Protokół z VII posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 30 października 2014 r. w Olsztynie.

W dniu 30 października br. odbyło się VII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 12 przedstawicieli WRZ oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba członków Rady spełniła wymóg dot. kworum umożliwiający podjęcie uchwał. (Lista obecności – zał. nr 1).  
Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia według następującego porządku obrad: 
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 21 lutego 2014 r. 
  2. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, 
  3. Programowanie perspektywy finansowej 2014 – 2020 – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER),
  4. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy,
  5. Sprawy różne, dyskusja.
Punkt pierwszy porządku obrad
Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady. 
Następnie, zapoznał uczestników z porządkiem obrad. W tym miejscu głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który zaproponował zebranym, aby punkt 4 porządku obrad tj. sytuacja na rynku pracy został przedstawiony jako pierwszy. Następnie przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego, porządek obrad z wprowadzoną zmianą został jednomyślnie zaakceptowany.
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia, które odbyło się w dniu 21.02.2014 r. w Olsztynie. Projekt protokołu został przekazany pocztą elektroniczną, do członków WRZ, w dniu 05.03.2014 r. Jedna uwaga, zgłoszona przez Pana Remigiusza Dobkowskiego została uwzględniona w protokole. 
W wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednomyślnie.

Punkt czwarty porządku obrad
Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił sytuację na wojewódzkim rynku pracy w październiku 2014 roku (Prezentacja – zał. nr 2). Omówił wybrane czynniki społeczno – gospodarcze w województwie mające wpływ na poziom i stopę bezrobocia. Wyjaśnił, iż w okresie rocznym, procentowy spadek liczby bezrobotnych, w przedziale od 32,9%  (w powiecie iławskim) do 3,3% (w powiecie szczycieńskim) wystąpił w prawie wszystkich powiatach, poza węgorzewskim, gdzie bezrobocie wzrosło o 1,3%. Największe spadki zaobserwowano w powiatach: iławskim (32,9%), nowomiejskim (19,6%), ostródzkim (17,0). Z kolei, najmniejsze spadki zauważono w powiatach: szczycieńskim (3,3%), lidzbarskim (7,9%) oraz olsztyńskim (8,3%). 
W porównaniu do sierpnia 2014 r. poziom bezrobocia spadł w 17 powiatach – największy procentowy spadek odnotowano w Olsztynie (o 4,6%) i powiecie braniewskim (o 3,7), największy wzrost odnotowano w powiecie mrągowskim (o 4,2%) oraz węgorzewskim (o 4,0%). We wrześniu 2014 roku, poziom bezrobocia w regionie wyniósł 93 864 osoby. Liczba bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 1 305 osoby, tj. o 1,4%. W porównaniu do końca grudnia 2013 roku nastąpił spadek o 16,7% (tj. o 19 311 osób).  W porównaniu do września ubiegłego roku, bezrobocie w województwie warmińsko – mazurskim zmniejszyło się o  13 717 osób, tj. o 12,8%. 
W porównaniu do września ubiegłego roku, bezrobocie w województwie warmińsko – mazurskim zmniejszyło się o  13 717 osób, tj. o 12,8%. 
Z kolei, stopa bezrobocia spadła w prawie wszystkich powiatach, wyjątkiem jest powiat węgorzewski, gdzie w porównaniu z wrześniem 2013 roku, stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt proc. Stopa bezrobocia w województwie warmińsko – mazurskim jest zróżnicowana lokalnie. Poniżej średniej wojewódzkiej wartość stopy bezrobocia ukształtowała się w sześciu powiatach: Olsztynie – 6,9%, powiecie iławskim – 8,4%, powiecie giżyckim – 15,0%, Elblągu –  15,5%, powiecie mrągowskim – 16,9% powiecie nidzickim – 17,9%. Najwyższą stopę bezrobocia, wynoszącą 29,2%, we wrześniu 2014 roku, odnotowano w powiecie piskim. Wysoką wartością tego wskaźnika cechowały się również powiaty: braniewski – 28,0%, kętrzyński – 27,0%, bartoszycki – 26,6%, węgorzewski – 26,3% oraz elbląski – 25,6
W województwie warmińsko – mazurskim we wrześniu 2014 roku, w rejestrach powiatowych urzędów pracy pozostawało 16 841 osób bezrobotnych do 25 roku życia, które stanowiły 17,9% ogółu bezrobotnych. W porównaniu z wrześniem 2013 roku, widoczny jest spadek liczby bezrobotnych tej grupy (o 4 142 osób, tj. o 19,7%), oraz jej udziału procentowego w ogólnym bezrobociu o 1,6%. W porównaniu do września 2013 roku, nastąpił spadek liczby długotrwale bezrobotnych o 1 879 (o 3,2%) do poziomu 55 988 osoby. Zwiększył się jednak wskaźnik procentowego udziału tej kategorii bezrobotnych w ogólnym bezrobociu: z 53,8% we wrześniu 2013 roku do 59,6 % rok później. Od stycznia do września 2014 roku, do urzędów pracy wpłynęły 42 606 ofert wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej o 6 360 ofert tj. o 17,5% więcej niż w tym czasie przed rokiem. 
W okresie od stycznia do września 2014 roku, z powiatowych urzędów pracy wyrejestrowało się 112 730 bezrobotnych, czyli o 4 147 (o 3,8 %) więcej niż w tym samym okresie 2013 roku. 
W porównaniu do analizowanego okresu 2013 roku zwiększyła się liczba wyrejestrowanych z uwagi na podjęcie pracy niesubsydiowanej, czyli z tzw. wolnego rynku – o 2 168 osób, tj. o 6,8%, inne formy – o 117 osób, tj. o 0,6%, udziału w aktywnych formach – o 2 830 osób, tj. o 19,9%, podjęcie pracy subsydiowanej – o 155 osób, tj. o 1,8%. Zmniejszyła się natomiast liczba wyrejestrowanych ze względu na niepotwierdzenie gotowości do pracy – o 1 548 osób, tj. o 6,2%.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wyjaśnił także, że w okresie styczeń – wrzesień 2014 roku, z udziałem środków Funduszu Pracy zaktywizowano 25 719 osób (o 535 osób, tj. 2,0%  mniej niż w 2013 roku), 37,3% – 9 587 osób skierowanych zostało na staż, 8 700 osób (33,8%) podjęło pracę subsydiowaną, 4 397 osób (17,1%) rozpoczęło prace społecznie użyteczne, 3 035 osób (11,8%) skierowano na szkolenia. Natomiast, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymało w 2014 roku, 1 483 bezrobotnych (o 159 osób, tj. 9,7% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), w ramach refundacji utworzenia bądź doposażenia miejsca pracy, udzielono dotacji 620 pracodawcom, na utworzenie 816 miejsc pracy. Na stanowiskach utworzonych w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnego zatrudniono od początku bieżącego roku 1 307 bezrobotnych (o 478 osób tj. o 57,7% więcej niż w 2013 roku).
Pan Zdzisław Szczepkowski poinformował również o nieuczciwym przedsiębiorcy o nazwie K.U.K, który zajmuje się między innymi outsourcingiem kadrowo – płacowym. Od kilku lat Firma działa w Polsce pod różnymi szyldami, a całkiem od niedawna, zainstalowała się w Olsztynie. Zachęcająca oferta skusiła wielu pracodawców, którzy chcieli sobie uprościć działania. Myśleli, że jak scedują na K.U.K – a część swoich obowiązków w dziale kadrowo – płacowym, to będą mogli efektywniej zająć się choćby rozwojem firmy. Przedsiębiorcy przekazywali Firmie KUK część zakładu pracy związaną z zasobami ludzkimi, i jak się okazuje ta nie płaciła tym pracownikom ZUS i podatków. ZUS zauważył problem i teraz domaga się zaległych składek. Jednak nie od nieuczciwej Firmy, ale przedsiębiorców, którzy byli klientami oszustów. Wyjaśnił również, że obok problemu zaległych składek jest jeszcze jeden. Pracodawcy, przekazując swoich pracowników do tej Firmy, przekazywali także ich dokumentację pracowniczą, w tym świadectwa pracy. Firma w tej chwili ogłosiła upadłość. Do Biura FGŚP wpływają wnioski z tytułu niewypłacalności pracodawcy, na dzień dzisiejszy jest 220 wniosków na kwotę ok. 1 mln zł. Jednak, jak donosi prasa poszkodowanych może być nawet ok 30 tyś osób.  

Punkt drugi porządku obrad
Kolejny punkt spotkania omówił Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy. Przedstawił główne obszary zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Prezentacja – zał. nr 3).  Szczególną uwagę zwrócił na zwiększenie roli samorządu województwa w polityce rynku pracy, poprawę jakości usług świadczonych przez pup bezrobotnym stosownie do ich potrzeb, dostosowanie działań urzędów pracy do potrzeb konkretnego bezrobotnego i pracodawcy, pomoc w wejściu na rynek pracy i utrzymaniu się na nim osobom młodym (do 30. roku życia) oraz osobom starszym (powyżej 50. roku życia), wsparcie pracodawców zatrudniających młodych pracowników i bezrobotnych 50+, wspieranie pracodawców w podnoszeniu kwalifikacji pracowników, poszerzenie współpracy urzędów pracy z organizacjami pozarządowymi. 
Ponadto, poinformował, iż ustawa przewiduje rozszerzenie dotychczasowego katalogu zadań realizowanych przez CIiPKZ. Podstawowe założenia przewidują, że CliPKZ:
  • pozostanie placówką otwartą dla osób zainteresowanych pomocą w zakresie poradnictwa zawodowego i planowania kariery zawodowej, które ukończyły 18 lat, ale w większym niż dotychczas zakresie wykorzystywać będzie rozwiązania teleinformatyczne (poradnictwo „na odległość"),
  • we współpracy z powiatowymi urzędami pracy, będzie opracowywało, aktualizowało i upowszechniało informacje zawodowe w szczególności w PUP na terenie województwa,
  • we współpracy z akademickimi biurami karier, będzie opracowywało, aktualizowało i upowszechniało informacje zawodowe, w szczególności w akademickich biurach karier i PUP na terenie województwa,
  • będzie świadczyło poradnictwo zawodowe na rzecz pracodawców oraz ich pracowników, wspomagając PUP w tym zakresie.
Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił, że z mocy ustawy wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy nadal realizują pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES, natomiast nowością jest umożliwienie realizacji tego pośrednictwa, z mocy ustawy, Ochotniczym Hufcom Pracy (od 1 stycznia 2015 r.) oraz możliwość jego realizacji przez agencje zatrudnienia i inne podmioty uprawnione na mocy ustawy do prowadzenia pośrednictwa pracy na terenie Polski. Aby agencje zatrudnienia i inne uprawnione podmioty mogły realizować unijne pośrednictwo pracy konieczne jest  uprzednie uzyskanie akredytacji od ministra właściwego do spraw pracy.
Pan Wiesław Drożdżyński wspomniał, że podstawą zmiany podejścia do klientów będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Każda osoba zgłaszająca się do urzędu zostanie przydzielona do jednego z trzech profili. W pierwszym znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Do drugiego profilu należeć będą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują urzędy pracy. W trzecim profilu znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zarówno tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym, jak i ci, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Następnie omówił profile pomocy. 
W tej sprawie głos zabrał Pan Remigiusz Dąbkowski, który poinformował zebranych, iż profilowanie osób bezrobotnych zostanie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Wyjaśnił, iż według niego przepisy te ograniczają równy dostęp do wsparcia oferowanego przez urzędy pracy. Pan Dąbkowski wspomniał, że w praktyce okazuje się, że najlepszy jest profil II. W tym przypadku można liczyć na pomoc. Osoby z profilem I teoretycznie nie wymagają pomocy, więc jej nie dostaną. Z kolei osoby z profilem III nie powinny dostać standardowych form pomocy, ale powinny uzyskać pomoc bardzo szczególnego rodzaju. Niestety samorządy nie muszą tej szczególnej pomocy organizować. W praktyce uzyskanie III profilu oznacza oddalenie od pomocy. Nawet jeśli profil III będzie przyznawany osobom faktycznie oddalonym od rynku, to tak naprawdę nie będzie to służyło usprawnieniu pomocy. Będzie to raczej przyklejenie komuś etykietki niezaradnego. Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej to osobami uprawnionymi do ubiegania się i otrzymania tych środków są osoby bezrobotne, dla których ustalono I lub II profil pomocy (w profilu I tylko w uzasadnionych przypadkach).
Na zakończenie dodał, że w sytuacji osób narażonych na wykluczenie, np. bezrobotnych, profilowanie prowadzi do dalszej dyskryminacji. Trudno mówić o dobrowolności tego rozwiązania, skoro brak zgody na profilowanie oznacza utratę prawa do pomocy i świadczeń. 
Głos w powyższej sprawie zabrała również Pani Zofia Borowska, która zwróciła się z zapytaniem do Pana Wiesława Drożdżyńskiego, czy ankieta do profilowania z pytaniami dla osoby bezrobotnej została już określona. Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił, iż ankieta ta została nazwana jako „Kwestionariusz do profilowania pomocy dla osób bezrobotnych" i zawiera 24 pytania, które z bezrobotnym wypełnia doradca z urzędu pracy. 
Następnie, Pan Wiesław Drożdżyński wspomniał o nowych instrumentach wsparcia dla osób szukających pracy. To m.in. grant na telepracę (10 000 zł.), świadczenie aktywizacyjne (1 680 zł.), pożyczka na utworzenie stanowiska pracy – 70 000 zł.  lub podjęcie działalności gospodarczej – 20 000 zł., szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową. 
Uczestnicy spotkania zostali także poinformowani o zmianie definicji osoby młodej, która obejmie wszystkich do 30 roku życia (do tej pory 25 lat). Zmiana wynika z faktu, iż  wielu młodych uczy się coraz dłużej i później wchodzą na rynek pracy.  Ponadto, skróci się okres - z 6 do 4 miesięcy - w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Polska wprowadza gwarancję dla młodych, rekomendowaną przez Komisję Europejską, jako pierwsza w Europie. Dla młodych przewidziano także specjalne bony: m.in. Szkoleniowy (3 600 zł) zatrudnieniowy (10 000 zł.) na zasiedlenie (7 500 zł.) oraz stażowy (10 000 zł.). Pracodawcy zatrudniający skierowanych przez urząd bezrobotnych w wieku do 30 lat zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą również mieli możliwość refundacji składki na ubezpieczenia społeczne i dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego.
Głos w tej sprawie zabrała Pani Bożena Ziomek, która zwróciła się z zapytaniem, czy korzystanie z jednego instrumentu wsparcia wyklucza możliwość korzystania z innych. Wicedyrektor ds. Rynku Pracy wyjaśnił, iż nie ma przeciwwskazań, ale trzeba pamiętać o racjonalnym gospodarowaniu środkami publicznymi.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie zmian dotyczących Rad Zatrudnienia. W miejsce istniejących, utworzono wojewódzkie i powiatowe rady rynku pracy. Członkowie WRRP to przedstawiciele działających na terenie województwa terenowych struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, społeczno – zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy. Wyjaśnił, iż do udziału w posiedzeniach rad rynku pracy mogą być zapraszani przedstawiciele organizacji i instytucji niereprezentowanych w radzie, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć. Również jest możliwość powołania w skład rady rynku pracy trzech przedstawicieli spośród organów jednostek samorządu terytorialnego lub nauki o szczególnej wiedzy i autorytecie w obszarze działania rady. Nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzono obligatoryjną współpracę wojewódzkich rad rynku pracy z wojewódzkimi komisjami dialogu społecznego, w szczególności w zakresie inicjowania programów i partnerstwa na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju rynku pracy.
Na zakończenie wystąpienia Wicedyrektor ds. Rynku Pracy poinformował zebranych, iż  kadencja powołanej w 2013 roku Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zakończy się w 2017 roku i zgodnie z przepisami przejściowymi działa ona w składzie i na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych. 

