponadto, członkowie Rady zostali poinformowani o organizacji, przez WUP w Olsztynie, szkolenia w dniach 11 – 12.12.2014. O miejscu i tematyce warsztatów Rada zostanie poinformowana pisemnie.   
Korzystając z okazji głos zabrał Pan Andrzej Jurkian, który zwrócił się z prośbą, do Przewodniczącego, o wprowadzenie do porządku obrad na najbliższym posiedzeniu WRZ, tematu zatrudnienia wspomaganego. Wyjaśnił, iż zatrudnienie wspomagane jest nowym i bardzo skutecznym instrumentem rynku pracy. Wspomniał również, iż organizacje osób niepełnosprawnych, uważają za celowe propagowanie tej metody i wypracowanie rozwiązań systemowych w zakresie jej wdrażania i finansowania. Zasugerował, aby przedstawić ten temat na posiedzeniu Rady z udziałem przedstawicieli ERKON, Warmińsko – Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Polskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego. A następnie przekazać stanowisko w tej sprawie Naczelnej Radzie Zatrudnienia. 
Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy przyjął do wiadomości propozycję i wyjaśnił, że jeżeli będzie to tylko możliwe, to jak najbardziej temat zatrudnienia wspomaganego pojaw się w porządku obrad na najbliższym posiedzeniu WRZ w grudniu br. 
Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.    

Sporządziła: Edyta Lindorf – Jankiewicz 
Olsztyn, 03.11.2014 r.

VI posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie.

Print Drukuj

 

W dniu 21 lutego br. odbyło się VI posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 12 przedstawicieli WRZ oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba członków Rady spełniła wymóg dot. kworum umożliwiający podjęcie uchwał. (Lista obecności – zał. nr 1).  

Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad:
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniach 5 – 6 grudnia 2013 r. (przeprowadzenie głosowania)
  2. Zaopiniowanie propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji Samorządu Województwa na rok 2014 (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały)
  3. Zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2014 rok (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały)
  4. Zaopiniowanie sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie za rok 2013 (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały)
  5. Zaopiniowanie Planu działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie na rok 2014  (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały)
  6. Zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2013 roku (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały)
  7. Zaopiniowanie otwarcia nowych kierunków kształcenia (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwał)
  8. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za 2013 r.
  9. Sprawy różne, dyskusja.        

Punkt pierwszy i drugi porządku obrad


Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady.

Następnie, zapoznał uczestników z porządkiem obrad. W tym miejscu głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który zaproponował zebranym, aby punkt 2 porządku obrad tj. dotyczący podziału środków FP na rok 2014 przegłosować w trybie obiegowym. Zmianę tę uzasadni tym, iż informacja o kwotach środków Funduszu Pracy, jakie mogą być wydatkowane w 2014 roku na realizację zadań w województwie, została przekazana przez MPiPS w dniu 17 lutego br.

Ze względu na trwające konsultacje tej sprawie z powiatowymi urzędami pracy województwa warmińsko – mazurskiego, na posiedzenie Rady nie został przygotowany ostateczny podział środków FP. Następnie przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego, porządek obrad z wprowadzoną zmianą został jednomyślnie zaakceptowany.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia, które odbyło się w dniach 5 – 6.12.2013 r. w Miłomłynie. Projekt protokołu został przekazany, pocztą elektroniczną, do członków WRZ w dniu 10.12.2013 r. Przedstawiciele Rady nie zgłosili uwag do protokołu.

W wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednomyślnie  (zał. nr 2 do protokołu).
 

Punkt trzeci porządku obrad


Następnie Pan Wiesław Drożdżyński przedstawił projekt Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2014. Omówił uwarunkowania prawne, jak również uwarunkowania programowe. Wyjaśnił, iż dokument ten stanowi płaszczyznę realizacji celów i priorytetów krajowej polityki zatrudnienia, poprzez działania, uwzględniające specyfikę regionu oraz dążące do rozwiązania jego najważniejszych problemów społeczno – ekonomicznych

Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2014 obejmuje szereg kluczowych wytycznych, służących rozwiązaniu najistotniejszych problemów rynku pracy w województwie warmińsko – mazurskim. W związku z tym, dokument obejmuje:
  • uwarunkowania prawne, programowe i organizacyjne RPD na 2014 rok,
  • charakterystykę sytuacji na regionalnym rynku pracy w 2013 roku wraz z oceną podstawowych procesów i zjawisk oraz sformułowaniem syntetycznej diagnozy stanu,
  • prognozę sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim w 2014 roku,
  • podstawowe cele polityki rynku pracy, priorytety oraz działania na rzecz zatrudnienia, zaplanowane do realizacji w 2014 roku w województwie warmińsko – mazurskim,
  • wskazanie głównych źródeł finansowania zadań wraz z informacją o wielkości środków finansowych na 2014 rok,
  • sposób monitorowania i koordynowania planowanych do wykonania zadań, wydatkowania środków finansowych oraz wyznaczonych do osiągnięcia rezultatów.
Następnie, Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zwrócił się z prośbą do członków Rady o podjęcie stosownej uchwały w sprawie Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali projekt Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2014 rok w województwie warmińsko – mazurskim (zał. nr 3 do protokołu).

Kolejno, głos zabrał Pan Remigiusz Dobkowski, który wspomniał, iż w ostatnim okresie wiele mówi się w Polsce o „zatrudnialności" jako właściwym  mierniku aktywności instytucji rynku pracy. Poszukiwane są działania skutecznego niwelowania poziomu bezrobocia. Patrząc, jak znaczne nakłady środków unijnych przeznacza się w bieżącym okresie programowania na rozwój ekonomii społecznej, wiele samorządów lokalnych, poprzez powoływanie Zespołów ds. ekonomii społecznej, opracowuje programy działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Dlaczego więc w Regionalnym Planie  Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2014 na temat ekonomii społecznej pojawia się jeden niewielki akapit (str. 41 tegoż Dokumentu). Dlaczego działania na rzecz ekonomii społecznej nie są zadaniami dla publicznych służb zatrudnienia, i nie są ujęte w sprawozdaniach oceniających efekty pracy. Dlaczego pozostawia się tę formę działania na tak dużym stopniu ogólności.  Podobnie jest ze wskazaniem Agencji Pośrednictwa Pracy, jako partnera w rozwiązywaniu problemów rynku pracy, o tym mówili już wszyscy dostojnicy, od Premiera poczynając. Dlaczego nie ma w naszym województwie zintegrowanego programu działań na rzecz poprawy sytuacji na warmińsko – mazurskim rynku pracy, uwzględniającego w jednym dokumencie zadania dla wszystkich.

Odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Olsztynie, który poinformował, iż RPD stanowi płaszczyznę realizacji celów i priorytetów krajowej polityki zatrudnienia, poprzez działania, uwzględniające specyfikę regionu oraz dążące do rozwiązania jego najważniejszych problemów społeczno – ekonomicznych. Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, w swoich działaniach przewiduje większe zaangażowanie partnerów społecznych w realizację polityk rynku pracy oraz intensyfikację współpracy podmiotów prywatnych i trzeciego sektora w aktywizowanie i niesienie pomocy bezrobotnym.

W swoich zapisach RPD 2014 nawiązuje również do Regionalnego Planu Działań na rzecz Promocji i Upowszechniania Ekonomii Społecznej w Województwie Warmińsko – Mazurskim na lata 2011 – 2015 przyjętego przez Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego dnia 15 listopada 2011 roku w ramach Projektu systemowego „Efektywnie, Fachowo i Skutecznie na Warmii i Mazurach" realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Cel główny RPDES, do którego odwołuje się również RPD 2014, zakłada zwiększenie do końca 2015 roku udziału ekonomii społecznej w rozwoju społeczno – gospodarczym województwa warmińsko – mazurskiego ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji zawodowej i społecznej grup zagrożonych wykluczeniem.
 

