Menu

Asset Publisher

 
 
RANKING ZAWODÓW DEFICYTOWYCH I NADWYŻKOWYCH
 

     Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy opracowanie analiz dotyczący rynku pracy, w tym prowadzenie monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, jest jednym z zadań samorządu województwa oraz samorządu powiatu w zakresie polityki rynku pracy.

     Wojewódzkie urzędy pracy wraz z powiatowymi urzędami pracy na terenie całego kraju zadanie to realizowały poprzez m.in. przygotowywanie dwa razy do roku rankingu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, w oparciu o założenia metodologiczne opracowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W 2012 r. MPiPS  rozpoczęło prace nad wprowadzeniem nowych założeń metodologicznych do prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych (w ramach projektu współfinansowanego ze środków EFS). 

     Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych, w głównej mierze, bazuje na danych gromadzonych w systemie Syriusz - liczbie zarejestrowanych bezrobotnych, zgłoszonych wolnych miejscach aktywizacji zawodowej oraz danych odnośnie ofert pracy podmiotów publicznych oraz tych publikowanych w Internecie. Analiza wzbogacona jest poprzez wykorzystanie danych Systemu Informacji Oświatowej MEN, badań Głównego Urzędu Statystycznego (BAEL, badanie popytu na pracę).

     Zgodnie z nową metodologią prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy w całym kraju zobligowane są do opublikowania informacji sygnalnej za I półrocze – do 31 sierpnia każdego roku oraz za II półrocze/ cały rok - do końca lutego każdego roku.  Informacja sygnalna prezentuje ranking grup elementarnych (deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych) na każdym szczeblu sprawozdawczości (krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym). Materiał ten został opracowany na podstawie danych pozyskanych z następujących źródeł:

 
  1. Ofert pracy zamieszczanych w Internecie dostępnych na portalu „Zielona Linia" oraz BIP.
  2. Danych dotyczących liczby osób bezrobotnych oraz ofert pracy pochodzących z sytemu Syriusz (dane statystyczne powiatowych urzędów pracy).
 
     Dane dotyczące ofert pracy dostępnych w Internecie zostały dołączone do danych gromadzonych w systemie Syriusz (po ich wcześniejszym zakodowaniu, zweryfikowaniu i eliminacji powtarzających się ogłoszeń) i przetworzone w specjalnie do tego stworzonym systemie informatycznym.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej pod adresem:

 

Informacje o publikacji dokumentu