Punkt trzeci porządku obrad
Następny punkt spotkania omówił Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Wyjaśnił, że Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój „PO WER" stanowi odpowiedź na wyzwania i jednocześnie instrument realizacji Strategii Europa 2020 (Prezentacja – zał. nr 4). Program uwzględnia stojące przed Europą długofalowe wyzwania związane z globalizacją, rozwojem ekonomicznym, jakością polityk publicznych, zjawiskami demograficznymi, czy inwestycjami w kapitał ludzki. Alokacja PO WER stanowi ok. 32% całej puli środków EFS, które będą dostępne w Polsce w latach 2014 – 2020. Pozostała kwota (ok. 11 mld euro), zostanie podzielona pomiędzy 16 programów regionalnych. Wspomniał, że Regionalny Program Operacyjny „Warmia i mazury" to z jednej strony ważne narzędzie realizacji Strategii rozwoju społeczno – gospodarczego województwa warmińsko – mazurskiego do roku 2025 a z drugiej, podobnie jak pozostałe programy operacyjne, uczestniczy w procesie osiągania celów Strategii Europa 2020. Jednocześnie wpisuje się w cele rozwojowe Polski, wyrażone w dokumentach strategicznych kraju. Poinformował, iż Województwo Warmińsko – Mazurskie otrzyma wsparcie, na poziomie regionalnym, w wysokości 1 728,3  mln euro. 

Punkt piąty porządku obrad
Głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski, który zwrócił się z prośbą do zebranych o wyłonienie przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, do pracy w komisji przetargowej do przeprowadzenia, przez WUP w Olsztynie, postępowania o zamówienie publiczne na wybór Realizatora działań aktywizacyjnych. WRZ jednomyślnie wysunęła kandydaturę Pana Andrzeja Jurkiana do pracy w Komisji Przetargowej (Uchwała nr XXVII/7/2014 – zał. nr 5).  
Ponadto, członkowie Rady zostali poinformowani o organizacji, przez WUP w Olsztynie, szkolenia w dniach 11 – 12.12.2014. O miejscu i tematyce warsztatów Rada zostanie poinformowana pisemnie.   
Korzystając z okazji głos zabrał Pan Andrzej Jurkian, który zwrócił się z prośbą, do Przewodniczącego, o wprowadzenie do porządku obrad na najbliższym posiedzeniu WRZ, tematu zatrudnienia wspomaganego. Wyjaśnił, iż zatrudnienie wspomagane jest nowym i bardzo skutecznym instrumentem rynku pracy. Wspomniał również, iż organizacje osób niepełnosprawnych, uważają za celowe propagowanie tej metody i wypracowanie rozwiązań systemowych w zakresie jej wdrażania i finansowania. Zasugerował, aby przedstawić ten temat na posiedzeniu Rady z udziałem przedstawicieli ERKON, Warmińsko – Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Polskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego. A następnie przekazać stanowisko w tej sprawie Naczelnej Radzie Zatrudnienia. 
Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy przyjął do wiadomości propozycję i wyjaśnił, że jeżeli będzie to tylko możliwe, to jak najbardziej temat zatrudnienia wspomaganego pojaw się w porządku obrad na najbliższym posiedzeniu WRZ w grudniu br. 
Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.    

Sporządziła: Edyta Lindorf – Jankiewicz 
Olsztyn, 03.11.2014 r.

Posiedzenia 2008 - 2012

Print Drukuj

INAUGURACYJNE POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEJ RADY ZATRUDNIENIA

W dniu 18 stycznia 2013 r. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia powołanej przez Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego na czteroletnią kadencję. 

Akty powołania członkom Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia wręczył Pan Gustaw Marek Brzezin Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego. 

W trakcie posiedzenia Wojewódzka Rada Zatrudniania ukonstytuowała się. 

Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia został Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ Województwa Warmińsko – Mazurskiego. 

Na Wiceprzewodniczącego Rady została wybrana Pani Bożena Ziomek – Pełnomocnik Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Ponadto, delegatem do Naczelnej Rady Zatrudnienia wybrany został Pan Wiesław Łubiński – Wiceprezes Zarządu BCC, Kanclerz Loży Regionalnej. 

Wojewódzka Rada Zatrudnienia, w kadencji powołanej na lata 2013 – 2016, 
będzie pracowała w następującym składzie:
  1. Pan Stanisław Kowalczyk – Rada OPZZ Województwa Warmińsko – Mazurskiego
  2. Pan Krzysztof Rogowski – Rada OPZZ Województwa Warmińsko – Mazurskiego
  3. Pan Jerzy Dostatni – Zarząd Regionu Olsztyn NSZZ „Solidarność"
  4. Pani Janina Malanowska – Zarząd Regionu Elbląg NSZZ „Solidarność"
  5. Pan Dariusz Browarek – Forum Związków Zawodowych
  6. Pan Grzegorz Paciulan – Forum Związków Zawodowych
  7. Pan Roman Smoliński – Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej 
  8. Pan Piotr Wiejak – Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych
  9. Pan Franciszek Romanowski – Związek Rzemiosła Polskiego
  10. Pan Wiesław Łubiński – Business Centre Club - Związek Pracodawców
  11. Pan Wiesław Domian – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
  12. Pan Wojciech Kusior – Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna"
  13. Pani Jolanta Janiszewska – Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona"
  14. Pan Marek Kuźniewski – Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
  15. Pani Anna Organiściak – Krzykowska – przedstawiciel świata nauki
  16. Pani Edyta Jędrzejewska – przedstawiciel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
  17. Pani Krystyna Janik – Stowarzyszenie Bezrobotnych „Jesteś-my"
  18. Pani Lucyna Pawicka –  Fundacja Rozwoju Społecznego „Nad Symsarną"
  19. Pani Zofia Borowska – Lidzbarskie Stowarzyszenie Bezrobotnych „Warmia"
  20. Pan Remigiusz Dobkowski – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości Lokalnej WAMA – COOP
  21. Pan Radosław Radziewicz – Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
  22. Pan Andrzej Jurkian – Warmińsko – Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
  23. Pani Bożena Ziomek – Polska Izba Firm Szkoleniowych 
Wojewódzka Rada Zatrudnienia jest organem opiniodawczo – doradczym Marszałka Województwa w sprawach polityki rynku pracy, do zakresu jej działania, należy w szczególności:
  1. inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w województwie;
  2. ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy;
  3. opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatowych danego województwa na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowanie innych fakultatywnych zadań oraz opiniowanie opracowanych przez wojewódzkie urzędy pracy propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji samorządu województwa i sprawozdań z ich wykorzystania;
  4. składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie;
  5. ocenianie okresowych sprawozdań z działalności wojewódzkich urzędów pracy oraz przedstawianie Naczelnej Radzie Zatrudnienia okresowych sprawozdań i wniosków w sprawach zatrudnienia;
  6. delegowanie przedstawicieli do komisji konkursowej w liczbie równej co najmniej połowie składu komisji dokonującej wyboru kandydata na stanowisko dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy;
  7. opiniowanie wniosków o odwołanie lub wnioskowanie o odwołanie dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy;
  8. delegowanie przedstawiciela do Naczelnej Rady Zatrudnienia;
  9. opiniowanie wojewódzkich kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców.
Sporządziła:
Edyta Lindorf – Jankiewicz 
Olsztyn, 18 stycznia 2013 r. 
 

Protokół ze wspólnego posiedzenia członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Kadry kierowniczej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w dniach 17 – 18.12.2012 r.

W dniach 17 – 18.12.2012 r. w Mierkach k/Olsztynka odbyło się uroczyste posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, kończące czteroletnią kadencję Rady (Lista obecności – zał. nr 1). W spotkaniu udział wzięli także Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy województwa warmińsko – mazurskiego oraz kadra kierownicza Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Narada odbyła się według następującego porządku obrad:
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 04 lipca 2012 r.,
  2. Podsumowanie pracy Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w 2012 r.,
  3. Przyjęcie sprawozdania z działalności Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w latach 2008 – 2012,
  4. Wręczenie podziękowań członkom Rady za dotychczasową współpracę,
  5. Sprawy różne:
  • omówienie sytuacji na regionalnym rynku pracy,
  • informacja z Konwentu Dyrektorów WUP w dniach 3 – 4.12.2012 r.,
  • założenia do Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2013,
  • założenia do nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020 w zakresie działań EFS,
  • informacja ze spotkania Dyrektorów PUP 4 województw,
  • poprawa wizerunku publicznych służb zatrudnienia w województwie – wypracowanie wspólnych założeń, propozycje, koncepcje,
  • plan szkoleń kadry publicznych służb zatrudnienia na rok 2013.
Na wstępie Przewodniczący WRZ – Pan Stanisław Kowalczyk przywitał Dyrekcję oraz kadrę kierowniczą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, członków Rady, a także Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy województwa warmińsko – mazurskiego i przedstawił porządek obrad.

Następnie głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski, który poinformował zebranych, iż z przyczyn osobistych, w ostatniej chwili, obecność swoją odwołał Pan Gustaw Marek Brzezin Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
 

Punkt pierwszy porządku obrad


Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniu 04 lipca 2012 r. w siedzibie WUP w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia przyjęli protokół (Protokół – zał. nr 2).
 

Punkt drugi i trzeci porządku obrad


Kolejny punkt spotkania dotyczył podsumowania pracy Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w 2012 r. oraz przyjęcia sprawozdania z działalności Rady w latach 2008 – 2012, które zaprezentował Przewodniczący WRZ. Członkowie Rady w drodze głosowania przyjęli jednomyślnie sprawozdania z działalności Rady w latach 2008 – 2012 oraz w roku 2012.
 

Punkt czwarty porządku obrad


W drugiej części spotkania Pan Zdzisław Szczepkowski podziękował przedstawicielom Rady za duże zaangażowanie w pracach Rady, pomoc w rozwiązywaniu problemów rynku pracy oraz inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do zwiększenia zatrudnienia w województwie. Następnie, w imieniu Marszałka Województwa wręczył akty podziękowań.

