W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Spotkanie informacyjne w UPPO Filia w Dobrym Mieście
Marek Bals
Kolejne spotkanie informacyjne dla osób do 30 roku życia za nami!
Tym razem gościliśmy 24 stycznia 2024 r. w Urzędzie Pracy Powiatu Olsztyńskiego Filia w Dobrym Mieście.
Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o sieci EURES, która łączy pracodawców z kandydatami do pracy na rynku międzynarodowym oraz wspiera mobilność zawodową w Europie .
Następnie doradczyni zawodowa UPPO Filii w Dobrym Mieście przedstawiła informacje na temat możliwości pomocy w aktywizacji, którą oferuje urząd.
Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę! Mamy nadzieję, że zdobyte informacje pomogą uczestnikom w rozwoju kariery zawodowej.
Spotkanie informacyjne dla osób do 30 roku życia w UPPO Filia w Biskupcu
Marek Bals
Aż 21 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym dla osób do 30 roku życia, które odbyło się 23.01.2025 r. w Urzędzie Pracy Powiatu Olsztyńskiego Filii w Biskupcu. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji
naszych asystentek EURES o bezpiecznych i legalnych wyjazdach do pracy za granicą z pomocą sieci EURES
doradczyni zawodowej z UPPO Filii w Biskupcu na temat form wsparcia ze strony urzędu
pracownic Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Olsztynie na temat możliwości uzyskania funduszy unijnych pomocnych w aktywizacji zawodowej.
Dziękujemy za kolejną wspólną inicjatywę na rzecz młodych, a naszych pracowników EURES można będzie spotkać jutro w UPPO Filii w Dobrym Mieście, a w poniedziałek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nidzicy. Do zobaczenia!
Sieć EURES nieustannie wspiera mobilność zawodową pracowników w krajach Unii Europejskiej, EOG oraz Szwajcarii.
Z tego powodu naszych pracowników nie mogło zabraknąć na konferencji pt. „Kryzys migracyjny i jego wpływ na rynek pracy w Polsce i krajach UE/EOG i Szwajcarii", która odbyła się 11 grudnia 2024 r. w Warszawie i zorganizowana została przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Konferencja obejmowała cztery wykłady oraz dwa panele dyskusyjne, które poruszały kluczowe zagadnienia związane z migracją i jej wpływem na rynek pracy.
Udział w wydarzeniu umożliwił wymianę doświadczeń, omówienie najlepszych praktyk oraz rozwijanie współpracy między różnymi instytucjami odpowiedzialnymi za zatrudnienie i mobilność w Europie. Dziękujemy za zaproszenie!
W dniach 2-6 grudnia 2024 r. odbyły się Dni Pracodawców 2024. Nasi pracownicy wzięli udział w trzech wydarzeniach:
3.12.2024 r. oraz 04.12.2024 r. – konsultacje indywidualne z pracodawcami w Jezioranach i w Biskupcu
05.12.2024 r. – spotkanie informacyjne oraz stoisko w Miejskim Urzędzie Pracy w Olsztynie
Była to doskonała okazja do promocji sieci EURES oraz wspierania pracodawców w kwestiach związanych z rekrutacją międzynarodową i mobilnością zawodową. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wykorzystać potencjał sieci EURES w swojej działalności, a także poznać portal internetowy EURES, który umożliwia pracodawcom dotarcie do szerokiego grona kandydatów z całej Europy.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie!
Kolejne spotkanie ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za nami.
Dziękujemy wszystkim, którzy w dniu 27.11.2024 r. dołączyli do naszego wydarzenia w bibliotece. Dla studentów była to świetna okazja, aby zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje sieć EURES.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i ciekawość. Mamy nadzieję, że zyskaliście nowe informacje i motywację do realizacji swoich międzynarodowych planów!
W dniu 7 listopada 2024 roku doradcy EURES WUP Olsztyn i OHP mieli przyjemność spotkać się ze studentami z okazji wydarzenia EXPO STUDENT 2024 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Była to świetna okazja do zapoznania się z siecią EURES i poznania wielu możliwości jakie oferuje w poszukiwaniu pracy za granicą. Dużym zainteresowaniem cieszył się quiz wiedzy z nagrodami o Unii Europejskiej. Studentom gratulujemy wiedzy – byliśmy pod wrażeniem! Dziękujemy OHP za wspólną, świetną inicjatywę i widzimy się ponownie 27 listopada w Bibliotece UWM – zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Kolejne spotkanie w ramach kampanii informacyjnej „30 lat EURES - Godna praca w całej Europie" za nami.