Punkt czwarty porządku obrad


Punkt ten dotyczył zaopiniowania Sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie za rok 2013. Informację w tej kwestii przedstawił Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor WUP w Olsztynie.

Wyjaśnił zebranym, iż strukturę Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie określa zatwierdzony Uchwałą Nr 64/780/11/IV Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego z dnia 12 grudnia 2011 r. Regulamin Organizacyjny. Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie działa również w oparciu o wewnątrzzakładowe akty prawne, jak: Regulamin Pracy, Instrukcja Obiegu i Kontroli Dokumentów Finansowo – Księgowych oraz innych szczegółowych przepisów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki budżetowej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2013 roku realizował zadania samorządu województwa w zakresie polityki rynku pracy, określone ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w zakresie przyjętym w Strategii Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich, a także w Regionalnym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na 2013 rok.

Dyrektor przedstawił także stan wydatkowania środków budżetu urzędu oraz w ramach funduszu pracy, a także omówił realizację zadań merytorycznych przez poszczególne Wydziały WUP w Olsztynie.   

Członkowie Rady, w przeprowadzonym głosowaniu, jednomyślnie zaakceptowali Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie za rok 2013 (zał. nr 4 do protokołu).


Punkt piąty porządku obrad


Dyrektor WUP w Olsztynie przedstawił także „Plan działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie na rok 2014". Wyjaśnił, iż Plan przedstawia cele oraz zadania do realizacji w oparciu o plan finansowy jednostki.

Cele operacyjne WUP w Olsztynie na rok 2014 przedstawiają się w sposób następujący:
  • programowanie i koordynacja działań instytucji rynku pracy, w tym publicznych służb zatrudnienia,
  • programowanie zadań przypisanych Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Regionalnym Planie Operacyjnym na lata 2014 – 2020,oraz pełna realizacja zadań w komponencie regionalnym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
  • kompleksowa obsługa klientów indywidualnych i instytucjonalnych oraz międzynarodowe pośrednictwo pracy i doradztwo w zakresie mobilności na europejskim rynku pracy,
  • organizacyjne i logistyczne zabezpieczenie funkcjonowania Urzędu i współpracy międzynarodowej.    
Następnie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zwrócił się z prośbą do członków Rady o podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali Plan Działalności WUP w Olsztynie na rok 2014 (zał. nr 5 do protokołu).
 

Punkt szósty porządku obrad


Kolejnym punktem spotkania było omówienie i zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2013 r. Tematykę tę przedstawił zebranym Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy. W swoim wystąpieniu wyjaśnił, iż plan wydatków Funduszu Pracy każdego roku zostaje ujęty w tzw. Planie Finansowym Funduszu Pracy, stanowiącym integralną część ustawy budżetowej.

Środki Funduszu Pracy w główniej mierze wspierają aktywizację zawodową osób bezrobotnych na regionalnym rynku pracy poprzez usługi świadczone przez powiatowe urzędy pracy. W ramach działań na rzecz osób bezrobotnych wzmożony nacisk położony jest na aktywizację osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Po uchwaleniu ustawy budżetowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało ostateczną informację o kwotach środków (limitów) Funduszu Pracy jakie mogą być wydatkowane w 2013 r. na finansowanie:
  • programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej – 174 735,4 tys. zł.
  • innych fakultatywnych zadań realizowanych przez samorządy powiatowe – 14 719,7 tys. zł
  • zadań realizowanych przez samorząd województwa – 1 043,6 tys. zł.
W 2013 roku na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych zadań fakultatywnych w województwie warmińsko-mazurskim pozyskano dodatkowe środki FP z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kwocie 17 711,2 tys. zł.

Po wystąpieniu Wicedyrektora ds. Rynku Pracy, głos zabrał Pan Stanisław Kowalczyk, który zwrócił się z prośbą do członków Rady o podjęcie stosownej uchwały w sprawie oceny racjonalności gospodarki środkami FP przez WUP w Olsztynie w roku 2013.

W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Rady pozytywnie ocenili  gospodarkę środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w roku 2013 (zał. nr 6 do protokołu).
 

Punkt siódmy porządku obrad


Kolejno głos zabrał Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który wyjaśnił, iż do WUP w Olsztynie wpłynęły łącznie 23 wnioski w sprawie otwarcia nowych kierunków kształcenia. 18 z nich otrzymało pozytywną rekomendację Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, natomiast 5 wniosków otrzymało negatywną opinię.

Wniosek formalny zgłosił Pan Krzysztof Rogowski, który zaproponował, aby 18 wniosków korzystnie zaopiniowanych przez WUP, przegłosować pozytywnie przez aklamację, bez konieczności ich omawiania. Wniosek formalny został zaakceptowany jednomyślnie przez wszystkich obecnych członków Rady.

Wobec powyższego, podczas posiedzenia w dniu 21 lutego br. 18 wniosków o otwarcie kierunków kształcenia zostało pozytywnie zaopiniowanych przez Wojewódzką Radę Zatrudnienia.  

Z kolei, 5 wniosków o otwarcie kierunków kształcenia negatywnie zaopiniowanych przez WUP w Olsztynie zostało omówionych przez Pana Wiesława Drożdżyński. W wyniku przeprowadzonego głosowania Członkowie Rady jednomyślnie podjęli decyzję w sprawie  udzielenie negatywnych opinii 5 – ciu  wnioskom o otwarcie kierunków kształcenia.
 

Punkt ósmy porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawił sytuację na wojewódzkim rynku pracy za rok 2013 r.

Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.   

Protokół z V posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia
w dniu 05 grudni 2013 r. w Miłomłynie.

W dniu 05 grudnia br. odbyło się V posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 14 członków Rady oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba osób zgromadzonych dała kworum do podejmowania uchwał (zał. nr 1 do protokołu). 
  1. Posiedzenie prowadziła Pani Bożena Ziomek – Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad: 
  2. Otwarcie i przedstawienie porządku obrad,
  3. Przyjęcie „Protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 10 września 2013 r."
  4. Zaopiniowanie otwarcia nowych kierunków kształcenia (przeprowadzenie głosowania – podjęcie 5 uchwał)
  5. Zaopiniowanie propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji Samorządu Województwa na rok 2014 (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały) 
  6. Przyjęcie „Sprawozdania z działalności WRZ w 2013 roku." 
  7. Sprawy różne, dyskusja.

Punkt pierwszy i drugi porządku obrad


Na wstępie Pani Bożena Ziomek – Wiceprzewodnicząca WRZ przywitała Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady. 

Następnie, zapoznała uczestników z porządkiem obrad i zwróciła się z prośbą o jego akceptację. W wyniku głosowania, porządek obrad został jednomyślnie zaakceptowany.

Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwróciła się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia, które odbyło się w dniu 10.09.2013 r. w Olsztynie. Projekt protokołu został przekazany, pocztą elektroniczną, do członków WRZ w dniu 09.10.2013 r. Przedstawiciele Rady nie zgłosili uwag do protokołu. 

W wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednomyślnie (zał. nr 2 do protokołu).

