Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych, w głównej mierze, bazuje na danych gromadzonych w systemie Syriusz - liczbie zarejestrowanych bezrobotnych, zgłoszonych wolnych miejscach aktywizacji zawodowej oraz danych odnośnie ofert pracy podmiotów publicznych oraz tych publikowanych w Internecie. Analiza wzbogacona jest poprzez wykorzystanie danych Systemu Informacji Oświatowej MEN, badań Głównego Urzędu Statystycznego (BAEL, badanie popytu na pracę).
Zgodnie z nową metodologią prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy w całym kraju zobligowane są do opublikowania informacji sygnalnej za I półrocze – do 31 sierpnia każdego roku oraz za II półrocze/ cały rok - do końca lutego każdego roku. Informacja sygnalna prezentuje ranking grup elementarnych (deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych) na każdym szczeblu sprawozdawczości (krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym). Materiał ten został opracowany na podstawie danych pozyskanych z następujących źródeł:
- Ofert pracy zamieszczanych w Internecie dostępnych na portalu „Zielona Linia" oraz BIP.
- Danych dotyczących liczby osób bezrobotnych oraz ofert pracy pochodzących z sytemu Syriusz (dane statystyczne powiatowych urzędów pracy).
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej pod adresem http://mz.praca.gov.pl