PIP jest organem, który sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. Zajmuje się głównie sprawdzaniem, czy zachowane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroluje także przestrzeganie przepisów, które dotyczą legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej.
W trakcie prelekcji przybliżono tematykę prawa pracy oraz legalności zatrudnienia. Omówiono różnice między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi, kwestie pracy sezonowej. Poruszono również tematykę przeciwdziałania wyzyskowi oraz handlowi ludźmi. Spotkanie poprowadził starszy inspektor PIP w Olsztynie, Pan Jan Godzwon.
Przedstawiciel PIP przybliżył słuchaczom jak w praktyce kontrolowane są zakłady pracy i nadzorowane jest przestrzeganie prawa pracy, przede wszystkim w zakresie:
- przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
- czasu pracy,
- urlopów.
Inspektor pracy opowiedział w jaki sposób badają legalność zatrudnienia oraz czy osoby zatrudnione otrzymują wynagrodzenie wynikające z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda kontrola zatrudnienia pod kątem przestrzegania czasu pracy oraz prawa pracowników do przerw i urlopów (także tych związanych z rodzicielstwem). Inspektor pracy zwracał również uwagę na to, czy zatrudnione i osoby niepełnosprawne mają odpowiednie warunki do pracy.
Celem spotkania było przekonanie klientów urzędu pracy do podejmowania legalnego zatrudnienia na podstawie umów o pracę czy też umów cywilnoprawnych, podniesienie poziomu wiedzy w zakresie bezpieczeństwa pracy, a także ochrona praw pracowniczych.
Spotkanie poszerzyło i utrwaliło wiedzę na temat zadań Państwowej Inspekcji Pracy, jak również praw pracownika i ich ochrony.