WITAMY W SERWISIE INTERNETOWYM PAKTU DLA ROZWOJU PORADNICTWA ZAWODOWEGO!
Zawarte tu informacje poświęcone są zagadnieniom planowania i rozwoju kariery zawodowej oraz edukacyjnej, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy, wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy osobami profesjonalnie zajmującymi się informowaniem, doradzaniem i wspomaganiem decyzji budujących edukację i karierę na każdym etapie życia.
Stronę dedykujemy wszystkim osobom zainteresowanym rozwojem własnej kariery zawodowej, poszukującym zatrudnienia, wybierającym i zmieniającym zawód oraz osobom profesjonalnie zajmującym się kształtowaniem orientacji zawodowej, doradcom zawodowym praktykom.
Strona internetowa, jaką Państwo teraz odwiedzacie, to jeden z rezultatów pracy PAKTU. Jest ona przeznaczona nie tylko dla jego uczestników, ale również dla wszystkich innych osób wybierających lub zmieniających zawód, planujących swoją karierę zawodową oraz poszukujących zatrudnienia. Zachęcamy do współpracy w jej tworzeniu. Być może chcielibyście Państwo podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniami. Mamy nadzieję, że ta strona okaże się pomocna! Zapraszamy!
CZYM JEST PAKT DLA ROZWOJU PORADNICTWA ZAWODOWEGO?
PAKT nazywamy wojewódzką platformą współpracy praktyków poradnictwa zawodowego. Nie jest to instytucja sformalizowana, opiera się na dobrowolnym porozumieniu, tj. deklaracji dobrej woli kilkudziesięciu niezależnych od siebie instytucji i organizacji, które zobowiązały się do współpracy na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego.Porozumienie w sprawie zawiązania PAKTU w listopadzie 2007 roku podpisało 57 instytucji i organizacji, w tym instytucje rynku pracy, placówki oświatowe, ośrodki związane z rekonwersją kadr oraz stowarzyszenia i organizacje z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, zajmujących się problematyką poradnictwa zawodowego. Inicjatywa pojawiła się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie, a jej wdrożeniem zajęły się dwa wydziały - centra informacji i planowania kariery zawodowej w Olsztynie i Elblągu. Z tego też powodu Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie pełni funkcję inicjatora i koordynatora działań będących przedmiotem zawartego Porozumienia w sprawie utworzenia i funkcjonowania Warmińsko-Mazurskiego Paktu na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego.
Dążąc do realizacji współpracy w dziedzinach określonych w § 2, Strony zobowiązują się do:
1) współdziałania w realizacji projektów zgłoszonych przez uczestników Porozumienia, służących rozwojowi poradnictwa zawodowego w województwie,
2) planowania oraz uzgadniania wspólnych stanowisk, priorytetów i przedsięwzięć w obszarze poradnictwa zawodowego,
3) czynnego udziału we wszystkich wspólnie ustalonych przedsięwzięciach,
4) wymiany doświadczeń zawodowych, informacji merytorycznych oraz tzw. dobrych praktyk, a także udzielania merytorycznego wsparcia w obszarze poradnictwa zawodowego,
5) inspirowania, projektowania, opracowywania oraz upowszechniania nowych metod w poradnictwie zawodowym,
6) opracowywania modułowych programów szkoleń i propozycji zajęć aktywizujących.
7) wspólnego organizowania i prowadzenia szkoleń instruktażowych dla doradców zawodowych,
8) bieżącej wymiany informacji o podejmowanych przedsięwzięciach i działaniach własnych w obszarze poradnictwa zawodowego,
9) promocji działań doradczych wśród mieszkańców oraz pracodawców z regionu Warmii i Mazur,
10) prowadzenia działalności informacyjnej, wydawniczej i popularyzatorskiej,
11) regularnego i aktywnego udziału w spotkaniach dotyczących realizacji postanowień niniejszego Porozumienia.
Od 1 stycznia 2018 r. wprowadziliśmy ważne zmiany w funkcjonowaniu oraz wizerunku naszego partnerstwa.
- Zmieniła się nazwa partnerstwa z "Warmińsko-Mazurskiego Paktu na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego" na "PAKT dla Rozwoju Poradnictwa Zawodowego".
- Zmienił się logotyp. Aktualnie partnerstwo posługuje się logotypem powyżej:
- Zaktualizowane zostały obszary współpracy oraz misja i cele partnerstwa.
- Powołane zostały nowe zespoły zadaniowe oraz określone dla nich zadania.
- Opracowany został Regulamin funkcjonowania partnerstwa oraz nowa treść Porozumienia.
- Wszystkie zmiany zostały wprowadzone Aneksem i obowiązują od 1 stycznia 2018 roku.
W ramach PAKTU zostało powołanych 7 zespołów zadaniowych, mających określone zakresy zadań do realizacji. Wspólnie uzgadniane są plany pracy, ustalane szczegółowe harmonogramy działań, podejmowane decyzje, na bieżąco trwają konsultacje, odbywa się wymiana informacji i doświadczeń, organizowane są spotkania robocze poszczególnych zespołów i konferencje podsumowujące.
Udało nam się zorganizować sprawnie działającą nieformalną strukturę współpracy w zakresie doradztwa zawodowego. PAKT stwarza duże szanse na wsparcie merytoryczne, stworzenie zaplecza metodycznego, a poprzez to na rozwój i wzmocnienie kompetencji zawodowych i interpersonalnych praktyków doradztwa zawodowego wykonujących swoją pracę w instytucjach i organizacjach będących jego uczestnikami.