Punkt trzeci porządku obrad

Kolejno głos zabrał Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który wyjaśnił, iż do WUP w Olsztynie wpłynęło 5 wniosków w sprawie otwarcia nowych kierunków kształcenia: 
  1. Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Ruciane Nida – operator maszyn leśnych,
  2. Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religii w Olsztynie – technik eksploatacji portów i terminali,
  3. Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu – technik cyfrowych procesów graficznych, 
  4. Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu – technik elektroradiolog,
  5. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie – technik weterynarii.
Następnie przystąpiono do głosowania.
  • Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Ruciane Nida – operator maszyn leśnych. 
Członkowie Rady jednomyślnie opowiedzieli się za otwarciem tego kierunku. 
Wobec powyższego, Uchwała Nr LXXIV/5/13 z dnia 05 grudnia 2013 r. w sprawie otwarcia kierunku kształcenia operator maszyn leśnych, została zaopiniowana pozytywnie (załącznik nr 3 do protokołu).
  • Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religii w Olsztynie – technik eksploatacji portów i terminali.
W związku z tym, iż członkowie Rady nie mogli podjąć jednoznacznej decyzji w sprawie w/w kierunku zostały zgłoszone dwa wnioski formalne. 
Pierwszy wniosek formalny zgłosił Pan Marek Kuźniewski, w sprawie przegłosowania projektu Uchwały Nr LXXV/5/13 z dnia 05 grudnia 2013 r. dotyczącej otwarcia kierunku kształcenia w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali. Za wnioskiem były 4 osoby, przeciw 8 osób, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Wniosek formalny został odrzucony.
Drugi wniosek formalny zgłosił Pan Jerzy Dostatni, w sprawie odłożenia podjęcia decyzji dotyczącej otwarcia kierunku kształcenia w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali. Za wnioskiem było 7 osób, przeciw 4 osoby, 1 osoba wstrzymała się od głosu, 1 osoba była nieobecna podczas głosowania. Wniosek formalny został przyjęty.  
Wobec powyższego, podczas posiedzenia w dniu 05 grudnia br. nie podjęto decyzji w sprawie otwarcia w/w kierunku kształcenia. Członkowie Rady poprosili o szczegółowe informacje w sprawie wnioskowanego kierunku, w szczególności dotyczące kadry dydaktycznej oraz zaplecza. 
  • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu – technik cyfrowych procesów graficznych. Za otwarciem tego kierunku było 9 członków Rady, przeciw 0 osób, wstrzymało się 3 członków, 1 osoba była nieobecna podczas głosowania. W związku z tym, Uchwała Nr LXXVI/5/13 z dnia 05 grudnia 2013 r. w sprawie otwarcia kierunku kształcenia w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych, została zaopiniowana pozytywnie (załącznik nr 4 do protokołu).
  • Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu – technik elektroradiolog. Za otwarciem tego kierunku było 8 członków Rady, przeciw 0 osób, wstrzymało się 4 członków, 1 osoba była nieobecna podczas głosowania. W związku z tym, Uchwała Nr LXXVII/5/13 z dnia 05 grudnia 2013 r. w sprawie otwarcia kierunku kształcenia w zawodzie technik elektroradiolog, została zaopiniowana pozytywnie (załącznik nr 5 do protokołu).
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie – technik weterynarii. Za otwarciem tego kierunku było 8 członków Rady, przeciw 0 osób, wstrzymało się 5 członków. W związku z tym, Uchwała Nr LXXVIII/5/13 z dnia 05 grudnia 2013 r. w sprawie otwarcia kierunku kształcenia w zawodzie technik weterynarii, została zaopiniowana pozytywnie (załącznik nr 6 do protokołu).

Punkt czwarty porządku obrad


Pan Wiesław Drożdżyński – Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił i omówił algorytm ustalania kwot środków Funduszu Pracy 

na finansowanie zadań w województwie warmińsko – mazurskim. Wspomniał, iż kryteria dotyczą realizacji zadań określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jednocześnie poinformował, iż Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Warmińsko – Mazurskiego zaakceptowali wariant nr 2 projektu podziału środków Funduszu Pracy na 2014 rok.

W wyniku głosowania Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Olsztynie jednomyślnie zaakceptowała wariant nr 2 projektu podziału środków Funduszu Pracy na 2014 rok. (załącznik nr 7 do protokołu). 

W związku z tym, iż na posiedzenie dotarł Pan Dariusz Browarek, podczas tego głosowania liczba członków Rady wzrosła i ostatecznie wyniosła 14 osób.  
 

Punkt piąty porządku obrad


Kolejny punkt spotkania dotyczył podsumowania pracy Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w 2013 roku. Po zapoznaniu się z dokumentem, członkowie Rady, w drodze głosowania, przyjęli jednomyślnie Sprawozdanie z działalności WRZ w roku 2013 (załącznik nr 8 do protokołu).
 

Punkt szósty porządku obrad – sprawy różne, dyskusja 


W związku z tym, iż Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie poinformował Radę o znacznym zmniejszeniu środków Funduszu Pracy na rok 2014 na tzw. inne fakultatywne zadania realizowane przez samorządy powiatowe, ta podjęła decyzję o przygotowaniu stanowiska w powyższej sprawie. Dokument opracuje Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, a następnie po zaopiniowaniu WRZ przekaże Naczelnej Radzie Zatrudnienia. 

Na zakończenie obrad Pani Bożena Ziomek podziękowała uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.

W dniu 06 grudnia 2013 roku członkowie Rady wzięli udział we wspólnej naradzie szkoleniowej Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz kadry zarządzającej i kierowniczej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Tematem przewodnim spotkania była sytuacja na warmińsko – mazurskim rynku pracy, jak również założenia do Regionalnego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia na rok 2014. Uczestnicy narady dyskutowali także nad projektami systemowymi  powiatowych urzędów pracy w  roku 2014 oraz nad nową perspektywą finansową.

Sporządziła: Edyta Lindorf – Jankiewicz 

Olsztyn, 09.12.2013 r.

IV posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 10 września 2013 r. w Olsztynie.

W dniu 10 września br. odbyło się IV posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 12 członków Rady oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie i zaproszeni goście. Liczba osób zgromadzonych dała kworum do podejmowania uchwał (zał. nr 1 do protokołu). 

Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad: 
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 13 maja 2013 r.,
  2. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy w I półroczu 2013 r.,
  3. Informacja o spółdzielniach socjalnych w województwie warmińsko – mazurskim,
  4. Zmiany do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, 
  5. Podsumowanie realizacji POKL oraz wdrażanie EFS w 2014 r.,
  6. Omówienie „Wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę może być dokonywana refundacja kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne poniesionych przez pracodawcę" – podjęcie uchwały
  7. Sprawy różne, dyskusja.
Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał zaproszonych gości Panią Wiesławę Przybysz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Pana Dariusza Węgierskiego Prezesa Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA – COOP,  Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Warmińsko – Mazurskiego: Pana Laszka Balona, Panią Krystynę Dudzińską i Panią Annę Skass  oraz Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, a także członków Rady. 

Następnie, Pan Zdzisław Szczepkowski wręczył akt powołania, na członka WRZ, 

Pani Krystynie Janik, która z przyczyn osobistych nie mogła wziąć udziału w spotkaniach Rady organizowanym we wcześniejszym okresie. 
 

Punkt pierwszy porządku obrad


Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniu 13.05.2013 r. w Olsztynie. Projekt protokołu został przekazany, pocztą elektroniczną, do członków WRZ w dniu 14.05.2013 r. Przedstawiciele Rady nie zgłosili uwag do protokołu. 

W wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednogłośnie (zał. nr 2 do protokołu).
 

Punkt drugi porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przystąpił do omówienia sytuacji na wojewódzkim rynku pracy w I półroczu 2013 r. Informacja została zaprezentowana w formie multimedialnej i stanowi zał. nr 3 do protokołu. 
 

Punkt trzeci porządku obrad


Następnie głos zabrała Pani Wiesława Przybysz, która przedstawiła informację o rozwoju ekonomii społecznej w województwie warmińsko – mazurskim ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych. Materiał został zaprezentowany w formie multimedialnej i stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Kolejno głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który omówił zasady przyznawania środków Funduszu Pracy na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.  Poinformował zabranych, iż w województwie warmińsko – mazurskim funkcjonuje 39 spółdzielni socjalnych (stan na sierpień br.). Poinformował, że pomoc finansową na założenie spółdzielni socjalnych można uzyskać z wielu źródeł. Jednym z nich jest Fundusz Pracy. Następnie Dyrektor WUP w Olsztynie wyjaśnił, iż w większości powiatowych urzędów pracy opracowano kryteria przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, w tym w ramach spółdzielni socjalnych i ujęto je w regulaminie przyznawania środków z Funduszu Pracy. 