23.10.2024 r. nasza asystentka EURES miała przyjemność spotkać się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu z osobami zainteresowanymi pracą za granicą i przedstawić:
możliwości zatrudnienia za granicą,
funkcjonalność portalu EURES,
korzyści płynące z pracy w różnych krajach Europy.
Dziękujemy urzędowi za zaproszenie, a uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu i ciekawe dyskusje.
W dniu 16.06.2015 r. w Klubie Pracy przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Lidzbarku Warmińskim odbyło się spotkanie informacyjne z osobami poszukującymi zatrudnienia poza granicami Polski. W trakcie spotkania szczegółowo omówiono tematy:
Funkcjonowanie i idea istnienia sieci EURES w Polsce
Bezpieczna praca za granicą
Warunki życia i pracy w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii (warunki zatrudnienia, podejmowanie własnej działalności gospodarczej, opieka medyczna, zabezpieczenie społeczne, koszty utrzymania, itd.)
Europass CV
Dostępne oferty pracy EURES
Zaprezentowana została także krajowa strona sieci www.eures.praca.gov.pl prowadzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Europejski Portal Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu . Spotkanie zakończyło się dyskusją uczestników, w trakcie której wymienili się oni m.in. swoimi doświadczeniami związanymi z pracą za granicą. W spotkaniu wzięło udział 10 osób.
Sporządziła: Karolina Giszterowicz Pośrednik Pracy / Asystent EURES
Podejmowanie pracy za granicą w ramach sieci EURES to jeden z najbezpieczniejszych sposobów rozpoczęcia kariery zawodowej poza Polską. Szczegółowych informacji na ten temat mieli okazje wysłuchać uczestnicy spotkania informacyjnego, które odbyło się 17.10.2024 r. zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Bartoszycach w ramach kampanii „30 lat EURES – Godna praca w Europie". Omówiono usługi sieci EURES, platformę Europass, zasady przygotowania się do bezpiecznego wyjazdu oraz przekazano materiały informacyjne.
Uczestnikom dziękujemy za wyjątkowo aktywny udział i wymianę ciekawych doświadczeń dotyczących pracy za granicą.
Każdego roku do 850 tys. obywateli Unii Europejskiej podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw. Tymczasowy charakter ich pracy, powoduje, że są bardziej narażeni na niepewne warunki życia i pracy. Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację i warunki pracowników sezonowych i naraziła ich na zwiększone ryzyko dla zdrowia.
Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców na temat istniejących praw, obowiązków i usług doradczych, Europejski Urząd ds. Pracy we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi, sieciami unijnymi działającymi w zakresie swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi rozpoczął kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE.
Pandemia koronawirusa jest wielkim wstrząsem dla gospodarki europejskiej i światowej. Państwa członkowskie już wprowadziły lub właśnie wprowadzają środki wspierające płynność budżetową i działania , aby zwiększyć zdolności krajowych systemów opieki zdrowotnej i udzielić pomocy tym obywatelom i sektorom szczególnie dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. Aby złagodzić skutki finansowe dla obywateli i całej gospodarki, Komisja Europejska przyjęła plan działań stanowiący kompleksową reakcję gospodarczą na pandemię koronawirusa. W tym celu Komisja:
Ponadto 2 kwietnia 2020 r. Komisja zaproponowała daleko idące środki, aby uruchomić każde euro z unijnego budżetu na ochronę życia i źródeł utrzymania. Komisja podjęła nową inicjatywę o nazwie SURE - wsparcie w celu zmniejszenia ryzyka bezrobocia w związku z sytuacją nadzwyczajną. Działanie to ma pomóc zachować miejsca pracy i wesprzeć rodziny. Komisja zaproponowała też przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych na działania związane ze zwalczaniem skutków pandemii koronawirusa. Wsparcie otrzymają również rolnicy i rybacy, a także osoby najbardziej potrzebujące. Inicjatywa „Solidarność UE na rzecz zdrowia" o wartości 3 mld euro ma zaspokoić potrzeby systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich. Więcej informacji nt. działań Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response_pl Ograniczenia wprowadzone w poszczególnych krajach UE
Od 1 stycznia 2005 r. obywatele Unii Europejskiej mogą ubiegać się o pracę w krajach Unii na podstawie tzw. Europass.