Na zakończenie, w dniu 17 grudnia 2012 r., Pan Stanisław Kowalczyk Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia wyrażając słowa uznania, życzył dalszych sukcesów na polu działalności społecznej i zawodowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, członkom ustępującej Rady.

Następnie rozpoczęto dyskusję na temat sytuacji na wojewódzkim rynku pracy.

Dane o sytuacji społeczno – gospodarczej województwa warmińsko – mazurskiego w roku 2012, w odniesieniu do sytuacji w kraju, omówił Pan Zdzisław Szczepkowski.

Z kolei, Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy przedstawili najważniejsze trendy i przewidywania na rok 2013, w zakresie bezrobocia, w poszczególnych powiatach.

Także, podczas wspólnej narady, została zaprezentowana propozycja podziału środków Funduszu Pracy na rok 2013. O kryteriach podziału środków, ich wysokości wspomniał Pan Wiesław Drożdżyński Wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Olsztynie. Przedstawił zebranym 4 warianty podziału środków FP i wyjaśnił, iż przyznane kwoty środków (limity) Funduszu Pracy obowiązują do czasu ustalenia ostatecznych kwot na podstawie ustawy budżetowej na rok 2013.

Ponadto, Wicedyrektor ds. Rynku Pracy zaprezentował również założenia do Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2013.

Kolejno, głos zabrała Pani Krystyna Dudzińska Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego, która przedstawiła informacje ze wspólnego posiedzenia Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, 4 województw, z Sekretarzem Stanu w MPiPS Panem Jackiem Męciną. Na zakończenie pierwszej części spotkania głos zabrał Pan Tomasz Szarek Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich WUP w Olsztynie, który poinformował zebranych o założeniach do nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020 w zakresie działań EFS.

W dniu 18 grudnia 2012 r. narada poświęcona była między innymi tematyce dotyczącej poprawienia wizerunku publicznych służb zatrudnienia w województwie, wypracowania wspólnych założeń, propozycji i koncepcji w tym zakresie.

Ponadto, Pani Lidia Domańska Kierownik Wydziału Organizacji Urzędu i Rozwoju Kadr WUP w Olsztynie zaprezentowała propozycję planu szkoleń dla kadry publicznych służb zatrudnienia na rok 2013 r. Wyjaśniła, iż z 19 Powiatowych Urzędów Pracy „Plan szkoleń na rok 2013" zgłosiło 16 instytucji i przedstawiła wybraną tematykę. Ze względu na różnorodność potrzeb powiatowych urzędów pracy i ograniczone środki finansowe, trudno dokonać ujednolicenia kierunków rozwoju pracowników psz w całym województwie.

Można to jedynie przeprowadzić, co też jest robione, do kluczowych pracowników tj. doradców zawodowych i pośredników pracy. Plan szkoleń uwzględnia szkolenia wewnętrzne i ofertowe.

Na zakończenie obrad Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.

Protokół z XVI posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia
w dniu 04 lipca 2012 r. w Olsztynie.

W dniu 04 lipca br. odbyło się XVI posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu udział wzięło 10 członków Rady oraz Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Liczba osób zgromadzonych dawała kworum do podejmowania uchwał (lista obecności stanowi załącznik nr. 1 do protokołu). Posiedzenie prowadził Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Porządek obrad uległ zmianie, z powodu nieobecności Pana Radosława Radziewicza – Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Związku Bezrobotnych oraz Pana Jarosława Słomy – Wicemarszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
  1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 22.02.2012 r.,
  2. Zaopiniowanie nowych kierunków kształcenia – podjęcie Uchwały,
  3. Zaopiniowane projektu Planu Działania dla Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na rok 2013 – podjęcie Uchwały,
  4. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za maj 2012 r.,
  5. Sprawy różne, dyskusja – informacja z posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia.
Na wstępie Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący WRZ przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady. 

Następnie, głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski, który poinformował, iż w spotkaniu nie będzie uczestniczył, z powodów osobistych, Pan Radosław Radziewicz. Wobec tego, Pan Jarosław Słoma – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, który miał wręczyć podczas spotkania Akt powołania na nowego członka Rady, również odwołał swoją wizytę.
 

Punkt pierwszy porządku obrad


Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniu 22.02.2012 r. w Olsztynie. W związku z tym, iż żaden z członków Rady nie wniósł uwag, w wyniku przeprowadzonego głosowania, dokument został przyjęty jednogłośnie.
 

Punkt drugi porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski przedstawił opinię Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w sprawie otwarcia nowego kierunku kształcenia. O stanowisko w tej sprawie zwróciła się do Urzędu, z wnioskiem, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej  w Elblągu.

W wyniku głosowania członkowie Rady jednogłośnie przyjęli wniosek o otwarcie nowych kierunków kształcenia w zawodach: opiekun osoby starszej oraz technik sterylizacji medycznej.  
 

Punkt trzeci porządku obrad


Pan Stanisław Kowalczyk zwrócił się do Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy o zabranie głosu w sprawie projektu Planu Działania dla Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na rok 2013. Pan Zdzisław Szczepkowski wyjaśnił, iż Plan Działań jest dokumentem opracowywanym corocznie przez Instytucję Pośredniczącą. Następnie jest opiniowany przez Komitet Monitorujący lub Podkomitet Monitorujący PO KL i ostatecznie zatwierdzany przez Instytucję Zarządzającą. Plan Działań ma na celu przedstawienie założeń Instytucji Pośredniczącej w danym roku w odniesieniu do preferowanych form wsparcia, podziału środków finansowych przeznaczonych do zakontraktowania i wydatkowania w ramach poszczególnych Działań i Poddziałań, planowanych do osiągnięcia rezultatów, trybu konkursów oraz projektów systemowych realizowanych w danym roku.

Następnie głos zabrała Pani Elżbieta Ołdakowska – Kierownik Wydziału Obsługi EFS  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Szczegółowo przedstawiła Plan Działania PO KL na rok 2013 dla Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Pani Elżbieta Ołdakowska poinformowała o dodatkowych środkach, jakie dostało województwo warmińsko – mazurskie za zajęcie pierwszego miejsca za najsprawniejsze i najskuteczniejsze wdrażanie PO KL. 

Następnie omówiła źródła założeń do Planu Działania na rok 2013, którymi są: dostępne środki, wskaźniki określone w dokumentach programowych, zalecenia Instytucji Zarządzającej i Komisji Europejskiej oraz sytuacja w regionie.

Analiza stopnia realizacji alokacji wg stanu na 31 maja 2012 roku, w ramach komponentu regionalnego PO KL, ukazuje stan kontraktacji i wydatkowania środków. Kwoty podpisanych umów stanowiły prawie 67% dostępnych środków przeznaczonych dla województwa w bieżącym okresie programowania. Wydatkowanie alokacji kształtowało się na poziomie ok. 52 %. Na te wskaźniki, znaczący wpływ mają dodatkowe środki z Krajowej Rezerwy Wykonania, pozyskane przez nasz region w 2012 r. Od początku realizacji PO KL, na cały okres programowania, w ramach Priorytetu VI dostępna jest kwota 555 053 754,77 zł.  Do tej pory zakontraktowano 463 604 763,46 zł., co stanowi 83,5 % dostępnej alokacji. W związku z powyższym, w ramach tego Priorytetu pozostało jeszcze do rozdysponowania w naszym  regionie 91 448 991,31 zł .

Ponadto, Pani Elżbieta Ołdakowska omówiła zagadnienia dotyczące wartości osiągniętych i planowanych do osiągnięcia wskaźników w Priorytecie VI PO KL oraz zaleceń Instytucji Zarządzającej i Komisji Europejskiej dla Priorytetu VI na 2013 r. którymi są:
  • efektywność zatrudnieniowa na poziomie minimum 45 % w tym:
    • osoby do 30 r.ż. – min. 40%,
    • osoby 50+ – min. 35%,
    • osoby niepełnosprawne – min. 20%,
    • osoby długotrwale bezrobotne – min. 30%,
    • zapewnienie zwiększonego udziału osób młodych w projektach – konkursy dedykowane lub udział tej grupy w 50 %,
  • kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych – najlepiej w ramach konkursów dedykowanych,
  • preferencje dla osób 50+,
  • uwzględnienie zróżnicowań wewnątrzregionalnych – stymulowanie aktywności gmin i powiatów, które w najmniejszym stopniu korzystały ze wsparcia EFS,
  • premiowanie projektów o kompleksowym wsparciu z możliwością zatrudnienia u beneficjenta lub jego partnera, 
  • szkolenia zawodowe, uzupełnione o możliwość uzyskania doświadczenia zawodowego (praktyka/staż/wolontariat/szkolenie pod potrzeby konkretnego pracodawcy), 
  • ukierunkowanie szkoleń na branże:
    • o najwyższym potencjale rozwojowym lub strategiczne dla regionu, 
    • w których występują „zielone miejsca pracy",
    • związane z usługami dla osób starszych,
  • realizacja projektów współpracy ponadnarodowej: 1% – 5% wartości Priorytetu. 
W dalszej kolejności przedstawiła założenia do Planu Działania na 2013 rok w Priorytecie VI PO KL Poddziałanie 6.1.1.:
  • środki przeznaczone na realizację 3 konkursów – 18,5 mln. zł.,
  • szeroki wachlarz typów projektów adresowanych bezpośrednio do osób, które wskazane są w SzOP,
  • realizacja konkursów tylko w Poddziałaniu 6.1.1 w podziale na 3 subregiony, 
  • związek projektodawcy z obszarem, na którym będzie realizowany projekt: siedziba, oddział, filia, biuro na terenie subregionu,
  • rzeczowa realizacja projektów musi się zakończyć do końca maja 2015 r., 
  • kompleksowe wsparcie dla każdego uczestnika wynikające z IPD – przynajmniej 3 instrumenty dostosowane do potrzeb każdego uczestnika,
  • skierowanie wsparcia do osób młodych albo do osób powyżej 50 roku życia,
  • efektywność zatrudnieniowa zgodnie z zaleceniami IZ: osoby 50+ – min. 35%, osoby do 30 r.ż. – min. 40%, osoby niepełnosprawne – min. 20%,
  • beneficjent może złożyć tylko 1 wniosek w ramach danej rundy konkursowej,
  • szkolenia zawodowe dostosowane do potrzeb branż strategicznych dla regionu – wymóg potwierdzenia kwalifikacji egzaminem zewnętrznym, uzyskanymi uprawnieniami do wykonywania zawodu, certyfikowane programy nauczania (dodatkowo 10 pkt),
  • 100% uczestników to osoby niepełnosprawne (dodatkowo 10 pkt.),
  • komplementarność z inwestycjami finansowanymi ze środków UE, innych niż EFS,
  • wykorzystanie modelu zatrudnienia wspomaganego wypracowanego w ramach projektu innowacyjnego „Indywidualne ścieżki zatrudnienia",
  • przynajmniej 20% uczestników po zakończeniu udziału w projekcie zatrudnionych u beneficjenta lub partnera,
  • premiowanie aktywności samorządów gminnych/powiatowych, które dotychczas nie występowały w roli beneficjenta w Poddziałaniu 6.1.1.
Szczegółowo zostały również omówione założenia do Planu Działania na 2013 rok w Priorytecie VI PO KL  w Poddziałaniu 6.1.3, tj.:
  • środki w wysokości 40 mln. zł., 
  • instrumenty i usługi adresowane bezpośrednio do osób, wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • zapewnienie wsparcia dla osób do 30 r.ż. ( 50%) i 50+ (15%),
  • przynajmniej 50% uczestników objętych IPD,
  • efektywność zatrudnieniowa – co najmniej 40%,
  • oraz w Priorytecie VI PO KL,  projekty współpracy ponadnarodowej:
  • środki w wysokości 1,5 mln. zł.,
  • szeroki wachlarz możliwych do wyboru typów projektu (z Poddziałania 6.1.1), 
  • zapewnienie wsparcia dla osób do 30 r.ż. pozostających bez zatrudnienia,
  • korzystanie z doświadczeń innych krajów – adoptowanie dobrych rozwiązań.
Przewodniczący WRZ podziękował za przedstawienie projektu Planu Działania dla Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na rok 2013. Następnie przystąpił do przeprowadzenia głosowania, w wyniku którego członkowie Rady jednogłośnie przyjęli w/w projekt.
 