Potem, przybliżył uczestnikom spotkania problemy związane z zakładaniem spółdzielni socjalnych. Wyjaśnił, iż najczęściej pojawiające się problemy to miedzy innymi trudność z doborem odpowiednich członków spółdzielni, niska wiedza i świadomość w zakresie ekonomii społecznej, niska aktywność, a wręcz bierność potencjalnych beneficjentów ekonomii społecznej, brak środków na bieżące funkcjonowanie spółdzielni itp. 

W dyskusji głos zabrał także Pan Dariusz Węgierski, który poinformował, iż Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA – COOP wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej realizują projekt „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Olsztynie". Na podstawie swojego doświadczenia zauważył, iż ogromnym problemem jest również brak wsparcia spółdzielni socjalnych w początkowym okresie ich działania w szczególności w zakresie księgowości, kadr, informacji prawnej i podatkowej.  
 

Punkt czwarty porządku obrad


Kolejno głos zabrał Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który przedstawił projekt zmian do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 02.09.2013 r. w części dotyczącej funkcjonowania Wojewódzkich Rad Zatrudnienia.
 

Punkt piąty porządku obrad


Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich WUP w Olsztynie Pan Tomasz Szarek podsumował realizację POKL oraz wdrażanie EFS w 2014 r. Następnie zaprezentował zabranym Inicjatywę YEI oraz projekty inwestycyjne w nowej perspektywie finansowej. Materiał został zaprezentowany w formie multimedialnej i stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Następnie, wyjaśnił, iż 10 polskich województw kwalifikujących się do wsparcia w ramach YEI: dolnośląskie, kujawsko – pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko – mazurskie i zachodniopomorskie. Szacunkowy budżet: 807 mln EUR + współfinansowanie krajowe. Głównym cele wspomnianej inicjatywy jest poprawa sytuacji na rynku pracy osób młodych bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu. 
 

Punkt szósty porządku obrad


Kolejny punkt spotkania dotyczył podjęcia uchwały przez członków WRZ w sprawie zaopiniowania „Wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę może być dokonywana refundacja kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne poniesionych przez pracodawcę". Pan Wiesław Drożdżyński wyjaśnił, iż Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie przygotowując aktualizację wykazu zawodów, dokonał analizy zasadności wprowadzenia lub usunięcia zawodu w oparciu o zgromadzone dane dotyczące m.in. możliwości kształcenia w danym zawodzie, wolnych miejscach pracy i aktywizacji zawodowej, dotychczasowej refundacji pracodawcom zatrudniających młodocianych pracowników. Ponadto, przygotowana propozycja wykazu, została skonsultowana z Wojewódzką Komendą OHP, Warmińsko – Mazurskim Kuratorium Oświaty, Zrzeszeniem Prywatnego Handlu i Usług w Olsztynie, Cechem Rzemiosł, jak również z powiatowymi urzędami pracy. W wyniku konsultacji, do zaproponowanego przez WUP Olsztyn wykazu został wprowadzony zawód „operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych".  Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił zebranym, iż materiał w sprawie wykazu zawodów został przesłany do członków WRZ w dniu 30 sierpnia br. z prośbą o wskazanie ewentualnych uwag. Członkowie Rady nie zgłosili zmian do przedłożonego dokumentu. 

W wyniku przeprowadzonego głosowania, WRZ pozytywnie zaopiniowała wykaz zawodów. Dokument został przyjęty jednogłośnie (załącznik nr 6 do protokołu – Uchwała WRZ Nr LXXI/13).

Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.    

Sporządziła: Edyta Lindorf – Jankiewicz

Protokół z III posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 13 maja 2013 r. w Olsztynie.

W dniu 13 maja br. odbyło się III posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 14 członków Rady oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba osób zgromadzonych dała kworum do podejmowania uchwał (zał. nr 1 do protokołu). 

Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad: 
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 19 lutego 2013 r. (przeprowadzenie głosowania),
  2. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy w I kwartale 2013 r.,
  3. Zaopiniowanie zmian do Planu Działania na rok 2013 dla Priorytetu VI PO KL (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwały),
  4. Zaopiniowanie otwarcia nowych kierunków kształcenia (przeprowadzenie głosowania – podjęcie uchwał),
  5. Sprawy różne, dyskusja.
Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady. 

Następnie, Pan Zdzisław Szczepkowski wręczył akt powołania, na członka WRZ, 

Pani Annie Organiściak – Krzykowskiej prof. Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, która z przyczyn osobistych nie mogła wziąć udziału w spotkaniu inauguracyjnym organizowanym w styczniu br.  
 

Punkt pierwszy porządku obrad


Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniu 19.02.2013 r. w Olsztynie. Projekt protokołu został przekazany, pocztą elektroniczną, do członków WRZ w dniu 05.03.2013 r. Zmianę w protokole zgłosił jeden przedstawiciel Rady – Pani Zofia Borowska. Uwaga została wprowadzona do protokołu. W wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednogłośnie (zał. nr 2 do protokołu).
 

Punkt drugi porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przystąpił do omówienia sytuacji na wojewódzkim rynku pracy w I kwartale 2013 r. Informacja została zaprezentowana w formie multimedialnej i stanowi zał. nr 3 do protokołu. 

Następnie Pani Zofia Borowska oraz Pan Remigiusz Dobkowski zwrócili się z zapytaniem w sprawie planowanej reformy publicznych służb zatrudnienia w zakresie uzależnienia wysokości środków przekazywanych powiatom od efektywności działań na rzecz promocji zatrudnienia. Pan Zdzisław Szczepkowski wyjaśnił, iż naliczenie wysokości środków na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników pozostaje bez zmian, tak jak było dotychczas przy 7%. Podstawę stanowi kwota środków Funduszu Pracy ustalona na rok poprzedni na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Różnica polega na tym, że ustalona pula środków podzielona zostanie na dwie części, tj. 5% dostaną wszystkie urzędy z przeznaczeniem na dofinansowanie wynagrodzeń doradców klienta, natomiast pozostałą część, tj. 2%, otrzymają tylko te urzędy, które spełnią kryteria określone w projekcie założeń do ustawy. Proponowane rozwiązanie prowadzić będzie do zdrowej rywalizacji o wyniki, a wynikiem będzie zatrudnienia bezrobotnego. Niemniej jednak, takie rozwiązanie wymaga dokładnego i precyzyjnego określenia w projekcie ustawy, czym są wskaźniki efektywności zatrudnieniowej i efektywności kosztowej. W tym przypadku, również niezwykle trudno będzie określić jednakowy miernik dla wszystkich urzędów pracy ze względu na różną specyfikę regionalnych rynków pracy.  Ponadto, powiązanie systemu wynagrodzeń pracowników z efektywnością podejmowanych działań może mieć wpływ na koncentrowanie się pracowników urzędów pracy na „łatwiejszej grupie docelowej", która zagwarantuje osiągnięcie wyższego poziomu efektywności zatrudnieniowej wśród osób bezrobotnych. 

Ponadto, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie stwierdził, iż w projekcie zmian do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy brak jest rozwiązań w kwestii dotyczącej wyprowadzenia z urzędów pracy składki zdrowotnej. Powoduje to, że w rejestrze bezrobotnych pojawiają się osoby zainteresowane nie podjęciem zatrudnienia, a posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Przy wprowadzeniu zasady powszechnego podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w znacznym stopniu zmniejszyłyby się koszty obsługi osób bezrobotnych. Zdaniem WUP w Olsztynie składka ubezpieczeniowa poza urzędem pracy poprawi też sytuację samych bezrobotnych. Osoby, które nie są zainteresowane pracą, staną się klientami opieki społecznej. Gdy status bezrobotnego nie będzie wymagany do tego, by korzystać z różnego rodzaju form wsparcia, urzędy poświęcą się pracy z prawdziwymi, a nie fikcyjnymi bezrobotnymi.
 