EUROPASS – to zbiór dokumentów zawierający historię studiów, szkoleń i nabytych kwalifikacji. Celem tego projektu jest stworzenie jednolitego zbioru dokumentów, dzięki któremu obywatele Unii Europejskiej ubiegający się o pracę w kraju lub za granicą będą mogli łatwo udowodnić swoje umiejętności i kwalifikacje.
Komisja Europejska (KE) doceniła działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Olsztynie, dzięki którym Polska została nominowana do nagrody w kategorii Najlepszy Produkt Komunikacyjny PSZ-EURES, w ramach konkursu the EURES Communications Excellence Awards. Nagrody te przyznawane są przez reprezentantów EURESco, GOPA-Cartermill i Mostra, występujących w imieniu Komisji Europejskiej.
WUP został dostrzeżony przez KE za organizację w latach 2011 - 2013 cyklu wydarzeń, promujących postawy prozatrudnieniowe na rynku pracy, jak również inne ważne, ze społecznego punktu widzenia, kwestie. Następujące wydarzenia zdaniem Komisji Europejskiej zasłużyły na wyróżnienie: Europejskie Dni Promocji Przedsiębiorczości Młodych- 2011, Tydzień Solidarności Międzypokoleniowej na Warmii i Mazurach- 2012, Tydzień Obywateli Europy na Warmii i Mazurach - 2013. Przyczyniły się one, zdaniem KE, do poprawy komunikacji pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia (PSZ) a EURES i utwierdziły w przekonaniu, iż sieć EURES stanowi integralną część PSZ. Spowodowały zaangażowanie PSZ w organizację wydarzeń, które wykraczały swą tematyką poza obszar rynku pracy.
Inicjatorem organizacji ww. przedsięwzięć był Wojewódzki Urząd Pracy, tj. kadra EURES razem z pracownikami Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Olsztynie. Partnerami w organizacji wydarzeń były m.in. powiatowe urzędy pracy województwa warmińsko-mazurskiego, OHP, uczelnie wyższe, placówki szkolnictwa ponadgimnazjalnego oraz instytucje skupione w Pakcie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego.
Wydarzenia te odbywały się pod Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego.
Przystąpić do konkursu mogli wszyscy członkowie EURES, w imieniu własnym lub mogli zgłosić kandydaturę osoby, której działania, ich zdaniem zasługują na tę prestiżową nagrodę lub mogą to być projekty zgłoszone przez członka komisji oceniającej. Oprócz Polski do nagrody w tej kategorii zostały nominowane Wielka Brytania i Hiszpania, zwycięzcą została Wielka Brytania.
O ile pracodawca zdecyduje się przekazać ofertę pracy do wybranego powiatowego urzędu pracy, powinien wypełnić specjalnie przygotowany druk Oferty Pracy (dostępny na stronach internetowych poszczególnych Powiatowych Urzędów Pracy).
Wojewódzki Urząd Pracy zapewnia również pracodawcom możliwość samodzielnego zgłaszania krajowych ofert pracy do powiatowych urzędów pracy, w siedzibie WUP z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych pod poniższymi adresami:
Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie
Ul. Głowackiego 28,
10-448 Olsztyn
Tel. 89/522 79 90, email: [Otwiera program do wysyłania emaili] olwu@up.gov.pl
Stanowisko Zamiejscowe w Elblągu,
ul. Bema 54,
82-300 Elbląg
tel./fax. + 48 55 236 03 60, email: [Otwiera program do wysyłania emaili] elciz@up.gov.pl
Stanowisko Zamiejscowe w Ełku,
ul. Kajki 10,
19-300 Ełk, tel. 87 621 26 42, email: [Otwiera program do wysyłania emaili] elk@up.gov.pl
Swobodny przepływ osób to fundamentalne prawo gwarantowane wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, które oznacza możliwość swobodnego przemieszczania się, osiedlania, podejmowania nauki, podejmowania pracy lub prowadzenia działalności na własny rachunek w innym kraju Unii Europejskiej.
