W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonują dwa punkty doradztwa dla osób młodych: w Gołdapi i w Iławie. Oba zostały utworzone w ramach pilotażowych programów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Czas na młodych".
Punkt, który został uruchomiony w październiku 2023 roku i który od tamtego czasu jest testowany w Iławie, pełni funkcję tzw. "jednego okienka", w którym osoby do 30 roku życia uzyskują z jednej strony wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, a z drugiej otrzymują informację o możliwych formach pomocy społecznej oraz o ofercie edukacyjnej, mieszkaniowej a nawet zdrowotnej powiatu.
Utworzenie i uruchomienie punktu to jedno z działań autorskiego "Programu wsparcia zawodowego dla osób do 30 roku życia w powiecie iławskim", który wspiera osoby młode w podjęciu aktywności zawodowej i zdobyciu doświadczenia zawodowego. Działania projektu, na realizację którego Powiatowy Urząd Pracy w Iławie pozyskał ponad 565 tysięcy złotych, realizowane są w siedzibie urzędu w Iławie, w czterech filiach: w Kisielicach, Lubawie, Suszu i Zalewie oraz w Inkubatorze Technologicznym w Iławie. Partnerami projektu są ośrodki pomocy społecznej i szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu iławskiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
W spotkaniu, które odbyło się 24 maja, udział wzięli dyrektorzy większości powiatowych urzędów pracy na Warmii i Mazurach, pracownicy Centrów Aktywności Zawodowych oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, na czele z dyrektor Bożeną Piątek. W spotkaniu wziął też udział starosta iławski Bartosz Bielawski.
Goście, którzy odwiedzili Iławę, zapoznali się z działalnością punktu, specyfiką wsparcia, na które mogą liczyć osoby młode w powiecie iławskim, w tym z płatnymi praktykami absolwenckimi, bonem na opiekę nad dzieckiem i bonem na dojazdy, odwiedzili też Inkubator Technologiczny, który jest częścią urzędu pracy. W inkubatorze odbywają się między innymi warsztaty z podnoszenia kompetencji cyfrowych dla klientów punktu.
– Cieszę się, że mogliśmy podzielić się swoimi doświadczeniami z pozostałymi urzędami pracy z województwa – mówi Agata Steiner-Dembińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. – Każdy z urzędów pracy z terenu Warmii i Mazur podejmuje ciekawe inicjatywy, a takie spotkania to doskonała okazja, by wymieniać się wiedzą i pomysłami. Dzięki temu możemy nie tylko prezentować swoje osiągnięcia, ale również uczyć się od siebie nawzajem, co przekłada się na jeszcze lepszą pracę w powiatach – dodaje