Punkt trzeci porządku obrad


Pan Tomasz Szarek – Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie omówił stan wdrażania PO KL w WUP w Olsztynie. 

Następnie przedstawił zmiany w Planie Działania na rok 2013 dla Priorytetu VI PO KL. Wyjaśnił, iż dokument ten zawiera podstawowe założenia konkursu mającego na celu wyłonienie Pośrednika finansowego, którego zadaniem będzie udzielanie mikropożyczek dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w ubiegłym roku, pomimo intensywnych działań, nie rozstrzygnął konkursu w tym zakresie, dlatego koniecznym jest jego przeprowadzenie w roku 2013. Podstawą ogłoszenia konkursu jest wprowadzenie zmiany do Planu Działania na rok 2013.

Jednocześnie poinformował, że założenia konkursu są niemal identyczne do tych, które zawarte były w Planie Działania na rok 2012 pozytywnie zaopiniowanym przez Wojewódzką Radę Zatrudnienia w roku 2011. Podstawowa zmiana dotyczy brzmienia kryterium dostępu nr 3, które w roku ubiegłym ograniczało krąg podmiotów uprawnionych do aplikowania w konkursie jedynie do prowadzących działalność na terenie województwa warmińsko- mazurskiego, zaś w roku 2013 dopuszczono możliwość składania wniosków przez podmioty z całej Polski.

Ponadto urealniono wartość przewidzianego wskaźnika konkursu do poziomu przewidzianego przez Szczegółowy Opis Priorytetów (jest 95, w roku 2012 było 100).

W wyniku głosowania Wojewódzka Rada Zatrudnienia jednomyślnie zaakceptowała zmiany do Planu Działania na rok 2013 dla Priorytetu VI PO KL (zał. nr. 4 do protokołu). 
 

Punkt czwarty porządku obrad


Następnie zostały przedstawione opinie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w sprawie otwarcia nowych kierunków kształcenia (zał. nr 5 do protokołu). 

O stanowisko w tej sprawie zwróciły się z wnioskiem, do Urzędu, następujące szkoły z województwa warmińsko – mazurskiego:
  • Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie – 1 kierunek,
  • Szkoła Policealna w Lubawie – 1 kierunek.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie poinformował, iż opinie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie zostały podjęte w oparciu o analizę lokalnego i wojewódzkiego rynku pracy dotyczącą liczby osób bezrobotnych we wnioskowanych zawodach oraz płynności rynku pracy, liczby absolwentów, liczby wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, liczby placówek oświatowych w województwie, jak również w poszczególnych subregionach, które prowadzą kształcenie w zawodach będących przedmiotem opinii WRZ.

W wyniku głosowania członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali wnioski o otwarcie nowych kierunków kształcenia w następujących zawodach: 
  • technik administracji,
  • technik pojazdów samochodowych. 

Sprawy różne – dyskusja 


Następnie, rozgorzała dyskusja na temat rozwoju województwa warmińsko – mazurskiego. Pani Anna Organiściak – Krzykowska zwróciła szczególną uwagę na brak infrastruktury gospodarczej i społecznej w regionie Warmii i Mazur. To infrastruktura wspiera działalność produkcyjną i służy rozwojowi. Wyjaśniła, że w ciągu ostatnich lat Warmia i Mazury tracą swoją konkurencyjność względem innych regionów w kraju. Działania zwiększające aktywność na rynku pracy Warmii i Mazur nie wpłynęły znacząco na zmianę poziomu bezrobocia. Region pozostaje w gronie najsłabiej dostępnych komunikacyjnie regionów Unii Europejskiej. Zły stan techniczny istniejącej infrastruktury komunikacyjnej nie tylko wpływa na bezpieczeństwo podróżowania, dostępność regionu dla turystów, lecz również determinuje zachowania przedsiębiorców. Słabo rozwinięta jest infrastruktura techniczna. Gospodarkę cechuje niski poziom konkurencyjności przedsiębiorstw, mały popyt wewnętrzny, brak przedsiębiorczości. Ponadto, zaznaczyła, iż ośrodki miejskie o znaczeniu regionalnym nie dysponują wystarczającym potencjałem w sensie przygotowania atrakcyjnych terenów rozwojowych pod nowe działalności gospodarcze, a stan rozwoju gospodarki powoduje pogłębiające się trudności na rynku pracy.

Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.    

Sporządziła: Edyta Lindorf – Jankiewicz 

Olsztyn, 14 maja 2013 r.

Protokół z II posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia
w dniu 19 lutego 2013 r. w Olsztynie.

W dniu 19 lutego br. odbyło się II posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 15 członków Rady oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba osób zgromadzonych dawała kworum do podejmowania uchwał. Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad: 
  1. Wręczenie aktów powołania 
  2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 18 stycznia 2013 r.,
  3. Zaopiniowanie propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji Samorządu Województwa na rok 2013,
  4. Zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2013 rok,
  5. Zaopiniowanie sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie za rok 2012,
  6. Zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2012 roku,
  7. Zaopiniowanie Planu działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie na rok 2013,
  8. Zaaprobowanie propozycji dotyczącej zasad opiniowania kierunków kształcenia
  9. Zaopiniowanie otwarcia nowych kierunków kształcenia,
  10. Przyjęcie Planu szkoleń członków WRZ na rok 2013,
  11. Przyjęcie Regulaminu WRZ,
  12. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za 2012 r.,
  13. Sprawy różne, dyskusja.
Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady. 


Punkt pierwszy porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski wręczył akty powołania członkom nowo powołanej Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, którzy nie mogli, z przyczyn osobistych, wziąć udziału w spotkaniu inauguracyjnym w styczniu br. Jednocześnie życzył efektywnego uczestnictwa w działaniach związanych z kształtowaniem polityki rynku pracy.
 

Punkt drugi porządku obrad


Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniu 18.01.2013 r. w Olsztynie. W związku z tym, iż żaden z członków Rady nie wniósł uwag, w wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednogłośnie.
 

Punkt trzeci porządku obrad


Pan Wiesław Drożdżyński – Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił i omówił algorytm ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie warmińsko – mazurskim. Wspomniał, iż kryteria dotyczą realizacji zadań określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W wyniku głosowania Wojewódzka Rada Zatrudnienia jednomyślnie zaakceptowała projekt podziału środków Funduszu Pracy na 2013 rok.
 

Punkt czwarty porządku obrad


Następnie Pan Wiesław Drożdżyński przedstawił projekt Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2013. Omówił uwarunkowania prawne, jak również uwarunkowania programowe. Wyjaśnił, iż RPD 2013 jest dokumentem komplementarnym w stosunku do podstawowych dokumentów programowych krajowych oraz regionalnych. Wskazał, że struktura dokumentu w szczególności zawiera: 
  • podstawowe cele polityki rynku pracy, priorytety oraz działania na rzecz zatrudnienia, zaplanowane do realizacji w 2013 roku w województwie warmińsko – mazurskim,
  • priorytetowe grupy osób, wymagające szczególnego wsparcia na rynku pracy (bezrobotna młodzież do 25/30 roku życia, osoby w wieku powyżej 45/50 lat, osoby długotrwale bezrobotne, bezrobotne osoby niepełnosprawne oraz inne grupy osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym),
  • główne źródła finansowania zadań wraz z informacją o wielkości środków finansowych na 2013 rok,
  • sposób monitorowania i koordynowania planowanych do wykonania zadań, wydatkowania środków finansowych oraz wyznaczonych do osiągnięcia rezultatów.
Następnie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zwrócił się z prośbą do członków Rady o podjęcie stosownej uchwały w sprawie Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali projekt Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2013 rok w województwie warmińsko – mazurskim.
 

Punkt piąty porządku obrad


Punkt ten dotyczył zaopiniowania Sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie za rok 2012. Informację w tej kwestii przedstawił Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor WUP w Olsztynie. 

