KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE
Nowa struktura szkolnictwa zawodowego
Dnia 1 września 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego .
Określa ono ogólne cele i zadania kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, które stanowią załącznik nr 1 do rozporządzenia oraz klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego, która stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia. Załącznik ten obejmuje 215 zawodów szkolnictwa branżowego. Przepisy rozporządzenia stosuje się począwszy od:
1) roku szkolnego 2019/2020:
- w klasie I branżowej szkoły I stopnia – od dnia 1 września 2019 r. lub w semestrze I szkoły policealnej – od dnia 1 lutego 2020 r.,
- w klasie I dotychczasowego czteroletniego technikum,
- w klasie I pięcioletniego technikum,
2) roku szkolnego 2020/2021 w semestrze I branżowej szkoły II stopnia – a w latach następnych również w kolejnych klasach lub semestrach tych szkół.
Klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego
Nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego obejmie 215 zawodów, w ramach których wyodrębniono 254 kwalifikacje. W klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego ujęto:
– zawody posiadające 2 kwalifikacje
– zawody posiadającą 1 kwalifikację
Zawody szkolnictwa branżowego przyporządkowano do 32 branż uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych
- WYSZUKIWARKA KWALIFIKACYJNYCH KURSÓW ZAWODOWYCH -
Obecnie ukończenie szkoły nie zamyka możliwości dalszego rozwoju zawodowego, bowiem elastyczność systemu kształcenia zawodowego pozwala również osobom dorosłym na uzupełnienie/nabycie nowych umiejętności i podniesienie kompetencji zawodowych. Służy temu kwalifikacyjny kurs zawodowy, podczas którego realizuje się program dla wybranej kwalifikacji.
Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe
Dla wielu kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego przewiduje możliwość prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych
Minimalna liczba godzin kształcenia oraz program KKZ dla danej kwalifikacji są wyraźnie określone w podstawie programowej kształcenia w zawodach. W praktyce oznacza to, że osoba dorosła realizując kwalifikację na KKZ nabywa dokładnie te same umiejętności co uczeń branżowej szkoły, technikum czy szkoły policealnej.
Istnieje też możliwość uzyskania przez osoby dorosłe całkiem nowego zawodu. Realizując na KKZ kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz uzupełniając wiedzę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, można zdobyć jednocześnie nowy zawód i uzyskać średnie wykształcenie.
Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie. Egzamin zawodowy organizowany jest przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Po zdaniu egzaminu, słuchacz otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie.
- Ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo Oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 316)
Przepisy rozporządzenia stosuje się począwszy od:
- roku szkolnego 2019/2020 w:
a) klasie I BS I,
b) semestrze I szkoły policealnej
c) klasie I dotychczasowego czteroletniego T
d) klasie I pięcioletniego T
- roku szkolnego 2020/2021 w semestrze I BS II stopnia - a w latach następnych również w kolejnych klasach lub semestrach tych szkół.