Menu

Wydawca treści


DOFINANSOWANIA DO WYNAGRODZEŃ
ZATRUDNIONYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
 

 

      Od 1 stycznia 2009 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadzające zwiększone dofinansowania do kosztów płac zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych.

     Regulacje wprowadzające dofinansowania do wynagrodzeń zastępują dotychczas obowiązujący system polegający na wypłacie dofinansowań do wynagrodzeń oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych.
 

KOMU PRZYSŁUGUJE DOFINANSOWANIE

 
      Podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych może być:
 
  • pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej;
  • pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%;
  • pracodawca zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników.
 
     Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcom zatrudniającym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy co najmniej 25 pracowników i nie osiągającym wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%. Z powyższego wynika, iż ustawodawca nie wprowadził zmian w zakresie podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie. Dofinansowanie nadal przysługiwać będzie wyłącznie pracodawcom, którzy nie posiadają zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu przekraczających 100 zł.
 
 
NA KOGO PRZYSŁUGUJE DOFINANSOWANIE
 
 
     Dofinansowanie przysługiwać będzie na osoby niepełnosprawne z tytułu zatrudnienia, ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi Fundusz, wykorzystując numer PESEL i NIP oraz przekazywane drogą elektroniczną do Funduszu informacje. Uwaga! Dofinansowanie przysługiwać będzie na wszystkich pracowników, a nie jak do tej pory na pracowników, którzy nie nabyli praw emerytalnych. Dofinansowanie przysługiwać będzie nadal wyłącznie do wynagrodzeń wypłaconych pracownikom do dnia złożenia wniosku.
 
 
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
 

     Kwota miesięcznego dofinansowania uzależniona będzie od wymiaru czasu pracy pracownika niepełnosprawnego oraz:
 
  1. stopnia niepełnosprawności zatrudnionego,
  2. szczególnych schorzeń zatrudnionego,
  3. typu pracodawcy, który zatrudnia niepełnosprawnego.


     Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej otrzymają finansowanie w wysokości:

 
  1. 160% najniższego wynagrodzenia (obecnie 130%) - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  2. 140% najniższego wynagrodzenia (obecnie 110%) - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  3. 60% najniższego wynagrodzenia (obecnie 50%) - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

     W przypadku pracowników chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, epileptyków oraz osób niewidomych powyższe kwoty zwiększa się dodatkowo o 40 % najniższego wynagrodzenia.

     Natomiast pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy (zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% oraz pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy do 25 pracowników) przysługiwać będzie dofinansowanie w wysokości:
 
  1. 70% powyższych kwot,
  2. 90% powyższych kwot, w przypadku gdy dotyczyć ono będzie osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.
 
     Przez najniższe wynagrodzenie użyte jako podstawę do wyliczenia kwoty należnego dofinansowania należy rozumieć minimalne wynagrodzenie za  pracę obowiązujące w styczniu roku bieżącego, a nie jak dotychczas w grudniu roku ubiegłego. Powyższa zmiana znacząco zwiększy kwoty dofinansowania uzyskiwane przez pracodawców. Kwota dofinansowania obliczona zgodnie z zasadami wskazanymi powyżej nie powinna przekroczyć 75% kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego.

 
INFORMACJE DODATKOWE
 
 
     Firmy, które po 1 stycznia 2009 r. zatrudnią niepełnosprawnego pracownika, otrzymają dofinansowanie do jego wynagrodzeń tylko po spełnieniu dodatkowych warunków. Będzie ono im przysługiwać, jeśli przyjęcie do pracy spowoduje wzrost netto zatrudnienia ogółem i wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Wyjątkiem będzie m.in. sytuacja, gdy pracownik zostanie przyjęty w miejsce osoby, której umowa o pracę została rozwiązana w trybie dyscyplinarnym, za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika lub za porozumieniem stron.


 
POZOSTAŁE ZMIANY PO 1 STYCZNIA 2009 r.
 
 
  • Dofinansowanie przysługiwać będzie do wynagrodzenia wszystkich pracowników zatrudnionych do 31 grudnia 2008 r. Wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych po tej dacie (pracowników nowo zatrudnionych) również będą podlegać dofinansowaniu, o ile ich zatrudnienie spowoduje ogólny wzrost zatrudnienia u pracodawcy oraz wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Natomiast ustawa przewiduje wiele wyjątków od tej zasady, które powodują, że faktycznie jedynie zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem i zatrudnienie na jego miejsce pracownika niepełnosprawnego spowoduje niemożność uzyskania dofinansowania.
 
  • Zgodnie z przepisami przejściowymi do ustawy, pracodawcy otrzymają dofinansowanie do wynagrodzeń oraz refundację składek na ubezpieczenia społeczne do wynagrodzeń za grudzień 2008 r. według dotychczasowych zasad, również w przypadku gdy wynagrodzenie to wypłacają już w styczniu 2009 r.
 
  • Refundacja dodatkowych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych stanowić będzie odrębny tytuł do udzielania pomocy i dokonywana będzie przez PFRON na podstawie umów zawartych z pracodawcami prowadzącymi zakłady pracy chronionej u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 50%.


     Uproszczenia systemowe dotyczące refundacji składek dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność:    

                  
  • Obowiązujące trzy formularze zostały zastąpione jednym. Zakres danych beneficjentów na nowym formularzu został ograniczony wyłącznie do informacji niezbędnych dla naliczenia i wypłaty refundacji.
 
  • Osoby, które z różnych przyczyn spóźniły się ze składaniem wniosków albo nie złożyły ich w ogóle, będą mogły uzyskać refundację. Warunek:  terminowo opłacały składki w ZUS-e. O przysługującym uprawnieniu PFRON informował poprzez swoje Oddziały, stronę internetową i w artykułach prasowych
 
  • Z urzędu rozpoznamy wszystkie wnioski złożone po terminie, jednak  muszą one wpłynąć do Funduszu najpóźniej do końca tego roku.
 
  • Osoby, które wcześniej złożyły wnioski o przywrócenie terminu otrzymały z PFRON pisemną informację o tym, iż zgodnie z rozporządzeniem, termin został uznany za zachowany (pieniądze zostaną wypłacone).
 
  • Wszystkim spóźnionym wnioskom o refundację PFRON automatycznie w systemie nadaje status „do wypłaty", zatem pieniądze trafią do beneficjentów.

Źródło:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r.  w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne  osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2009 nr 8 poz.42)https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20090080042

Informacje o publikacji dokumentu