Punkt czwarty porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przystąpił do przedstawienia sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za maj 2012 r. Na początku poinformował o najnowszym meldunku, jaki ukazał się za miesiąc czerwiec br. Według stanu na 30 czerwca 2012 roku wynika, że w regionie warmińsko – mazurskim, liczba bezrobotnych w stosunku do maja 2012 r., spadła o 3 198 osób, tj. o 3,0% i wyniosła 102 009 osób. Przed rokiem, w tym samym okresie, zanotowano większy spadek poziomu bezrobocia, bo o 5 702 osoby, tj. o 5,5%. W stosunku do czerwca 2011 roku, nastąpiło nieznaczne zwiększenie ilości ofert pracy będących w dyspozycji powiatowych urzędów pracy z 3 174  do 3 232, tj. o 58 ofert (1,8%).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 137,3 tys. osób i było niższe o 0,8%, niż w tym samym okresie ubiegłego roku (w kraju wzrost o 0,3%). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynoszące 2 877,26 zł., w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wzrosło o 2,4% (w kraju wzrost o 3,4%). Produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła wartość 2 121,7 mln zł. i była niższa o 1,8%                  od ubiegłorocznej (w kraju wzrost o 2,9%). Wydajność pracy w przemyśle, mierzona wartością produkcji sprzedanej na 1 zatrudnionego, wyniosła 27,0 tys. zł. i była niższa o 0,4% niż w kwietniu 2011 roku (w kraju wzrost o 5,2% w okresie styczeń – kwiecień). Natomiast w handlu, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku odnotowano wzrost obrotów w sprzedaży detalicznej – o 9,6% (w kraju wzrost o 1,8%) i sprzedaży hurtowej – o 12,7% (w kraju wzrost o 1,0%). W kwietniu 2012 roku, w rejestrze REGON województwa wpisanych było 117,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej i w porównaniu z okresem sprzed roku, liczba ta zmniejszyła się o 0,2% (tj. o 212 podmiotów). 

Następnie, Pan Zdzisław Szczepkowski zaprezentował zmiany liczby bezrobotnych w województwie warmińsko – mazurskim w okresie maj 2011 – maj 2012, a także aktywność ekonomiczną ludności (BAEL) w zakresie współczynnika aktywności zawodowej oraz wskaźnika zatrudnienia. Podał również stopę bezrobocia w maju br., która w kraju wyniosła 12,6%, natomiast w województwie warmińsko – mazurskim 19,7%. Omawiając stopę bezrobocia według BAEL Dyrektor WUP  wskazał wskaźniki, jakie pojawiły się w I kwartale 2010, 2011 i 2012 roku.

Dyrektor przedstawił także wybrane kategorie osób bezrobotnych w województwie warmińsko – mazurskim. Z danych wynika, iż ogółem bezrobotnych w maju br. było 105 207 tys. osób, w tym bezrobotnych mieszkańców wsi było 51 108 tys., osób z prawem do zasiłku 20 084 tys., a kobiet 55 798 tys. Następnie wyjaśnił, iż bezrobotnymi w szczególnej sytuacji na rynku pracy w naszym województwie są osoby długotrwale bezrobotne (53,2%), bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych (29,4%), bezrobotni do 25 roku życia (20,6%), bezrobotni powyżej 50 roku życia (21,8%) oraz osoby niepełnosprawne (5,4%). Ogółem wolnych miejsc pracy było 17 824 tys. w tym, ofert z zatrudnieniem niesubsydiowanym 6 859 tys., ofert z zatrudnieniem subsydiowanym 3 384 tys., a miejsc aktywizacji zawodowej 7 581 tys. Pan Dyrektor przedstawił także odpływy i napływy z bezrobocia w okresie styczeń – maj 2012 r., przyczyny wyłączeń z ewidencji osób bezrobotnych w maju br., a także omówił aktywizację zawodową wybranych grup bezrobotnych w województwie warmińsko – mazurskim.

Ponadto, przedstawił strukturę wydatków na aktywne formy z Funduszu Pracy w województwie warmińsko – mazurskim. W okresie styczeń – maj 2012 r. środki FP wydatkowano na:
  • stypendia stażowe: 7 280,8 tys. zł.,
  • środki na podjecie działalności gospodarczej: 7 895,6 tys. zł.,
  • prace interwencyjne: 4 560, 3 tys. zł.,
  • refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy: 2 707,5 tys. zł.,
  • szkolenia: 885,8 tys. zł.,
  • roboty publiczne: 1 096,1 tys. zł.,
  • pozostałe wydatki: 2 777,3 tys. zł.

Punkt piąty porządku obrad


Przewodniczący WRZ poprosił Pana Remigiusza Dobkowskiego o przekazanie informacji z posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia. 

Pan Remigiusz Dobkowski przedstawił najważniejsze kwestie, które były poruszane na w/w Radzie przez Panią Czesławę Ostrowską – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Pani Minister poinformowała, iż w kolejnym okresie programowania środki unijne skoncentrowane będą na aktywizację osób bezrobotnych do lat 30 oraz powyżej 50 r. życia. Wyraziła przy tym głęboką nadzieję na tworzenie i skuteczniejszą realizację  programów specjalnych dla w/w grup osób bezrobotnych. 

Pani Minister poinformowała, iż planowana jest również realizacja dwóch programów pilotażowych dla młodzieży. Pani Minister zwróciła uwagę, aby lepiej szkolić młodzież pod potrzeby pracodawców, zwracając uwagę na jakość praktyk, w tym m.in. sprzętu, a nie uczyć na technologiach z lat 50. Również wyjaśniła, że nastąpi zmiana polityki podziału środków Funduszu Pracy w takim kierunku, aby nie dzielić w zależności od stopy bezrobocia, a poziomu aktywizowania bezrobotnych. Powstała inicjatywa, aby zwolnić także pracodawców z płacenia składki na FP za zatrudnianie młodych np. Program Pierwsza Praca.

Zaznaczyła, iż Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygląda się urynkowieniu rynku pracy i usług w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Nadmieniła, że należy zwrócić większą uwagę na efektywność działań na rynku pracy. W Polsce są urzędy pracy o efektywności 33 %, ale są i takie jednostki, które tą efektywność mają na poziomie kilku %. W Unii Europejskiej ta efektywność jest znacznie wyższa (70 – 85 % aktywnych zawodowo), a składki na FP w Polsce są kilka razy wyższe. Urzędy Pracy powinny zajmować się faktyczną aktywizacją bezrobotnych. Należy ograniczyć czas bycia bezrobotnym – nie dłużej niż 3 lata (jeżeli stosowane metody aktywizacji są nieskuteczne, tworzyć inne).

Pani Minister na posiedzeniu NRZ prosiła o zapoznanie się z materiałami konferencji w Gdańsku pt. „Nowoczesny Urząd Pracy", poświęconej przyszłości publicznych służb zatrudnienia. 

Podsekretarz Stanu poinformowała również o tworzonej „Ogólnopolskiej Bazie Pracy Przedsiębiorstw Publicznych" oraz o realizacji nowych pilotaży nastawionych na efektywniejszą współpracę publicznych służb zatrudnienia z ośrodkami pomocy społecznej i przedsiębiorstwami.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecnie realizuje projekt pilotażowy w ramach  programu „Młodzi na Rynku Pracy". Projekt ten przewiduje indywidualne wsparcie opiekuna oraz wsparcie mobilności zawodowej i przestrzennej osób bezrobotnych w postaci dotacji na zasiedlenie (5 tyś. zł.), a także zakłada przyznawanie promes aktywizacji zawodowej tj.:
  • bon szkoleniowy – można znaleźć sobie dowolną ofertę szkolenia,
  • kształcenie podyplomowe,
  • bon na kształcenie zawodowe lub policealne,
  • bon stażowy – samodzielnie znaleźć pracodawcę (6 miesięcy),
  • bon pracodawcy – refundacja kosztów zatrudnienia,
Pan Remigiusz Dobkowski poinformował, że podczas narady NRZ Pani Czesława Ostrowska oceniła również pracę Rad Zatrudnienia. Stwierdziła, iż pozycja Rad Zatrudnienia zależy od ich aktywności. Jako organy opiniodawczo – doradcze marszałków województw powinny podejmować tematy rynku pracy, wymagające bardziej wnikliwego spojrzenia. Chodzi na przykład o ocenę efektywności wdrażania w Polsce nowoczesnych form rynku pracy np. flexicurity, outplacement.

Podczas posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia podjęto także dyskusję m.in. w sprawie ograniczenia środków na Fundusz Pracy. Krajowa Rada Zatrudnienia podejmie stanowisko w tej sprawie. Członkowie NRZ wyjaśnili, że środki te nie pochodzą z budżetu państwa, a są odpisem (2,45%) od płac pracowników. Arbitralna decyzja rządu jest w tej sprawie nieuprawniona. Został powołany Zespół, który w tej sprawie spotka się z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej. Wyrażono zdziwienie, że nie ma wniosków w tej sprawie od Wojewódzkich Rad Zatrudnienia. 

Podczas spotkania został poruszony także temat dotyczący pozytywnego opiniowania przez WRZ otwieranych kierunków kształcenia. Szkoły licznie otwierają nowe kierunki kształcenia, a nie mają odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Postanowiono, jak najszybciej podjąć rozmowy o nowej koncepcji kształcenia zawodowego. Kwestiami tymi powinno zająć się Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Te dwie instytucje publiczne powinny stworzyć wspólne stanowisko w tej sprawie. Tematem obrad NRZ były również sprawy dotyczące wymuszeń samozatrudnienia, przepisów antykryzysowych, abolicji, bilansu zatrudnienia, przywrócenia w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwości realizacji programów regionalnych oraz podziału gospodarstw rolnych.

Wyrażono także niepokój w sprawie opinii społecznych, krytykujących działalność urzędów pracy w Polsce. Pani Minister wyjaśniła, iż również pod tym kątem prowadzi się prace zmierzające do poprawy funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia i działań na rynku pracy. 

Przewodniczący WRZ podziękował Panu Remigiuszowi Dobkowskiemu za cenne informacje. W dalszej części posiedzenia podjęto dyskusję nt. usprawnienia działalności urzędów pracy.

Pani Zofia Borowska – Przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Działających w Obszarze Bezrobocia Województwa Warmińsko – Mazurskiego zasugerowała, aby wydłużyć okres efektywności zatrudnieniowej po zakończeniu projektów PO KL. Rozpoczęła również dyskusję nt. ryzyka zwolnień w powiatowych urzędach pracy. Wspomniała, iż na 1 doradcę i pośrednika pracy przypada kilkaset osób bezrobotnych. Wspólnie zastanawiano się nad możliwością przekwalifikowania osób zatrudnionych na stanowiskach obsługowych na pośredników pracy i doradców zawodowych – tzw. stanowiska kluczowe. Rozważano również połączenie zakresu obowiązków pośrednika pracy i doradcy zawodowego. Indywidualny Plan Działania (IPD), który jest narzędziem pracy pośrednika i doradcy, wymaga także modyfikacji, m.in. w kierunku zwiększenia ilości godzin pracy z osobą bezrobotną. Niestety dużym obciążeniem dla pracowników w powiatowych urzędach pracy jest biurokracja (tworzenie licznych sprawozdań, dokumentacji itp.). 

Pan Zdzisław Szczepkowski poprosił o zabranie głosu Pana Wiesława Drożdżyńskiego – Wicedyrektora ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. 

Wicedyrektor wyjaśnił, że aby wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu  publicznych służb zatrudnienia potrzebna jest nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Poza tym, istotną kwestię stanowi zmiana etatowa w urzędach pracy. Nie jest ona jednak możliwa ze względu na ograniczoną pulę środków w Funduszu Pracy na płace,  a także zmiany, które wejdą od 2014 r. w sposobie finansowania pracowników w urzędach pracy. Pieniądze na wynagrodzenia będą bowiem pochodzić, nie jak do tej pory z FP, lecz z budżetów starostów. Poza tym, urzędy pracy obciążone są w tej chwili w dużym stopniu znaczną ilością dokumentacji. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest  m.in. system informatyczny urzędów pracy, który miał być powiązany z systemem informatycznym ośrodków pomocy społecznej, nie są jednak one dalszym ciągu kompatybilne. Wicedyrektor ds. Rynku Pracy nawiązując do informacji z posiedzenia NRZ odniósł  się do wypowiedzi Pani Minister Ostrowskiej w kwestii Funduszu Pracy i zaznaczył,  iż WRZ w Olsztynie aktywnie uczestniczy w opracowywaniu stanowisk i zaleceń dotyczących ograniczenia w 2012 r. środków Funduszu Pracy.

Następnie, Wicedyrektor poinformował o projekcie pilotażowym realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim pt. „Twoja Kariera – Twój Wybór" finansowanym ze środków rezerwy Funduszu Pracy będących w dyspozycji Ministra Pracy  i Polityki Społecznej. Projekt będzie wdrażany w ramach programu „Młodzi Na Rynku Pracy" stanowiącego realizację polityki rządu na rzecz zmniejszania bezrobocia wśród młodzieży. Pilotaż przetestuje wzorcowy schemat pracy z osobami bezrobotnymi do 30 roku życia oraz sprawdzi w praktyce innowacyjne narzędzia służące zwiększaniu aktywności, samodzielności i mobilności młodych. W projekcie będzie uczestniczyło 60 osób.