Wyjaśnił zebranym, iż strukturę Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie określa zatwierdzony Uchwałą Nr 64/780/11/IV Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego z dnia 12 grudnia 2011 r. Regulamin Organizacyjny. Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie działa również w oparciu o wewnątrzzakładowe akty prawne, jak: Regulamin Pracy, Instrukcja Obiegu i Kontroli Dokumentów Finansowo – Księgowych oraz innych szczegółowych przepisów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki budżetowej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2012 roku realizował zadania samorządu województwa w zakresie polityki rynku pracy, określone Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz.415 z późn. zm.) oraz w zakresie przyjętym w Strategii Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich, a także w Regionalnym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na 2012 rok. 

Zadania wynikające z zapisów wymienionych dokumentach realizowane były między innymi poprzez następujące działania: 
  • sporządzanie analiz i prognoz obejmujących ocenę sytuacji na rynku pracy województwa, a także związanych z funkcjonowaniem programów dotyczących promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, 
  • realizacji programu badań statystycznych statystyki publicznej, 
  • monitorowaniu sytuacji w zakresie planowanych i realizowanych zwolnień pracowników, prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, 
  • przygotowaniu projektu kryteriów podziału i podziale środków Funduszu Pracy na aktywne programy i usługi rynku pracy, 
  • koordynowaniu realizacji programów aktywizacji zawodowej finansowanych z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, 
  • prowadzeniu rejestru instytucji szkoleniowych, 
  • wydawaniu zaświadczeń stwierdzających charakter, okres, rodzaj działalności wykonywanej w RP, 
  • inicjowaniu i projektowaniu badań rynku pracy. 
Dyrektor przedstawił także stan wydatkowania środków budżetu urzędu oraz w ramach funduszu pracy, a także omówił realizację zadań merytorycznych przez poszczególne Wydziały WUP w Olsztynie.   

Członkowie Rady, w przeprowadzonym głosowaniu, jednomyślnie zaakceptowali Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie za rok 2012.
 

Punkt szósty porządku obrad


Kolejnym punktem spotkania było omówienie i zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2012 r. Tematykę tę przedstawił zebranym Pan Zdzisław Szczepkowski. W swoim wystąpieniu wyjaśnił, iż plan wydatków Funduszu Pracy każdego roku zostaje ujęty w tzw. Planie Finansowym Funduszu Pracy, stanowiącym integralną część ustawy budżetowej. 

Środki Funduszu Pracy w główniej mierze wspierają aktywizację zawodową osób bezrobotnych na regionalnym rynku pracy poprzez usługi świadczone przez powiatowe urzędy pracy. W ramach działań na rzecz osób bezrobotnych wzmożony nacisk położony jest na aktywizację osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc m.in. bezrobotnych do 25 roku życia i powyżej 50 roku życia, długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego, bezrobotnych samotnie wychowujących, co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, bezrobotnych niepełnosprawnych. Ze względu na specyficzne trudności na rynku pracy osób należących do powyższych grup wymagają one wzmożonej uwagi, zindywidualizowanego podejścia, a często również bardziej kompleksowego wsparcia, które ułatwi im wejście na rynek pracy lub reintegrację zawodową. 

Województwo warmińsko – mazurskie decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej(z dnia 23 grudnia 2011r., znak DF.I.-074/608/MK/11) na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji bezrobotnych w 2012 roku otrzymało pierwotnie kwotę 118 932,3 tys. zł.

Poprawki do budżetu w zakresie zmian w planie finansowym Funduszu Pracy na 2012 rok, spowodowały korektę przyznanego limitu. Początkowo zaplanowana i rozdysponowana kwota, jaką otrzymało Warmińsko – Mazurskie, została zmniejszona ogółem o 1 183,6 tys. zł. Limit po zmianach wynosił 117 748,7 tys. zł. 

Kwotę w wysokości 117 748,7 tys. zł, na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej podzielono w następujący sposób: 
  • 76 536,7tys. zł (tj. 65%) dla samorządów powiatowych województwa warmińsko – mazurskiego na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej,
  • 41 212,0 tys. zł (tj. 35%) środków będących w dyspozycji samorządu województwa, na prefinansowanie programów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.   
Poza kwotami limitowanymi, samorządy powiatowe miały możliwość wystąpienia do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki finansowe pochodzące z rezerwy Funduszu Pracy. W 2012 środki te, zgodnie z wytycznymi, mogły być przeznaczone na finansowanie programów:
  • zwiększających aktywność zawodową osób w wieku 45/50 plus,
  • zwiększających aktywność zawodową młodzieży do 30 roku życia,
  • związanych z aktywizacją bezrobotnych na terenach, na których miały miejsce klęski żywiołowe,
  • na rzecz osób bezrobotnych, zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, związanych z trudnościami gospodarczymi lub niewypłacalnością,
  • zwiększających aktywność zawodową osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra na realizację programów specjalnych oraz programów rynku pracy były uruchomiane w kilku transzach. Prawie wszystkie samorządy powiatowe województwa warmińsko – mazurskiego, skorzystały z możliwości aplikowania i opracowały wnioski o dodatkowe środki z Funduszu Pracy. Zgodnie z określonymi zasadami i trybem, wnioski były weryfikowane i opiniowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, a następnie przesłane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W większości przypadków powiatowe urzędy pracy otrzymywały środki we wnioskowanej wysokości. 

Łącznie na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji bezrobotnych województwo warmińsko – mazurskie pozyskało dodatkowe środki Funduszu Pracy w wysokości 38 178,8 tys. zł., z tego na programy:
  • specjalne – 6 981,9 tys. zł., 
  • rynku pracy  – 30 023,8 tys. zł.,
  • na rzecz osób bezrobotnych, zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, związanych z trudnościami gospodarczymi lub niewypłacalnością – 700,00 tys. zł.,
  • związane z aktywizacją bezrobotnych na terenach, na których miały miejsce klęski żywiołowe – 473,1 tys. zł.
Ponadto, pula na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji bezrobotnych, zwiększona została dodatkowo o 403 tys. zł w wyniku zmian planu finansowego Funduszu Pracy. Łącznie w ciągu roku pozyskano więc 38 581,8 tys. zł.

Po wystąpieniu Pana Zdzisława Szczepkowskiego, głos zabrał Pan Stanisław Kowalczyk, który zwrócił się z prośbą do członków Rady o podjęcie stosownej uchwały w sprawie oceny racjonalności gospodarki środkami FP przez WUP w Olsztynie w roku 2012. 

W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Rady pozytywnie ocenili  gospodarkę środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w roku 2012.  
 

Punkt siódmy porządku obrad 


Dyrektor WUP w Olsztynie przedstawił także „Plan działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie na rok 2013". Wyjaśnił, iż Plan przedstawia cele do osiągnięcia w roku 2013 i zadania służące do ich realizacji w oparciu o plan finansowy jednostki.

Następnie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zwrócił się z prośbą do członków Rady o podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali Plan Działania WUP w Olsztynie na rok 2013. 
 

Punkt ósmy i dziewiąty porządku obrad 


Pan Wiesław Drożdżyński poinformował, iż Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie opracowuje zmiany do wniosku o otwarcie nowych kierunków kształcenia. Informacja w tej kwestii zostanie przygotowana na kolejne posiedzenie Rady. Na dzień dzisiejszy Urząd zamierza zmodyfikować wniosek i zmniejszyć liczbę wymaganych, do wniosku, załączników. 