Prawo do migracji pracowników gwarantuje swobodny przepływ pracowników, który obejmuje zakaz wszelkiej dyskryminacji wobec pracowników pochodzących z państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia oraz innych warunków pracy. Polscy pracodawcy mogą zatem zatrudniać osoby z krajów Unii Europejskiej, zaś polscy pracownicy mogą podjąć pracę u pracodawców z krajów Unii Europejskiej. Aby ułatwić poruszanie się po/na europejskim rynku pracy została utworzona sieć EURES (EURopean Employment Services) - Europejskie Służby Zatrudnienia.
Sieć EURES oferuje następujące usługi dla pracodawców polskich:
Ogłoszenie polskiej oferty pracy na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej: www.eures.europa.eu
Wyszukiwarka ofert pracy dostępna jest na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej.
Każdy pracodawca, który poszukuje pracowników z krajów UE/EOG powinien zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy i tam złożyć ofertę pracy.
Powiatowy urząd pracy rejestruje zgłoszenie wolnego miejsca pracy w elektronicznej bazie ofert pracy.
Oferta pracy ukazuje się w bazie E-PULS oraz na stronie EURES Komisji Europejskiej www.eures.europa.eu.
W przypadku, gdy pracodawca zainteresowany jest realizacją międzynarodowej rekrutacji osób z konkretnego kraju UE/EOG, Powiatowy Urząd Pracy przesyła treść oferty pracy na specjalnym formularzu do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Doradca EURES z WUP kontaktuje się z pracodawcą w celu ustalenia szczegółów rekrutacji, a następnie przesyła przetłumaczoną, na odpowiedni język obcy, ofertę pracy do zagranicznego doradcy EURES.
Doradcy ci współpracują przy realizacji oferty pracy. Pracodawca po wybraniu kandydata do pracy powiadamia powiatowy urząd pracy lub doradcę EURES z WUP o zatrudnieniu obcokrajowca i zamknięciu oferty.
Dostęp do bezpłatnej bazy CV obywateli Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego szukających pracy za granicą
Dostęp do bazy CV na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej odbywa się poprzez rejestrację w zakładce „Mój EURES" znajdującej się w części przeznaczonej dla pracodawców. Rejestracja na portalu umożliwia stworzenie profilu wyszukiwania i otrzymywanie zawiadomień drogą elektroniczną lub poprzez SMS o pojawieniu się kandydatów odpowiadających kryteriom wyszukiwania.
O konto „Mój EURES" może wystąpić każda firma lub przedsiębiorstwo zarejestrowane zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii, podając nazwę i adres firmy, nr VAT (NIP) lub urzędowy numer rejestracyjny oraz nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail głównej osoby wyznaczonej do kontaktu.
Uzyskanie bieżących informacji nt wydarzeń informacyjnych i rekrutacyjnych EURES.
Udział w międzynarodowych targach pracy, które organizowane są przez sieć EURES, daje pracodawcom możliwość rekrutacji zagranicznych pracowników.
Aktualna lista targów znajduje się w zakładce "Międzynarodowe Targi Pracy / za granicą" na polskiej stronie www.eures.praca.gov.pl i w „Kalendarzu wydarzeń" na portalu www.eures.europa.eu
Wsparcie w rekrutacji kandydatów do pracy z wybranego kraju EOG poprzez:
zebranie CV kandydatów
wstępną selekcję kandydatów
pomoc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami za granicą
możliwość reprezentowania pracodawcy na zagranicznych targach pracy
Na życzenie pracodawcy doradca EURES (z Polski lub kraju pochodzenia kandydatów do pracy) może zebrać podania o pracę i CV kandydatów zainteresowanych daną ofertą. Może także przeprowadzić wstępną selekcję kandydatów.
W celu skorzystania z tych usług należy zgłosić się do powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy właściwego dla siedziby pracodawcy.
Przed rozpoczęciem poszukiwania kandydatów do pracy z danego kraju/krajów warto:
zebrać informacje o rynku pracy wybranego kraju. Informacje te są dostępne w dziale „Poznaj warunki życia i pracy" na polskiej stronie EURES: www.eures.praca.gov.pl,
przygotować projekt oferty pracy,
określić zasięg rozpowszechniania oferty pracy,
ustalić sposób zbierania aplikacji od kandydatów z zagranicy – jakie dokumenty aplikacyjne powinni kandydaci przygotować, w jakim języku i do kogo przekazywane (pracodawca lub jego reprezentant, doradca EURES).
Praktyka rekrutacyjna jest różna w krajach UE / EOG.