Pan Wiesław Drożdżyński wspomniał również o zmianach w nowej ustawie o systemie oświaty, które wejdą w życie z dniem 01 września 2012 r. Nowelizacja ustawy bezpośrednio dotyka zadań Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, w kwestii wydawania opinii w sprawie nowych kierunków kształcenia. Na wniosek dyrektora szkoły, prowadzącej kształcenie zawodowe, Rada będzie wydawała, po konsultacji z Powiatową Radą Zatrudnienia, opinię nt. nowych  kierunków kształcenia, co do zgodności z potrzebami rynku pracy. Wicedyrektor stwierdził, iż należałoby w tej sytuacji rozbudować wzór opinii o kierunkach kształcenia, który będzie poparty szerszą analizą rynku pracy. 

Wicedyrektor ds. Rynku Pracy poinformował o zmianach w kształceniu zawodowym. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206) przekształci model kształcenia zawodowego. W nowym systemie, młodzież będzie się uczyć zawodu w szkole, przystępując w trakcie kształcenia do egzaminów zewnętrznych z poszczególnych kwalifikacji. Dorośli będą mogli uczyć się zawodu na kursach zawodowych, zdobywając poszczególne kwalifikacje. Dopiero po zdobyciu wszystkich kwalifikacji, wyodrębnionych w danym zawodzie, otrzymuje się dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Ukończenie programu nauczania ma umożliwiać przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przed Okręgową Komisją  Egzaminacyjną.

Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.    

Sporządziła:
Agnieszka Rudzińska
Olsztyn, 31 lipca 2012 r.

XV Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia 

W dniu 22 lutego 2012 r. odbyło się posiedzenie przedstawicieli Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. Podczas spotkania został wręczony akt powołania Panu Romanowi Świtajowi Dyrektorowi Warmińsko – Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości na przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. 

Członkowie Rady zaakceptowali protokół z posiedzenia, które odbyło się w dniach  19 – 20.12.2011 r. w Mierkach k/Olsztynka. 

Na posiedzeniu zostały poruszone następujące tematy: 
  • omówienie i zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2012 rok w województwie warmińsko – mazurskim, 
  • omówienie i zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2011 r.,
  • zaopiniowanie otwarcia nowych kierunków kształcenia,
  • informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za rok 2011,
  • omówienie i zaopiniowanie Planu Działania w ramach Priorytetu VI Poddziałanie 6.1.3 PO KL na rok 2012 r., 
  • sprawy różne, dyskusja. 
Ponadto, podczas obrad zostały podjęte następujące uchwały:
  1. Uchwała Nr XV/40/12 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół im. Emilii Sukertowej – Biedrawiny  w Malinowie.
  2. Uchwała Nr XV/41/12Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie.
  3. Uchwała Nr XV/42/12 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie. 
  4. Uchwała Nr XV/43/12Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.
  5. Uchwała Nr XV/44/12Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.
  6. Uchwała Nr XV/45/12Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku.
  7. Uchwała Nr XV/46/12Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2012 rok w województwie warmińsko – mazurskim.
  8. Uchwała Nr XV/47/12 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Szkole Policealnej w Ełku.
  9. Uchwała Nr XV/48/12 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2011 r.
  10. Uchwała Nr XV/49/12Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie zaopiniowania Planu Działania na rok 2012 w ramach Priorytetu VI Poddziałanie 6.1.3 PO KL.

XIV Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie

W dniach 19 – 20.12.2011 r. w Mierkach k/Olsztynka odbyło się wspólne posiedzenie przedstawicieli Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, Dyrektorów Powiatowych Urzędu Pracy województwa warmińsko – mazurskiego oraz kadry kierowniczej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. 

Na spotkaniu zostały poruszone następujące tematy: 
  • informacja o aktualnej sytuacji na rynku pracy województwa warmińsko – mazurskiego,
  • omówienie ogólnych założeń do Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Województwie Warmińsko – Mazurskim w 2012 r.,
  • omówienie propozycji podziału środków Funduszu Pracy na rok 2012,
  • omówienie zasad wdrażania Poddziałań 6.1.2 i 6.1.3 PO KL w roku 2012, 
  • sprawy różne, dyskusja. 
Ponadto, podczas obrad zostały podjęte następujące uchwały:
  1. Uchwała Nr XIV/37/11 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 19 grudnia 2011 roku w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie,
  2. Uchwała Nr XIV/38/11 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 19 grudnia 2011 roku w sprawie zaopiniowania otwarcia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Ekonomiczno – Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie.

Protokół z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 18 października 2011 roku

W dniu 18 października 2011 roku w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie odbyło się XIII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie według, załączonej do niniejszego protokołu, listy obecności (zał. 1).

Posiedzenie przebiegało według następującego porządku obrad:
  1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia WRZ w dniu 26-27maja 2011 roku.
  2. Zaopiniowanie Planów Działań na 2012 rok Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – podjęcie uchwały
  3. Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim za sierpień 2011 r.
  4. Zaopiniowanie nowych kierunków kształcenia (fryzjer, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, sprzedawca, stolarz, kucharz małej gastronomii, elektryk) – podjęcie uchwały.
  5. Sprawy różne, dyskusja.  
Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia przywitał uczestników spotkania, a następnie zwrócił się do członków Rady z prośbą o przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.

Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie w zaproponowanej kolejności.


Punkt pierwszy porządku obrad


Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia przystąpił do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniu 26-27 maja 2011 roku w Białymstoku. Członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia jednomyślnie przyjęli protokół z ostatniego posiedzenia.


Punkt drugi porządku obrad


Pan Tomasz Szarek – Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich WUP w Olsztynie, omówił podstawowe założenia do Planu Działań priorytetu VI i VIII w zakresie Działania 8.1 na 2012 rok, które są wdrażane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie. Wyjaśnił, iż z roku na rok wymagania nakładane na nas przez Komisje Europejską i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego są coraz wyższe. Komisja Europejska wymaga określenia stopnia efektywności zatrudnieniowej w projektach skierowanych do osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. Komisja bazuje na jednym z badań, które wykazuje, że efektywność zatrudnieniowa wynosi około 50-60% w zależności od wsparcia, jakie otrzymują beneficjenci. Automatycznie chcą to przełożyć na całą Polskę bez uwzględniania różnic regionalnych i innych czynników makroekonomicznych, które mają znaczący wpływ na zatrudnienie w gospodarce. Dyrektor Tomasz Szarek podkr4eslil dążenia Wojewódzkiego Urzędu Pracy do realizacji Priorytetów, których wynikiem będzie trwałe zatrudnienie na stanowisku dopasowanym do kwalifikacji bezrobotnego. Bardziej niż sztucznego spełniania wysokich stóp efektywności. Nie chcemy wpisywać do Planów Działań zapisów fikcyjnych, które nasi beneficjenci spełnią, ponieważ przedstawią odpowiednie umowy o pracę, umowy zlecenia, natomiast nam chodzi, aby to zatrudnienie było trwałe, wiążące się z odpowiednimi kwalifikacjami. Wszyscy byliśmy świadkami zmniejszenia w roku bieżącym  środków przeznaczonych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. To zmniejszenie było odczuwalne w całym województwie. Przystępując do planów na rok 2012 zastanawialiśmy się, ile środków z krajowej rezerwy wykonawczej przeznaczyć na projekty skierowane do osób bezrobotnych, tak żeby skompensować ten niedobór środków Funduszu Pracy. Szacujemy, że wysokość środków Funduszu Pracy w roku przyszłym będzie na tym samym poziomie co w roku bieżącym. Aby skompensować ten niedobór, dużą ilość środków z krajowej rezerwy wykonania przeznaczono na projekty związane z aktywizacją osób bezrobotnych, a część środków na projekty skierowane do firm i przedsiębiorstw naszego regionu. Następnie Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich przedstawił prezentację multimedialną nt. „ Plan działań na rok 2012 Priorytet VI (zał. 2) oraz Plan działań na 2012 Priorytet VIII – Działanie 8.1.(zał. 3).

Po zakończeniu przystąpiono do głosowania. Członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali Plany Działań na 2012 rok PO KL.


Punkt trzeci  porządku obrad


Następnie na prośbę przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie głos zabrał Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, przedstawiając krótką informację nt. Europejskich Dni Promocji Przedsiębiorczości Młodych.

12 października 2011 roku 713 osób wzięło udział w międzynarodowej konferencji pt: Przedsiębiorczość – pomysł młodych na życie inaugurującej Europejskie Dni Promocji Przedsiębiorczości Młodych. Gośćmi konferencji byli między innymi: Pani Czesława Ostrowska – Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, Pani Urszula Pasławska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Agnes Bradier z Komisji Europejskiej, Aviano Rossi - Wiceprezydent Prowincji Perugia, Pan Roberto Vicquery z Regionu Val de Aosta, Pan Wasyl Bertasz - Przewodniczący Równieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej z Ukrainy, Pan Iwan Tkaczuk - Dyrektor Obwodowego Urzędu Pracy w Równem, Pani Natalia Wałujkina - Dyrektor Agencji ds. Zapewnienia Pracy Ludności Obwodu Kaliningradzkiego, rektorzy, prorektorzy i kanclerze uczelni wyższych z Warmii i Mazur, kadra zarządzająca Warmińsko-Mazurskiej oraz Głównej Komendy OHP, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, doradcy Eures z 12 krajów UE, starostowie, dyrektorzy powiatowych urzędów pracy, dyrektorzy i nauczyciele szkół, doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, przedstawiciele poradni, samorządu, organizacji i stowarzyszeń oraz przede wszystkim młodzież szkolna, akademicka i poszukująca pracy z terenu Warmii i Mazur. Celem konferencji inaugurującej EDPPM było wypromowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, przedstawienie dobrych krajowych i europejskich praktyk oraz przykładów tworzenia własnych przedsiębiorstw przez młodych ludzi. Uczestnicy konferencji mogli poznać sytuację młodych ludzi na regionalnym rynku pracy, dowiedzieć się, jacy kandydaci są pożądani przez pracodawców, jakie kompetencje młodych ludzi są dla nich najważniejsze. Z wystąpienia Agnes Bradier z Komisji Europejskiej uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie programy skierowane do młodych osób aktualnie i w najbliższej  przyszłości będą realizowane i rekomendowane przez Komisję Europejską. Pani Bradier przekonywała, że młodzi mają niezwykły potencjał, kreatywność, innowacyjność, myślenie uwolnione od stereotypów, potrzeba im tylko wsparcia i integracji. Pozostali prelegencji: dr Elżbieta Lorek (Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania), Oldo Vanous (Junior Achievement Young Enterprise), prof. dr hab. Józef Górniewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Wiesław Drożdżyński (Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie), Stig Hulten ( Tietgen Business College - Dania), Lisnic Eugeniu (JirmaN Engineering - Rumunia) oraz Tomasz Ziajka (Nettom – Polska) – przedstawiali różne aspekty przedsiębiorczości, możliwości jej wsparcia oraz przykłady dobrych praktyk. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wystąpień była myśl przewodnia, która zapowiada przedsiębiorczość jako wartość, którą można tworzyć, umiejętność, której można się nauczyć oraz kapitał, którym należy się posługiwać.

Następnie  Dyrektor WUP przedstawił informację o sytuacji na rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego w sierpniu 2011 roku (zał. 4). Poinformował zebranych o najważniejszych zjawiskach określających sytuację społeczno - gospodarczą województwa warmińsko - mazurskiego w okresie styczeń - sierpień 2011 roku:
  • w sierpniu 2011 roku, liczba bezrobotnych w regionie wyniosła 97 198 osób, co oznacza, że zwiększyła się w porównaniu do lipca o 268 osób, tj. o 0,3%;
  • stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim w końcu sierpnia 2011 roku, ukształtowała się na poziomie 18,5%, w kraju zaś – 11,6%;
  • w okresie od stycznia do sierpnia 2011 roku, do urzędów pracy wpłynęło 25 280 ofert wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej- o 12 964 oferty tj. o 33,9% mniej niż w tym czasie przed rokiem;
  • w sierpniu 2011 roku, w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES wpłynęło 40 ofert pracy( o 30 ofert więcej niż w lipcu 2010 roku), natomiast od początku roku- 1007 ofert (o 644 ofert więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku);
  • od początku roku do bezrobocia napłynęło 88032 osoby, czyli o 13 063 osób (o12,9% ) mniej niż w analogicznym okresie 2010 roku, natomiast wyrejestrowano 96 776 osób – o 17 832 osoby (o15,6%) mniej niż w analogicznym okresie 2010 roku;
  • w okresie styczeń – sierpień 2011 roku, z udziałem środków Funduszu Pracy zaktywizowano 14 869 osób, z czego 5460 osób (36,7%) podjęło pracę subsydiowaną, 4 202 osoby (28,3%) rozpoczęło prace społecznie użyteczne, a 3 797 osób (25,5%) rozpoczęło staż;
  • do końca sierpnia 2011 roku w województwie warmińsko-mazurskim z Funduszu Pracy wydatkowano 221 502,8 tys. zł, z czego: 131 094,8 tys. zł (59,2% ogółu wydatków) wydatkowano na zasiłki dla bezrobotnych, natomiast 76 819,7 tys. zł (34,7%) wydatkowano na programy na rzecz promocji zatrudnienia;
  • spośród środków, wydanych na aktywizację zawodową, podobnie jak w 2010 roku, najwięcej przeznaczono na stypendia stażowe (37 115,6 tys. zł, tj. 48,3% wydatków na aktywne formy).