Następnie przedstawił opinie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w sprawie otwarcia nowych kierunków kształcenia. O stanowisko w tej sprawie zwróciły się z wnioskiem, do Urzędu, następujące szkoły z województwa warmińsko – mazurskiego:
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Miłakowie – 1 kierunek,
  • Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Giżycku – 1 kierunek,
  • Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku – 1 kierunek,
  • Zespół Szkół Licealnych w Olecku – 5 kierunków,
  • Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie – 8 kierunków,
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ostródzie – 1 kierunek,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku – 2 kierunki,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Gołdapi – 2 kierunki,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Nowym Mieście Lubawskim – 9 kierunków,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Piszu – 2 kierunki,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Węgorzewie – 2 kierunki.   
Wicedyrektor ds. Rynku Pracy poinformował, iż opinie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie zostały podjęte w oparciu o analizę lokalnego i wojewódzkiego rynku pracy dotyczącą liczby osób bezrobotnych we wnioskowanych zawodach oraz płynności rynku pracy, liczby absolwentów, liczby wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, liczby placówek oświatowych w województwie, jak również w poszczególnych subregionach, które prowadzą kształcenie w zawodach będących przedmiotem opinii WRZ.

W wyniku głosowania członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali wnioski o otwarcie nowych kierunków kształcenia w następujących zawodach: 
  • opiekun osoby starszej,
  • technik księgarstwa,
  • technik organizacji reklamy,
  • technik mechanizacji rolnictwa,
  • technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
  • technik cyfrowych procesów graficznych,
  • technik architektury krajobrazu,
  • technik informatyk,
  • technik bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • technik turystyki wiejskiej,
  • kucharz,
  • technik mechatronik,
  • technik geodeta,
  • monter machatronik,
  • pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. 
W wyniku głosowania członkowie Rady negatywnie zaopiniowali wnioski o otwarcie nowych kierunków kształcenia w następujących zawodach:
  • technik obsługi turystyczne,
  • technik logistyk,
  • technik budownictwa,
  • technik organizacji reklamy,
  • mechanik pojazdów samochodowych,
  • technik technologii odzieży,
  • technik ekonomista,
  • technik hotelarstwa,
  • technik administracji,
  • murarz – tynkarz,
  • piekarz,
  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
  • technik farmaceutyczny,
  • cukiernik, 

Punkt dziesiąty i jedenasty porządku obrad 


Przewodniczący WRZ, Pan Stanisław Kowalczyk przedstawił plan szkoleń członków WRZ na rok 2013. Uczestnicy spotkania zwrócili się z prośbą o zorganizowanie szkolenia na początku czerwca br. oraz w I połowie grudnia br. Ponadto, zaproponowali, aby podczas szkolenia w czerwcu br. z zakresu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jeden z bloków tematycznych był poświęcony kryteriom opiniowania kierunków kształcenia oraz kryteriom podziału środków funduszu pracy. 

Następnie, zostało przeprowadzone głosowanie w wyniku którego członkowie Rady jednomyślnie przyjęli Plan szkoleń na rok 2013.

Ponadto, Pan Stanisław Kowalczyk zwrócił się do zebranych z zapytaniem, czy członkowie Rady zgłosili uwagi do projektu Regulaminu Rady.  Pan Zdzisław Szczepkowski wyjaśnił, iż w Regulaminie uzupełniono zapisy w zakresie obiegowego trybu podejmowania uchwał. W związku z tym, iż żaden z członków Rady nie wniósł uwag, w wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednogłośnie.


Punkt dwunasty porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przystąpił do przedstawienia sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za rok 2012 r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2012 r. wyniosło 141,5 tys. osób (wzrost o 3,3% w stosunku do 2011 r.). Z kolei, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3 278, 06 zł. (wzrost o 2,6% w stosunku do 2011 r.). 

W końcu grudnia 2012 r. w rejestrze REGON województwa wpisanych było 119, 9 tys. podmiotów gospodarki narodowej (wzrost o 2,7 tys. podmiotów tj. o 2,3% w stosunku do 2011 r.). Produkcja budowlano – montażowa ukształtowała się na poziomie 285,6 ml. zł. i stanowiła 58,7% ogółu produkcji  sprzedanej budownictwa (spadek o 15,7% w stosunku do 2011 r.). 

Dyrektor Urzędu poinformował, iż liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa warmińsko – mazurskiego według stanu na koniec 2012 roku, wyniosła 113 223 osoby. Wyjaśnił, że w stosunku do grudnia 2011 roku nastąpił wzrost o 5,5% (o 5 890 osób), natomiast porównując do 2010 roku – poziom bezrobotnych zwiększył się o 7 281 osób, tj. o 6,9%. 

W kraju, liczba bezrobotnych w grudniu 2012 roku wyniosła 2 136 815 osób, będąc tym samym o 154 139 osób (o 7,8%) większa niż w 2011 roku. W okresie trzyletnim (2010 – 2012) poziom bezrobocia w Polsce wzrósł o 182 109 osób, tj. o 9,3%.

Analiza roczna zmian poziomu bezrobocia, w okresie od grudnia 2011 roku do grudnia 2012 roku, pozwala na zaobserwowanie niekorzystnych zmian jakie zachodzą na regionalnym rynku pracy. W większości powiatów zarejestrowano w tym okresie procentowy wzrost liczby bezrobotnych, przy czym największy wystąpił w:
  • mieście Olsztyn – o 16,4%,
  • powiecie działdowskim oraz nidzickim – o 11,0%,
  • giżyckim – o 10,9%,
  • gołdapskim – o 10,6%.
W trzech powiatach miał miejsce spadek liczby bezrobotnych:
  • piskim – o 8,4%,
  • lidzbarskim – o 1,7%, 
  • bartoszyckim – o 1,6%.
W województwie warmińsko – mazurskim stopa bezrobocia w końcu grudnia 2012 roku ukształtowała się na poziomie 21,2%, w kraju wynosiła w tym okresie 13,4%. Wzrost wartości tego wskaźnika w kraju i w regionie, w porównaniu do stanu sprzed roku, wyniósł odpowiednio  o 0,9  i 1,0 pkt proc. W stosunku do 2010 roku stopa bezrobocia wzrosła  w kraju o 1,0 pkt. proc. w województwie o 1,2 pkt. proc.

Następnie, głos zabrała Pani Zofia Borowska przedstawiciel Lidzbarskiego Stowarzyszenia Bezrobotnych „Warmia", która zaznaczyła, iż w naszym województwie najwięcej osób bezrobotnych to osoby długotrwale bezrobotne i bez kwalifikacji. Wyjaśniła, iż przy omawiania problemu bezrobocia na Warmii i Mazurach, padła opinia, iż 35% osób bezrobotnych, nie chce pracować ani brać udziału w szkoleniach. Rejestrują się tylko i wyłącznie po to, aby korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej. 

Pani Zofia Borowska nie zgodziła się z taką opinią i wyjaśniła, iż jest ona mocno krzywdząca i niesprawiedliwa. Zaznaczyła, iż jej zdaniem w Urzędach Pracy jest za mało ofert pracy i różnych form aktywizacji. Ponadto, stwierdziła, iż w tej trudnej sytuacji na rynku pracy, nie wystarczą szkolenia typu „nowe techniki poszukiwania pracy" itp. Dla tych osób potrzebna jest gruntowna „obróbka" – czyli zawód. Owszem są osoby, które rejestrują się po to, aby mieć ubezpieczenie i pracować w szarej strefie, ale czy mają wybór? Nie wszyscy pracodawcy zatrudniają na umowy o pracę. W tej sytuacji osoby bezrobotne są zmuszone tak postępować. Podobne opinie są wyrażane z potwierdzaniem gotowości, gdzie bezrobotny podpisuje tylko i wyłącznie taką gotowość do podjęcia zatrudnienia, ale ofert pracy brakuje. Przy kolejnych podpisach, osoba bezrobotna zniechęca się do ponownego przyjścia do urzędu pracy. Zaznaczyła, iż dobrym rozwiązaniem byłoby przyznanie wszystkim bezrobotnym automatycznego prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, które gwarantuje Konstytucja, a Urzędy Pracy zajęłyby się osobami faktycznie poszukującymi pracy. Na koniec wystąpienia wyjaśniła, iż za stan bezrobocia nie należy obarczać samych bezrobotnych, ani Urzędów Pracy. Takie są możliwości, jakie warunki stwarza Państwo. Na taką sytuację wpływ mają różne problemy i nie można jednoznacznie stwierdzać, że wzrost bezrobocia to „Problem z bezrobotnymi",  jest to bowiem problem z gospodarką i jej zarządzaniem.


