W roku 2019 sieć EURES (European Employment Services) obchodzi 25-lecie istnienia na poziomie europejskim oraz 15-lecie na poziomie krajowym. W Polsce działalność sieci jest datowane od 2004 r., czyli od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych, działających w obszarze zatrudnienia. Sieć została utworzona przez Komisję Europejską, żeby wspierać mobilność pracowników na terytorium Unii Europejskiej (UE), Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz Szwajcarii (EFTA).
Głównym celem EURES jest pomoc poszukującym pracy i pracodawcom w poruszaniu się na europejskim rynku pracy, prowadzenie międzynarodowego pośrednictwa pracy oraz informowanie o warunkach życia i pracy w UE i EFTA.
W Polsce obecnie sieć EURES reprezentują przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Kluczową rolę pełnią doradcy i asystenci EURES oraz pośrednicy pracy.
Kadra EURES w WUP w Olsztynie liczy 5 osób: Kierownik Liniowy EURES, dwie Doradczynie EURES i dwie Asystentki EURES.
Wybrane działania Kadry EURES w WUP w Olsztynie w latach 2004-2019
Początkowo, wobec trudnej sytuacji na rynku pracy, kadra EURES WUP w Olsztynie skupiała się na pozyskiwaniu sezonowych ofert pracy za granicą. W dalszej działalności, na skutek zmniejszającego się bezrobocia, skoncentrowano się w szczególności na promowaniu bezpiecznych wyjazdów do pracy poza Polską, wsparciu regionalnych pracodawców oraz pracy doradczej.
Do najważniejszych zadań zrealizowanych przez kadrę EURES WUP w Olsztynie, na przestrzeni ostatnich 15, lat należy zaliczyć:
- inicjatywy na rzecz pracodawców:
- we współpracy z powiatowymi urzędami pracy kadra EURES zorganizowała na terenie województwa warmińsko-mazurskiego 51 spotkań z pracodawcami. Celem była promocja działań EURES oraz innych usług i instrumentów rynku pracy, świadczonych przez Wojewódzki Urząd Pracy i powiatowe urzędy pracy, oferowanych polskim pracodawcom oraz rozreklamowanie działań podejmowanych przez urzędy pracy na rzecz regionalnego i lokalnego rynku pracy.
- doradcy i asystenci EURES oraz pośrednicy pracy uczestniczyli w 26 targach pracy poza Polską (UE/EOG) oraz w 76 krajowych i wojewódzkich wydarzeniach tego typu. Przy specjalnie przygotowanych stoiskach wystawienniczych prezentowano oferty pracy, pochodzące od pracodawców krajowych i regionalnych, a także z krajów UE/EOG i Szwajcarii. Udzielano informacji nt. bezpiecznego podejmowania zatrudnienia, warunków życia i pracy w wybranych krajach.
- działania podejmowane na rzecz osób poszukujących pracy:
- kadra EURES koncentrowała się na pozyskiwaniu głównie sezonowych ofert pracy. Osoby zainteresowane podejmowały zatrudnienie w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, gastronomii i hotelarstwie oraz w przetwórstwie owocowo-warzywnym.
- organizowano i współorganizowano z partnerami zewnętrznymi (m.in. Komisja Europejska, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe, uczelnie, szkoły, OHP, Kuratorium Oświaty, powiatowe urzędy pracy, Policja, Straż Graniczna), m.in. targi pracy, Europejskie Dni Pracy, Europejskie Dni Pracodawcy, dni informacyjne, spotkania informacyjne, wydarzenia, pod nazwą: Europejskie Dni Promocji Przedsiębiorczości Młodych, Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, Tydzień Obywateli Europy na Warmii i Mazurach, Planuj karierę i pracuj bezpiecznie, Nowe wyzwania rynku pracy, Młodzi wchodzą do gry.
Szacunkowa liczba uczestników, która wzięła udział w tych inicjatywach, to ponad 60 tys. osób.
- przeprowadzono 98 warsztatów dla osób poszukujących pracy poza granicami kraju. W warsztatach uczestniczyli głównie bezrobotni, studenci i uczniowie. Celem warsztatów było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat metod i źródeł pozyskiwania bezpiecznych i legalnych ofert pracy w krajach UE/EOG i Szwajcarii. Dodatkowo omawiano sposób weryfikacji wszelkich, zagranicznych ofert pracy, także z krajów „trzecich". Informowano o możliwości odbycia staży i praktyk za granicą oraz o programach wolontariatów i pobytach za granicą w charakterze au-pair,
- promowanie działalności sieci EURS:
- przygotowano i dystrybuowano plakaty, ulotki, pocztówki okolicznościowe, artykuły prasowe, udzielano wywiadów, opracowano i przekazano do emisji lokalnym mediom scenariusze spotów telewizyjnych i audycji radiowych, które były emitowane w najlepszych pasmach oglądalności i słuchalności. Wszystkie te inicjatywy miały na celu promowanie działań realizowanych przez sieć EURES, skierowanych do poszukujących pracy i pracodawców;
- inne działania:
- w ramach projektu „Warmia i Mazury – Obwód Kaliningradzki – Pracując ponad podziałami", realizowanego przez WUP w Olsztynie, kadra EURES prowadziła warsztaty, których uczestnikami byli przedstawiciele służb zatrudnienia z Rosji. Celem spotkania było przekazanie doświadczeń związanych z prowadzeniem europejskiego pośrednictwa pracy, w ramach EURES. Przedstawiono m.in. ogólne zasady funkcjonowania sieci, strukturę, cele oraz zadania;
- przygotowano wydarzenie pod nazwą „Wsparcie młodych na rynku pracy", we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
W dwudniowym spotkaniu wzięło udział 240 osób;
- regularnie szkolono pracowników powiatowych urzędów pracy. Szkolenia odbywały się przy udziale ekspertów zewnętrznych, regionalnych, krajowych i europejskich.