Punkt czwarty porządku obrad


W punkcie czwartym obrad Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, Pan Zdzisław Szczepkowski - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił opinię WUP w Olsztynie w sprawie kształcenia zawodowego w odniesieniu do potrzeb rynku pracy w zawodach fryzjer, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, sprzedawca, stolarz, kucharz małej gastronomii. Na podstawie przeprowadzonej analizy oraz opinii wyrażonej przez Powiatową Radę Zatrudnienia w Nidzicy –  członkowie WRZ w Olsztynie jednomyślnie podjęli uchwałę otwarcia nowych kierunków kształcenia w zawodzie elektryk, fryzjer, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych oraz stolarz zaś negatywnie zaopiniowali otwarcie kierunków kształcenia w zawodach: sprzedawca oraz kucharz malej gastronomii. Uzasadniając zbyt dużą ilością osób bezrobotnych w tych dwóch zawodach.

Na tym zakończono XIII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie.

Sporządziła:
Jadwiga Gątkowska
Olsztyn, 18 października 2011 rok
 

Protokół z posiedzenia i szkolenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie i w Białymstoku oraz Dyrektorów PUP województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, w dniach 26-27.05.2011 r. w Białymstoku

W dniu 26 maja 2011 roku w Białymstoku odbyło się posiedzenie Wojewódzkich Rad Zatrudnienia w Olsztynie i w Białymstoku z uczestnictwem dyrektorów powiatowych urzędów pracy województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Pierwszym punktem spotkania było omówienie przez Pana dr Adama Tomanka wpływu Funduszu Pracy na rynek pracy i gospodarkę w województwie wg. następującego planu:
  1. Modele rynku pracy,
  2. Pasywna i aktywna polityka państwa na rynku pracy,
  3. Fundusz Pracy i jego wykorzystanie,
  4. Ocena wpływu Funduszu Pracy na sytuację na rynkach regionalnych.
Po przerwie Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Olsztynie i Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Białymstoku udały się na osobne posiedzenia.

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie

W dniu 26 maja 2011 r. odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu uczestniczyło 11 członków, co dało kworum do podejmowania uchwał.

Posiedzenie Rady odbyło się według następującego porządku obrad:
  1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 20 grudnia 2011 r. (zał. nr. 2),
  2. Omówienie i zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2010 r. ( podjęcie uchwały- zał. nr 3).
  3. Omówienie i zaopiniowanie sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w 2010 r. ( podjęcie uchwały- zał. nr 4),
  4. Zaopiniowanie nowych kierunków kształcenia (technik logistyk, technik organizacji reklamy - (podjęcie uchwały- zał. nr 5),
  5. Sprawy różne, dyskusja.
Na wstępie Pan Zdzisław Szczepkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przywitał wszystkich uczestników spotkania. Z uwagi na fakt, iż w posiedzeniu nie mogli wziąć udziału Przewodniczący i Wiceprzewodniczący WRZ spotkanie poprowadził Dyrektora WUP w Olsztynie Pan Zdzisław Szczepkowski.
 

Punkt pierwszy porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się 20 grudnia 2010 roku. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia jednomyślnie przyjęli protokół (protokół zał. nr 2).
 

Punktu drugi porządku obrad.


Dyrektor WUP przedstawił sprawozdanie z racjonalności gospodarki środkami FP przez WUP w Olsztynie w 2010 r. Omówiono strukturę wydatków związanych z promocją zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, poniesionych w województwie warmińsko-mazurskim z Funduszu Pracy w 2010 r. a także środki w dyspozycji powiatowych urzędów pracy w 2010 r. Kolejnym punktem było przedstawienie limitu środków Funduszu Pracy na realizację aktywnych programów przeciwdziałania bezrobociu w województwie warmińsko-mazurskim na rok 2011. Wynosi on 111 780,3 tys zł. tj. prawie trzy krotnie mniej co w porównaniu z limitem na rok 2010, (o 181 168,00 tys. zł.). Stanowisko wyrażające głębokie zaniepokojenie zmniejszeniem o 62% limitu z 2010 r., wyraził zarówno Konwent Marszałków Województw RP, jak i lokalnie – WRZ jako organ opiniodawczo-doradczy Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, starostowie powiatów, członkowie powiatowych rad zatrudnienia oraz parlamentarzyści. Ostatecznie , całkowity limit środków FP na aktywizację bezrobotnych w 2011 r. wyniósł 111 780,3 tys. zł. W obecnej sytuacji, niezbędnym staje się poszukiwanie środków poza FP, a więc aplikowanie do programów współfinansowanych między innymi z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także rozważenie możliwości ściślejszego współdziałania powiatowych urzędów pracy z lokalnymi grupami działania finansowanymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ograniczenie środków na aktywizację bezrobotnych, wymagać będzie bardzo oszczędnej i racjonalnej polityki ich wydatkowania. Szczególnie ważne jest, aby wspierać tymi środkami osoby będące w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

Po zakończeniu przemówienia Dyrektora WUP przystąpiono do glosowania. Członkowie WRZ pozytywnie ocenili wydatkowanie środków Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2010 r.
 

Punkt trzeci porządku obrad


W kolejnym punkcie posiedzenia Pan Zdzisław Szczepkowski przedstawił sprawozdanie z działalności WUP w Olsztynie w 2010 r.

Po wysłuchaniu wystąpienia, członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia jednomyślnie podjęli uchwałę, pozytywnie oceniającą działalność WUP w Olsztynie za 2010 r.
 

Punkt czwarty porządku obrad


Pan Zdzisław Szczepkowski przystąpił do przeprowadzenia głosowana w sprawie zaopiniowania nowych kierunków kształcenia. W wyniku głosowania członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali otwarcie nowych kierunków kształcenia w zawodzie technik logistyki, technik organizacji reklamy (zał. nr 5).

Na zakończenie obrad Pan Zdzisław Szczepkowski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie podziękował uczestnikom za przybycie oraz aktywny udział w posiedzeniu.

Po zakończeniu obrad uczestnicy spotkania wzięli udział w dwudniowej sesji nt.
  1. Kształcenie ustawiczne – dobre praktyki PUP w województwie,
  2. Bezpieczna praca za granicą,
  3. Sytuacja na rynku pracy woj. podlaskim oraz woj. warmińsko-mazurskim w 2010 i w okresie I-IV 2011 r.
Sporządziła:
Jadwiga Gątkowska
27.05.2011 r.

Protokół z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie
w dniu 25 sierpnia 2010 r.

W dniu 25 sierpnia 2010 r. odbyło się dziesiąte posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu uczestniczyło 15 członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, co dało kworum do podejmowania uchwał 

Posiedzenie Rady odbyło się według następującego porządku obrad:
  1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniach 17 – 18 czerwiec 2010 r., 
  2. Sytuacji na wojewódzkim rynku pracy w I półroczu 2010 r.,
  3. Plany Działań PO KL na rok 2011 – podjęcie uchwały,  
  4. Trwałości samozatrudnienia w ramach dotacji na dofinansowanie podjęcia przez bezrobotnego działalności gospodarczej udzielonych w 2006 roku, 
  5. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych na Warmii i Mazurach w 2009 roku, 
  6. Sprawy różne, dyskusja.
Na wstępie Przewodniczący WRZ – Pan Stanisław Kowalczyk przywitał Dyrekcję Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz członków Rady, a także zaproszonych gości i przedstawił porządek obrad. 
 

Punkt pierwszy porządku obrad


Pan Stanisław Kowalczyk – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie zwrócił się z prośbą do członków Rady o przyjęcie protokołu z posiedzenia i szkolenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w dniach 17 – 18 czerwca 2010 r. W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia jednomyślnie przyjęli protokół (Protokół – zał. nr 2).
 

Punkt drugi porządku obrad 


Pan Zdzisław Szczepkowski przedstawił aktualną sytuację na warmińsko – mazurskim rynku pracy. Poinformował, iż liczba bezrobotnych w końcu lipca 2010 roku wyniosła 1 814,2 tys. osób i w porównaniu do końca czerwca 2010 roku spadła o 29,7 tys. osób (tj. o 1,6 proc.). Względny (procentowy) spadek liczby bezrobotnych w lipcu 2010 roku odnotowano w 15 – tu województwach, przy czym najsilniejszy w województwie: wielkopolskim – o 2,8%, pomorskim – o 2,4% oraz kujawsko – pomorskim – o 2,3%. Jedynie w województwie podlaskim miał miejsce minimalny wzrost liczby bezrobotnych (o 17 osób), przy czym w wartościach względnych poziom bezrobocia nie zmienił się. W porównaniu do czerwca 2009 roku, liczba bezrobotnych jest wyższa o 5,0%, tj. o 4 647 osób, natomiast od początku bieżącego roku bezrobocie w regionie spadło o 10,2% (11 159 osób). Należy zauważyć, że liczba bezrobotnych, od marca b.r., systematycznie spada. W odniesieniu do czerwca 2009 roku, procentowy spadek liczby bezrobotnych wystąpił w dziesięciu powiatach województwa:
  • powiecie bartoszyckim – o 10,8%,
  • powiecie mrągowskim – o 10,1%,
  • powiecie gołdapskim – o 9,5%,
  • powiecie braniewskim – o 7,4%,
  • powiecie iławskim – o 4,7%,
  • powiecie nidzickim – o 4,5%,
  • powiecie oleckim – o 3,8%,
  • powiecie lidzbarskim – o 3,2%,
  • powiecie ostródzkim – o 3,1%,
  • powiecie działdowskim – o 2,7%.
Procentowy wzrost liczby bezrobotnych miał miejsce w jedenastu powiatach województwa, przy czym najsilniejszy w: 
  • powiecie nowomiejskim – o 32,6%,
  • mieście Elblągu – o 27,8%,
  • mieście Olsztynie – o 21,7%.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wojewódzkiego rynku pracy, spadek bezrobocia na koniec pierwszego półrocza o ponad 4,6 tys. osób w stosunku do poprzedniego miesiąca i o ponad 11,1 tys. w odniesieniu do stanu z początku b.r., pozwala prognozować przełamywanie niekorzystnych tendencji. Na taki obrót sprawy największy wpływ miała realizacja programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych wspieranych przez Fundusz Pracy i środki Europejskiego Funduszu Społecznego. Podejmowano również pracę sezonową w rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, turystyce, leśnictwie i w budownictwie. 

Następnie została przedstawiona stopa bezrobocia w województwie warmińsko – mazurskim w końcu czerwca 2010 roku, która kształtowała się na poziomie 18,4%, w kraju zaś na poziomie 11,6%. W porównaniu do sytuacji sprzed roku, wysokość tego wskaźnika w regionie wzrosła o 0,6 punktu procentowego, natomiast w kraju o 1,0 punkt procentowy. W odniesieniu do maja 2010 roku, wartość stopy bezrobocia w województwie warmińsko – mazurskim spadła o 0,7 punktu procentowego, natomiast w kraju o 0,3.

Pan Zdzisław Szczepkowski poinformował, iż stopa bezrobocia w województwie warmińsko – mazurskim jest mocno zróżnicowana lokalnie. Najniższą stopą bezrobocia w czerwcu 2010 roku charakteryzowały się:
  • miasto Olsztyn – 6,7%,
  • powiat iławski – 10,6%,
  • powiat giżycki – 15,2%,
  • miasto Elbląg – 16,5%.
Natomiast najwyższa stopa bezrobocia występowała w powiatach:
  • bartoszyckim – 29,9%,
  • piskim – 29,6%,
  • braniewskim – 27,2%,
  • kętrzyńskim – 24,9%.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż na koniec czerwca 2010 roku, w żadnym z powiatów województwa warmińsko – mazurskiego, stopa bezrobocia nie przekroczyła 30%. 