Sprawy różne


Członkowie Rady zwrócili się, do Dyrekcji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, z prośbą o przygotowanie analizy skuteczności i efektywności szkoleń dla osób bezrobotnych organizowanych przez urzędy pracy w województwa warmińsko – mazurskiego w 2012 r. 
Rada zaproponowała, aby zrezygnować z przygotowywania materiałów, pod obrady, w wersji papierowej. Członkowie Rady będą otrzymywali materiały pocztą tradycyjną, natomiast na posiedzenia będą sporządzane informacje w formie prezentacji multimedialnych.  

Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.    

Sporządziła: Edyta Lindorf – Jankiewicz 

Olsztyn, 22 lutego 2013 r.

Protokół z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 18 stycznia 2013 r.

W dniu 18 stycznia 2013 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia.
  • Spotkanie odbyło się według następującego porządku obrad:
  • Otwarcie obrad.
  • Uroczyste wręczenie nominacji na członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia.
  • Wybór Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia – uchwały WRZ.
  • Delegowanie przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia do składu Naczelnej Rady Zatrudnienia – uchwała WRZ.
  • Zaaprobowanie propozycji dotyczącej zasad opiniowania kierunków kształcenia.
  • Sprawy różne, dyskusja.
W naradzie uczestniczył Pan Gustaw Marek Brzezin – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, który wręczył akty powołania członkom nowo powołanej Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i życzył efektywnego uczestnictwa w działaniach związanych z kształtowaniem polityki rynku pracy.

Następnie, w drodze głosowania jawnego dokonano wyborów Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego oraz  przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia do Naczelnej Rady Zatrudniania. W głosowaniu brało udział 16 przedstawicieli Rady, 7 osób były nieobecnych. Dało to niezbędne kworum do prowadzenia obrad i powzięcia wiążących decyzji podczas posiedzenia.

Wyniki głosowania przestawiają się następująco:
  • Głosowanie na Przewodniczącego WRZ
Członkowie Rady zgłosili kandydaturę Pana Stanisława Kowalczyka, który wyraził zgodę na kandydowanie. W głosowaniu udział wzięło 16 osób, które jednomyślnie zaakceptowały Pana Stanisława Kowalczyka na Przewodniczącego Rady.
  • Głosowanie na Wiceprzewodniczącego WRZ
Członkowie Rady zgłosili następujące kandydatury: Panią Zofię Borowską i Panią Bożenę Ziomek. Obydwie Panie wyraziły zgodę na kandydowanie:
  • w głosowaniu na Panią Zofię Borowską 8 członków Rady było na „tak",
  • w głosowaniu na Panią Bożenę Ziomek 8 członków Rady również było na „tak".
Pani Zofia Borowska zrezygnowała z kandydowania na Wiceprzewodniczącą, co spotkało się z uznaniem członków Rady.
 
Wobec powyższego, Wiceprzewodniczącą WRZ została Pani Bożena Ziomek.
  • Delegowanie przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia do składu Naczelnej Rady Zatrudnienia
Członkowie Rady zgłosili następujące kandydatury: Pana Krzysztofa Rogowskiego, Pana Wiesława Łubińskiego oraz Pana Remigiusza Dobkowskiego. Pan Wiesław Łubiński oraz Pan Remigiusz Dobkowski wyrazili zgodę na kandydowanie. Pisemną zgodę Pana Krzysztofa Rogowskiego przedstawił Pan Stanisław Kowalczyk.

W związku z tym, iż Pan Krzysztof Rogowski był nieobecny na posiedzeniu, członkowie Rady zgłosili wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego wybory delegata do NRZ. Uzasadnieniem wniosku było to, iż nie można głosować na osobę nieobecną i najlepiej będzie, aby głosowanie w kwestii wyboru delegata przełożyć na kolejne posiedzenie Rady tak, aby zgłoszone osoby uczestniczyły w posiedzeniu.

Za wnioskiem głosowało 4 członków, przeciw było 11 osób, 1 osoba wstrzymała się od głosu. W wyniku głosowania wniosek został odrzucony. Wobec tego, kandydatura osoby nieobecnej nie była brana pod uwagę.

Wobec powyższego, przystąpiono do głosowania:
  • w głosowaniu na Pana Wiesława Łubińskiego 9 członków Rady było na „tak",
  • w głosowaniu na Pana Remigiusza Dobkowskiego 5 członków Rady było na „tak".
Delegatem do Naczelnej Rady Zatrudnienia został Pan Wiesław Łubiński.

Wojewódzka Rada Zatrudnienia, w kadencji powołanej na lata 2012 – 2016, będzie pracowała w następującym składzie:

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia

Pan Stanisław Kowalczyk – Rada OPZZ Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia

Pani Bożena Ziomek – Polska Izba Firm Szkoleniowych

Delegat WRZ do prac w Naczelnej Radzie Zatrudnienia

Pan Wiesław Łubiński – Business Centre Club - Związek Pracodawców

Członkowie Rady
  1. Pan Krzysztof Rogowski – Rada OPZZ Województwa Warmińsko – Mazurskiego
  2. Pan Jerzy Dostatni – Zarząd Regionu Olsztyn NSZZ „Solidarność"
  3. Pani Janina Malanowska – Zarząd Regionu Elbląg NSZZ „Solidarność"
  4. Pan Dariusz Browarek – Forum Związków Zawodowych
  5. Pan Grzegorz Paciulan – Forum Związków Zawodowych
  6. Pan Roman Smoliński – Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej
  7. Pan Piotr Wiejak – Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych
  8. Pan Franciszek Romanowski – Związek Rzemiosła Polskiego
  9. Pan Wiesław Domian – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
  10. Pan Wojciech Kusior – Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna"
  11. Pani Jolanta Janiszewska – Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona"
  12. Pan Marek Kuźniewski – Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
  13. Pani Anna Organiściak – Krzykowska – przedstawiciel świata nauki
  14. Pani Edyta Jędrzejewska – przedstawiciel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
  15. Pani Krystyna Janik – Stowarzyszenie Bezrobotnych „Jesteś-my"
  16. Pani Lucyna Pawicka –  Fundacja Rozwoju Społecznego „Nad Symsarną"
  17. Pani Zofia Borowska – Lidzbarskie Stowarzyszenie Bezrobotnych „Warmia"
  18. Pan Remigiusz Dobkowski – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości Lokalnej WAMA – COOP
  19. Pan Radosław Radziewicz – Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
  20. Pan Andrzej Jurkian – Warmińsko – Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie zaproponował, aby zdjąć z porządku posiedzenia punkt dotyczący opiniowania kierunków kształcenia. Pełną informację w tej kwestii WUP w Olsztynie przygotuje na kolejne posiedzenie, które zostało zaplanowane na luty br. Członkowie Rady w wyniku głosowania jednomyślnie opowiedzieli się za propozycją Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Wobec powyższego, punkt 5 porządku obrad „Zaaprobowanie propozycji dotyczącej zasad opiniowania kierunków kształcenia" został zdjęty z programu posiedzenia.

Na zakończenie Pan Zdzisław Szczepkowski podziękował za udział w spotkaniu, jednocześnie zadeklarował ścisłą współpracą z przedstawicielami Rady w ramach wymiany doświadczeń w zakresie sytuacji na rynku pracy oraz zagadnień dotyczących polityki aktywnego i skutecznego reagowania na potrzeby lokalnego rynku pracy.

Protokołowała: Edyta Lindorf – Jankiewicz

Olsztyn, 04 lutego 2013 r.
Informacje o publikacji dokumentu