- włączono się, w charakterze instytucji partnerskiej, w dwa projekty REACTIVATE i Twoja Pierwsza Praca z EURES-em, realizowanych przez Konsorcjum utworzone przez Krajowe Biura Koordynacji EURES, publiczne i prywatne służby zatrudnienia, organizacje pozarządowe, izby handlowe, instytucje szkoleniowe z krajów UE. Oba programy są adresowane do obywateli UE poszukujących pracy i przedsiębiorców z 28 krajów UE, mających trudności ze znalezieniem pracowników;
Działania kadry EURES WUP w Olsztynie zostały dostrzeżone i docenione przez Komisję Europejską – Departament Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego i „unijnego" koordynatora sieci EURES w Europie. Przedstawiciele WUP zostali poproszeni o zaprezentowanie działalności sieci EURES w regionie, jako przykład dobrych praktyk, na spotkaniu Menadżerów Krajowych EURES z Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz Szwajcarii (32 kraje).
Ponadto w 2014 roku Komisja Europejska doceniła działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, dzięki którym Polska została nominowana do nagrody w kategorii Najlepszy Produkt Komunikacyjny PSZ-EURES w ramach konkursu the EURES Communications Excellence Awards. Nagrody te przyznawane są przez reprezentantów EURESco, GOPA-Cartermill i Mostra występujących w imieniu Komisji Europejskiej.
Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie (WUP) został dostrzeżony przez Komisję Europejską (KE) za organizację w latach 2011- 2013 cyklu wydarzeń promujących postawy prozatrudnieniowe na rynku pracy jak również inne ważne, ze społecznego punktu widzenia, kwestie. Następujące wydarzenia zdaniem Komisji Europejskiej zasłużyły na wyróżnienie: Europejskie Dni Promocji Przedsiębiorczości Młodych- 2011, Tydzień Solidarności Międzypokoleniowej na Warmii i Mazurach- 2012, Tydzień Obywateli Europy na Warmii i Mazurach- 2013. Przyczyniły się one, zdaniem KE, do poprawy komunikacji pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia (PSZ) a EURES i utwierdziły w przekonaniu, iż sieć EURES stanowi integralną część PSZ. Spowodowały zaangażowanie PSZ w organizację wydarzeń, które wykraczały swą tematyką poza obszar rynku pracy.
USŁUGI SIECI EURES
Pełna informacja na temat: usług sieci EURES dla poszukujących pracy i pracodawców, EURES on-line, EURES w mediach społecznościowych znajdują się na stronach:
www.eures.europa.eu
www.eojd.eu
www.ec.europa.eu/eures/droppin
www.wupolsztyn.praca.gov.pl
www.youtube.com/user/EURESjob
www.facebook.com/EURESjobs
www.twitter.com/EURESjob
www.linkedin.com/company/eures
plus.google.com/1037803768665975473149/posts
PODSUMOWANIE
Obecnie w Europie 17 mln osób mieszka lub pracuje w innym państwie członkowskim niż państwo ich obywatelstwa. Liczba ta jest prawie dwukrotnie wyższa niż dziesięć lat temu. W obrębie UE mobilność stała się elementem życia codziennego, który przynosi korzyści obywatelom, gospodarkom i społeczeństwu jako całości, ale zarazem wymaga dobrych regulacji.
Swobodny przepływ osób jest jedną z najbardziej cenionych swobód rynku wewnętrznego. Według badania Eurobarometru (jesień 2017 r.) ponad ośmiu na dziesięciu Europejczyków popiera „swobodny przepływ obywateli UE, którzy mogą mieszkać, pracować, uczyć się i prowadzić działalność gospodarczą w każdym państwie UE".
Aby sprzyjać swobodzie przepływu pracowników w obrębie Unii i ją zachować, niezbędne są jasne, sprawiedliwe i możliwe do egzekwowania przepisy. UE przyjęła już liczne akty prawne regulujące swobodny przepływ pracowników i nadal udoskonala i aktualizuje te przepisy, na przykład w drodze zmiany dyrektywy o delegowaniu pracowników oraz przepisów w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Ostatecznie państwa członkowskie UE podjęły decyzję, o utworzeniu Europejskiego Urzędu ds. Pracy z siedzibą w Bratysławie. Nowy Urząd będzie zapewniał, by unijne przepisy o mobilności pracowników były egzekwowane w sposób sprawiedliwy, prosty i skuteczny. Urząd rozpocznie działalność w 2019 r. i zacznie działać w pełnym wymiarze do 2024 r..
Urząd zintegruje cztery istniejące obecnie unijne organy: Komitet Techniczny ds. Swobodnego Przepływu Pracowników, Komitet Ekspertów ds. Delegowania Pracowników, europejską platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej oraz Urząd Koordynacji EURES.