Następnie Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił strukturę osób bezrobotnych według cech socjodemograficznych. Wyjaśnił, iż najwięcej osób bezrobotnych legitymuje się niskim poziomem wykształcenia: zasadniczym zawodowym – 28,0% oraz gimnazjalnym i niższym – 33,8%. Odsetek osób bezrobotnych legitymujących się wykształceniem zasadniczym zawodowym bądź niższym w 2010 roku wyniósł 61,8%. W porównaniu do I półrocza 2009 roku, pozytywnym zjawiskiem jest zmniejszanie się udziału omawianej kategorii bezrobotnych, o 1,3 punktu procentowego. Niekorzystnie natomiast wzrasta udział osób z wykształceniem wyższym (w analizowanym okresie o 0,9 punktu procentowego), mimo iż ta kategoria bezrobotnych ma największe szanse na podjęcie zatrudnienia, o czym może świadczyć stosunkowo niewielki udział osób z wyższym wykształceniem w strukturze bezrobotnych wynoszący 6,9%. Wzrasta również odsetek bezrobotnych z wykształceniem średnim ogólnokształcącym o 0,4 punktu procentowego w stosunku do I półrocza 2009 roku. Natomiast jedna piąta bezrobotnych (20,0%) posiada wykształcenie policealne i średnie zawodowe – odsetek tej grupy osób, w porównaniu do 2009 roku, nie zmienił się. Bezrobotni z województwa warmińsko – mazurskiego to przede wszystkim osoby młode. W I półroczu 2010 roku ponad połowa bezrobotnych (51,0%) nie przekroczyła 35 roku życia. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego udział bezrobotnych należących do tej kategorii wiekowej zwiększył się o 0,2 punktu procentowego. Jest to zjawisko niepokojące, ponieważ osoby te są w wieku potencjalnie największej aktywności zawodowej. Z kolei bezrobotni w najwyższych przedziałach wiekowych, czyli 55 – 59 lat i 60 – 64 lata, są najmniej liczną grupą bezrobotnych. Ich odsetek w ogólnej populacji osób zarejestrowanych w I półroczu 2010 roku wynosił odpowiednio 7,5% i 1,4%.

Kolejno została przedstawiona informacja o ofertach pracy. Dyrektor WUP w Olsztynie wyjaśnił, iż w pierwszym półroczu 2010 roku, do urzędów pracy wpłynęły 30 154 oferty wolnych miejsc pracy i miejsca aktywizacji zawodowej, tj. o 22,0% więcej niż w tym czasie przed rokiem. Prawie 76% ofert, zgłoszonych w pierwszym półroczu 2010 roku, dotyczyło zatrudnienia subsydiowanego i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej. Na liście powiatów o największym udziale ofert pracy niesubsydiowanej w ogólnej liczbie pozyskanych ofert, w pierwszym półroczu 2010 roku, znajdują się: 
  • powiat iławski – 54,0% ogółu pozyskanych ofert pracy, 
  • miasto Olsztyn – 52,4%,
  • powiat mrągowski – 37,2%,
  • powiat olsztyński – 30,7%.
Urzędy pracy nie są jedynym źródłem informacji o wolnych miejscach pracy. Analiza ofert pracy zamieszczonych w wybranych mediach (Gazeta Wyborcza i Gazeta Olsztyńska oraz portale internetowe Pracuj.pl, Praca.pl, Gratka.pl, Gazeta Praca.pl), wykazała, iż w maju br. zamieszczono 3 650 ofert pracy z województwa warmińsko – mazurskiego, tj. o 1 281 ofert więcej niż w poprzednim miesiącu. Najwięcej, bo 25,9% (945 ofert pracy) dotyczyło zapotrzebowania na techników i inny średni personel. Drugą, co do wielkości, grupą były oferty pracy dla robotników przemysłowych i rzemieślników które stanowiły 15,6% ogółu ogłoszeń o możliwości podjęcia pracy. Trzecia, pod względem liczebności, grupa ofert to propozycje pracy dla specjalistów. W czerwcu 2010 roku, w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES wpłynęło 7 ofert pracy. Były to sezonowe miejsca pracy z Hiszpanii.Od początku roku, poprzez sieć EURES, pozyskano 334 miejsca pracy za granicą,  68 mniej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Były to przede wszystkim miejsca pracy w Hiszpanii (39,5%), Holandii (23,4%), Norwegii (21,0%) i Francji (5,7%). Wszystkie dotyczyły pracy sezonowej.

Ponadto, uczestników posiedzenia poinformowano o tym, iż w czerwcu 2010 roku, w różnych formach aktywizacji, finansowanych ze środków Funduszu Pracy, uczestniczyło 3 213 osób, pracę subsydiowaną podjęło 1 657 osób, a 4 556 osób podjęło pracę niesubsydiowaną. W czerwcu 2010 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, liczba podjęć pracy niesubsydiowanej wzrosła o 16,0% (o 630 osób), liczba podjęć pracy subsydiowanej wzrosła o 18,4% (o 258 osób), a liczba uczestników aktywnych form wzrosła o 8,5% (o 253 osoby). Najwięcej bezrobotnych objętych aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu podjęło prace subsydiowane (1 657 osób, tj. 34,0%), staż (1 636 osób, tj. 33,6%), rozpoczęło szkolenie (1 114 osób, tj. 22,9%) oraz prace społecznie użyteczne (434 osoby, tj. 8,9%). Od początku bieżącego roku zaktywizowano z udziałem środków Funduszu Pracy 18 258 osób, 9 195 osób podjęło pracę subsydiowaną, a 25 947 osób podjęło pracę niesubsydiowaną na wolnym rynku. W porównaniu do pierwszego półrocza 2009 roku, liczba podjęć pracy niesubsydiowanej wzrosła o 19,2% (o 4 180 osób), liczba podjęć pracy subsydiowanej wzrosła o 31,9% (o 2 223 osoby), a liczba uczestników aktywnych form zwiększyła się o 11,6% (o 1 893 osoby). 

Na uwagę zasługuje fakt, iż w pierwszym półroczu 2010 roku, 1 625 osobom bezrobotnym przyznano dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, tj. o 166 (o 11,4%) dotacji więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Od stycznia do czerwca b.r. 680 pracodawcom przyznano dotacje, przeznaczone na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Na 866 stanowiskach pracy zatrudniono 1 572 osoby, tj. o 788 osób (o prawie 100%) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od początku 2010 roku, najwięcej bezrobotnych objętych aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu, podjęło staż (9 505 osób – 34,6%), prace subsydiowane (9 195 osób – 33,5%) oraz prace społecznie użyteczne (4 392 osoby – 16,0%). 

W pierwszym półroczu 2010 roku, z Funduszu Pracy wydatkowano 248 906,6 tys. zł, z czego na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji bezrobotnych w województwie warmińsko–mazurskim – kwotę 121 954,1 tys. zł, czyli o 38,3% (o 33 800,9 tys. zł) więcej niż przed rokiem. 

Na zasiłki dla bezrobotnych wydatkowano 116 227,7 tys. zł. Najwięcej środków wydatkowano na stypendia stażowe (39,1% ogółu wydatków), dotacje na działalność gospodarczą (24,0%) oraz refundacje kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy (12,6%). W pierwszym półroczu 2010 roku pozyskano z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej 20 190,5 tys. zł na realizację programów zwiększających aktywność zawodową osób w wieku 45/50 plus (5 190,1 tys. zł), osób w wieku do 30 lat (11 210,4 tys. zł) oraz działania na rzecz osób bezrobotnych zwolnionych z pracy 3 790,0 tys. zł. 
 

Punkt trzeci porządku obrad 


Informację w zakresie Planów Działań PO KL na rok 2011 przedstawił Pan Tomasz Szarek Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Poinformował, iż rozpoczął się proces konsultacji dokumentów programowych z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Zachęcił wszystkich uczestników do składania uwag i wniosków na stronie internetowej WUP w Olsztynie. Zaproszeni goście zostali zapoznani z podstawowymi założeniami do Planów Działań PO KL na rok 2011 zarówno w Priorytecie VI jak i w Priorytecie VIII w Działaniu 8.1.

Następnie zostały omówione poszczególne Poddziałania w ramach Działania 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie", formy wsparcia, a także kryteria wyboru projektów. Również w ramach Priorytetu VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich" zostały omówione Działania i Podziałania, formy wsparcia oraz kryteria wyboru projektów. 

Pan Tomasz Szarek na zakończenie wypowiedzi zwrócił się do uczestników spotkania o zgłoszenie ewentualnych uwag i wniosków do Planów Działań PO KL na rok 2011. 

Jako pierwsza głos zabrała Pani Monika Hausman – Pniewska, która zwróciła uwagę, aby w Priorytecie VI w Działaniu 6.2 w kryterium strategicznym mówiącym o tym, iż projekt w co najmniej 50% obejmuje wsparciem osoby niepełnosprawne, przyznać 10 pkt. Ponadto, zaproponowała, aby w Priorytecie VI w Działaniu 6.3 w kryterium strategicznym „Projektodawca lub jego partnerzy w projekcie posiadają doświadczenie we współpracy w ramach LGD oraz partnerstw na rzecz rozwoju" zastąpić „oraz" słowem „lub". Również zasugerowała, aby w Działaniu 6.1.1 kryterium dostępu dotyczące prowadzenia biura projektu na terenie województwa warmińsko–mazurskiego zmieniać na kryterium strategiczne. 

Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich wyjaśnił, iż wówczas przy takiej zmianie kryteriów Beneficjent wybierze najłatwiejsze kryteria strategiczne. 

Przy omawianiu kryterium strategicznego w Priorytecie VI w Poddziałaniu 6.1.1 w sprawie zobowiązania pracodawcy do zatrudnienia min. 10% uczestników po zakończeniu  realizacji projektu, Pani Lidia Domańska Kierownik Wydziału Organizacji Urzędu i Rozwoju Kadr Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie zwróciła uwagę, iż nie wskazuje się w tym kryterium okresu zatrudnienia. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia pracownika.

Przy omawianiu kryteriów wyboru projektów w Działaniu 8.1 PO KL Pan Remigiusz Dobkowski zwrócił uwagę, na to, że społeczeństwo nie zna „idei flexicurity" więc koniecznym jest przeprowadzenie szeregu działań promocyjnych. Zwiększy to świadomość pracodawców i pracowników, a także spowoduje skuteczniejsze aplikowanie o środki pochodzące z Unii Europejskiej. 

Następnie głos zabrał Pan Lech Janda, który przedstawił uwagi do Planów Działań PO KL na rok 2011 przygotowane przez Warmińsko–Mazurską Izbę Rzemiosłai Przedsiębiorczości. Zwrócił uwagę, iż powinny być uruchomione środki na szkolenia, kursy i poradnictwo zawodowe skierowane dla osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych kwalifikacji i umiejętności a nie przeznaczać większość środków na projekty z pomocą publiczną. 

Na zakończenie wystąpienia Pan Tomasz Szarek poprosił o przegłosowanie zaproponowanych Planów Działań PO KL na rok 2011 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie. Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Olsztynie pozytywnie zaopiniowała Plany Działań na rok 2011 w Priorytecie VI i w Priorytecie VIII w zakresie Działania 8.1 PO KL, a zgłoszone uwagi rekomendowała do rozpatrzenia Podkomitetowi Monitorującemu PO KL Województwa Warmińsko–Mazurskiego (Uchwała – zał. nr 3).
 

Punkt czwarty i piąty porządku obrad 


Pan Zdzisław Szczepkowski przedstawił informację w zakresie trwałości samozatrudnienia w ramach dotacji na dofinansowanie podjęcia przez bezrobotnego działalności gospodarczej udzielonych w 2006 roku, a także zaprezentował raport dotyczący bezrobocia absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na Warmii i Mazurach w 2009 roku. Dyrektor WUP w Olsztynie poinformował, iż w okresie 2005 – 2009 ok. 12 tys. osób bezrobotnych skorzystało z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Najwięcej dotacji zostało udzielonych w powiecie ostródzkim, z kolei najmniej udzielił powiat szczycieński i węgorzewski. Następnie została przedstawiona struktura podmiotów gospodarczych utworzonych dzięki dotacjom według sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności. W 2006 roku najwięcej podmiotów powstało w sektorach: naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Następnie, Dyrektor WUP w Olsztynie przedstawił dane statystyczne dotyczące kontynuacji działalności gospodarczej w okresie trzech lat od otrzymania dotacji z urzędu pracy. Otóż na 835 osób w przedziale wiekowym 25 – 34 lata, które otrzymały dotację, 509 z nich kontynuowało działalność w trzecim roku od otrzymania dotacji. Z kolei w przedziale wiekowym 18 – 24 lata, 158 osób kontynuowało działalność gospodarczą na 351 otrzymanych dotacji. W przedziale wiekowym 45 – 54 lat 168 osób prowadziło działalność natomiast w wieku powyżej lat 60 działalność kontynuowało 25 % osób. 

Uczestnicy posiedzenia zostali  także zapoznani ze stanem bezrobocia wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Otóż na Warmii i Mazurach w okresie 2008 – 2009 było zarejestrowanych około 43 tys. bezrobotnej młodzieży w wieku do 25 lat. Według poziomu wykształcenia największe bezrobocie panuje wśród młodzieży z wykształceniem ogólnokształcącym. Natomiast bezrobotni z wykształceniem zasadniczym zawodowym stanowią 7,8% bezrobotnej młodzieży. Następnie zostały przedstawione zawody o największej liczbie bezrobotnej młodzieży.


Punkt szósty porządku obrad

 
Na zakończenie obrad głos zabrała Pani Lidia Domańska, która poinformowała zabranych o opinii Izby Skarbowej z Bydgoszczy w sprawie opodatkowania przychodu członków Wojewódzki Rad Zatrudnienia z tytułu ich uczestnictwa w szkoleniach. Powiadomiła, iż Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie przygotuje stanowisko w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu członków rad zatrudnienia z tytułu ich uczestnictwa w szkoleniach. Pismo w tej sprawie zostanie przekazane do Pana Jacka Protasa Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego również do Przewodniczącego Naczelnej Rady Zatrudnienia, Przewodniczącego Konwentu Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy, jak też do Przewodniczącego Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy.

Na zakończenie obrad Pan Stanisław Kowalczyk podziękował uczestnikom za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. 

Sporządziła:
Edyta Lindorf – Jankiewicz 
Olsztyn, dnia 29 września 2010 r. 

IX Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie
17 – 18.06.2010 r.

W dniach 17 – 18 czerwca 2010 r. w Ostródzie odbyło się wspólne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie i w Białymstoku.

Na spotkaniu zostały poruszone następujące tematy:
  • sytuacja na rynku pracy województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego,
  • omówienie ogólnych założeń do Planów Działań PO KL na rok 2011,
  • omówienie i zaopiniowanie uzupełnienia wykazu zawodów o dodatkowe grupy zawodowe,
  • sprawy różne, dyskusja.
Ponadto, podczas obrad zostały podjęte następujące uchwały:
  1. Uchwała Nr IX/23/10 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 17 czerwca 2010 roku w sprawie zaopiniowania uzupełnienia o dodatkowe grupy obowiązującego wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę może być dokonywana refundacja kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne poniesionych przez pracodawców,
  2. Uchwała Nr IX/24/10Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 17 czerwca 2010 roku w sprawie zaopiniowania ogólnych założeń do Planów Działań PO KL na rok 2011.
Spotkanie zostało zakończone szkoleniem przeprowadzonym przez Firmę Infor Training z Warszawy z zakresu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla kadry Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy województwa warmińsko – mazurskiego oraz podlaskiego, a także członków Wojewódzkich Rad Zatrudnienia w Olsztynie i w Białymstoku.

Ósme posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie

W dniu 16 kwietnia 2010 r. odbyło się VIII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie według następującego porządku:
  • Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia WRZ w dniu 17 lutego 2010 roku,
  • Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za luty 2010 roku,
  • Zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2009 roku,
  • Zaopiniowanie sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w 2009 roku,
  • Zaopiniowanie nowych kierunków kształcenia (asystentka stomatologiczna, opiekun osoby starszej, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca),
  • Sprawy różne, dyskusja.
W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia jednomyślnie przyjęli protokół z posiedzenia Rady w dniu 17 lutego 2010 r.

Ponadto członkowie Rady przyjęli uchwały w sprawie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2009 roku oraz dotyczącą sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w 2009 roku.

Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Olsztynie również pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie w Szkole Policealnej w Olsztynie kierunków kształcenia w zawodzie: asystentka stomatologiczna oraz opiekun osoby starszej. Rada wyraziła także pozytywną opinię w sprawie otwarcia w Szkole Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu  kierunków kształcenia w zawodzie: higienistka stomatologiczna i opiekunka dziecięca.

Następnie Pan Wiesław Drożdżyński – Wicedyrektor ds. Programów Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie przedstawił informację o aktualnej sytuacji na runku pracy w województwie warmińsko – mazurskim.

Na zakończenie spotkania członkowie Rady zostali poinformowani o organizacji szkolenia z zakresu „Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy" dla kadry Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy województwa warmińsko – mazurskiego, a także członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie i Białymstoku w dniach  17 – 18.06.2010 r. w Ostródzie.

Olsztyn, dnia 19 kwietnia 2010 r.

VII Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie
18.02.2010 r.

W dniu 18 lutego 2010 r. odbyło się siódme posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. W posiedzeniu uczestniczyło 14 członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, co dało kworum do podejmowania uchwał. W spotkaniu brała udział również Pani Jolanta Szulc – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia odbyło się według następującego porządku obrad:
  1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniu 18 grudnia 2009 r.
  2. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za rok 2009.
  3. Omówienie i zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2010 rok w województwie warmińsko – mazurskim
  4. Plan szkoleń członków WRZ na 2010 rok
  5. Sprawy różne, dyskusja, w tym:
  • propozycja podziału środków FP na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej bezrobotnych
Podczas posiedzenia członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia jednomyślnie podjęli następujące uchwały:
  1. Uchwała Nr VII/16/2010 w sprawie zaopiniowania projekty Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2010 w województwie warmińsko – mazurskim,
  2. Uchwała Nr VII/17/2010 w sprawie ustalenia Planu szkoleń członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie na rok 2010,
  3. Uchwała Nr VII/18/2010 w sprawie zaopiniowania propozycji podziału środków Funduszu Pracy na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej bezrobotnych oraz inne fakultatywne zadania realizowane przez samorządy powiatowe wojeowództwa warmińsko – mazurskiego na rok 2010.

Szóste posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie

W dniu 18 grudnia 2009 r. odbyło się VI posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie. Na spotkanie zostali również zaproszeni Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy województwa warmińsko – mazurskiego oraz kadra kierownicza Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Obrady odbyły się według następującego porządku:
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 26 października 2009 r.,
  2. Wymiana doświadczeń dot. sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko – mazurskim w okresie styczeń – listopad 2009 roku,
  3. Informacja o pracach związanych z opracowaniem Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia,
  4. Bezrobotni absolwenci szkół ponad gimnazjalnych na Warmii i Mazurach w 2009 roku,
  5. Stanowisko Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w sprawie rozwoju ekonomii społecznej i tworzenia spółdzielni socjalnych,
  6. Sprawy różne, dyskusja. 
Głównym punktem spotkania Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia było przedstawienie informacji  o pracach związanych z opracowaniem Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia. Pod obrady została przedłożona także informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy w okresie styczeń – listopad 2009 r.

Ponadto, Wojewódzka Rada Zatrudnienia podjęła stanowisko w sprawie rozwoju ekonomii społecznej, w tym tworzenia spółdzielni socjalnych.

Z inicjatywy Rady, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie zorganizował w dniu 14 grudnia 2009 r. szkolenie dla pracowników powiatowych urzędów pracy z zakresu ekonomii społecznej, w tym tworzenia spółdzielni socjalnych.

Olsztyn, dnia 12 stycznia 2009 r.

Piąte posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie

W dniu 26 października br. odbyło się V. posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie według następującego porządku obrad:
  1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia i szkolenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dniach 14-15 września 2009 r.
  2. Omówienie i zaopiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku we wrześniu br.
Głównym punktem spotkania Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia było omówienie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań realizowanych przez samorządy powiatowe województwa warmińsko-mazurskiego w 2010 r. Wojewódzka Rada Zatrudnienia pozytywnie zaopiniowała kryteria podziału środków Funduszu Pracy, podejmując Uchwałę Nr V/14/09 z dnia 26 października 2009 r. w przedmiotowej sprawie.

Pod obrady Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia została przedłożona także informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy we wrześniu br. Na koniec września br. stopa bezrobocia w województwie warmińsko –mazurskim wyniosła 18,4%, w kraju zaś 10,9%. Od początku 2009 roku do urzędów pracy wpłynęło 36 979 ofert pracy, tj. o 13,3% mniej niż w tym czasie przed rokiem, z czego prawie 71% to oferty pracy subsydiowanej, a ponad 29% dotyczyła zatrudnienia niesubsydiowanego.

Ponadto, na posiedzeniu w dniu 26 października br., Wojewódzka Rada Zatrudnienia opracowała apel dotyczący tworzenia podmiotów ekonomii społecznej w naszym województwie. Podejmowane w tym zakresie działania mają przyczynić się do tworzenia warunków umożliwiających zwiększenie zatrudnienia, a także walkę z ubóstwem i promocję równych szans.      

Olsztyn, dnia 03.11.2009 r.

Czwarte posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, 14 - 15 września 2009 r.

Porządek obrad:

  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniach 1-2 czerwiec 2009 r.
  2. Informacja o sytuacji na regionalnym rynku pracy w I półroczu 2009 r.
  3. Informacja o rynku pracy w województwie warmińsko – mazurskim w lipcu 2009 r.
  4. Plany Działań, które mają zostać poddane konsultacjom WRZ.
  5. Sprawy różne, dyskusja.

Trzecie posiedzenie wyjazdowe Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, 1-2 czerwca 2009 r.

Porządek obrad:
  1. zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia,
  2. podjęcie uchwał w sprawie otwarcia nowych kierunków kształcenia/ szkolenia zawodowego,
  3. wymiana doświadczeń dot. sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko – mazurskim w dobie kryzysu ekonomicznego,
  4. wydanie opinii nt. opracowanych przez wojewodę kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców,
  5. podjęcie uchwały w sprawie szkoleń WRZ,
  6. realizacja Priorytetu VI i Działania 8.1 PO KL,
  7. zatwierdzenie nowego regulaminu WRZ.

Drugie posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie

W dniu 18 lutego 2009 roku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, według następującego porządku obrad:
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie w dniu 17 grudnia 2008 r.,
  2. Zaopiniowanie propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji Samorządu Województwa na 2009 r.,
  3. Zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2009 rok,
  4. Zaopiniowanie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2008 roku,
  5. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za rok 2008,
  6. Informacja o sytuacji na wojewódzkim rynku pracy za styczeń 2009 r.,
  7. Sprawy różne, dyskusja. 
Ponadto, podczas obrad zostały podjęte następujące uchwały:
  1. Uchwała Nr II/4/09 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 18 lutego 2009 r. w sprawie zaopiniowania Projektu kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatowych województwa warmińsko – mazurskiego na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowanie innych fakultatywnych zadań oraz opiniowanie opracowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji samorządu województwa i sprawozdań z ich wykorzystania,
  2. Uchwała Nr II/5/09 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 18 lutego 2009 r. w sprawie zaopiniowania Projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2009 rok,
  3. Uchwała Nr II/6/09 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie z dnia 18 lutego 2009 r. w sprawie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w 2008 roku.
Olsztyn, dnia 18 lutego 2009 r.

Inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w nowej kadencji

W dniu 17 grudnia 2008 roku odbyło się ostatnie, w czteroletniej kadencji (2004-2008), posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Olsztynie, będącej organem opiniodawczo-doradczym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawach polityki rynku pracy. Spotkanie miało charakter podsumowujący dotychczasową działalność Rady. W spotkaniu uczestniczyła Pani Jolanta Szulc – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która podziękowała przedstawicielom Rady za duże zaangażowanie w pracach Rady, pomoc w rozwiązywaniu problemów rynku pracy oraz inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do zwiększenia zatrudnienia w województwie.

W tym samym dniu odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, na którym zostały wręczone akty nominacji na członków Rady oraz dokonano wyborów Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego oraz  przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia do Naczelnej Rady Zatrudniania.

Funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, podobnie jak w minionej kadencji, będzie pełnił Pan Stanisław Kowalczyk (Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego), natomiast Wiceprzewodniczącego Rady – Pani prof. dr hab. Anna Organiściak-Krzykowska (przedstawiciel nauki). Do udziału w pracach Naczelnej Rady Zatrudnienia został delegowany Pan Krzysztof Rogowski (Rada OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego).

Wojewódzka Rada Zatrudnienia, w kadencji powołanej na lata 2008-2012, będzie pracowała w następującym 22 osobowym składzie:
  1. Pan Stanisław Kowalczyk – Rada OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  2. Pan Krzysztof Rogowski – Rada OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  3. Pan Jerzy Dostatni – Zarząd Regionu Olsztyn NSZZ „Solidarność"
  4. Pani Jolanta Lisewska – Zarząd Regionu Elbląg NSZZ „Solidarność"
  5. Pan Dariusz Browarek – Forum Związków Zawodowych
  6. Pan Grzegorz Paciulan – Forum Związków Zawodowych
  7. Pan Tadeusz Bera – Konfederacja Pracodawców Polskich
  8. Pan Mirosław Hiszpański – Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych
  9. Pan Lech Janda – Związek Rzemiosła Polskiego
  10. Pan Wiesław Łubiński – Business Centre Club - Związek Pracodawców
  11. Pan Wiesław Domian – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
  12. Pan Bogusław Jaszczak – NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność"
  13. Pani Renata Rochnowska – Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona"
  14. Pan Marek Kuźniewski – Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
  15. Pani Anna Organiściak-Krzykowska – przedstawiciel świata nauki
  16. Pani Edyta Jędrzejewska – przedstawiciel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
  17. Pani Krystyna Janik – Stowarzyszenie Bezrobotnych „Jesteś-my"
  18. Pani Maria Żylińska –  Fundacja Rozwoju Społecznego „Nad Symsarną"
  19. Pani Zofia Borowska – Rada Organizacji Pozarządowych Działających w Obszarze Bezrobocia Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  20. Pan Remigiusz Dobkowski – Rada Organizacji Pozarządowych Działających w Obszarze Bezrobocia Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  21. Pani Barbara Radziewicz – Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
  22. Pani Monika Hausman-Pniewska – Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych 
Informacje o publikacji dokumentu