
Program Leonardo da Vinci realizowany na rzecz rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego powołany został do życia przez Wspólnoty Europejskie w 1994 roku. Od 2007 roku jest kontynuowany jako jeden z programów szczegółowych programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning).
Program Leonardo da Vinci ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jego zadaniem jest także pomoc w wypracowaniu rozwiązań zmierzających do zwiększenia przejrzystości i uznawalności kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a także wspieranie działań wzmacniających jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego.
Program skierowany jest do osób korzystających ze szkolenia i kształcenia zawodowego nie będącego częścią programu studiów wyższych. W ramach Leonardo da Vinci realizowane są także projekty ponadnarodowe, składane przez firmy, instytucje i organizacje oferujące różne formy kształcenia zawodowego i ustawicznego dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych.
W odpowiedzi na konkursy ogłoszone przez Krajową Agencję Programu Leonardo da Vinci Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie w latach 2005-2007 opracował dwa projekty. Oba uzyskały akceptację komisji oceniającej i zostały zatwierdzone do realizacji.
Projekty skierowane były do 214 bezrobotnych, łączna wartości podpisanych umów na ich realizację wynosiła 453 276 Euro.
Celem projektów była aktywizacja i umożliwienie młodym osobom z województwa warmińsko-mazurskiego zdobycie nowych umiejętności poprzez odbycie czteromiesięcznego stażu zawodowego w niemieckich firmach. Staż zagraniczny poprzedzony był odbywającym się w Polsce kilkutygodniowym szkoleniem kulturowo – językowym, podczas którego szczególny nacisk kładziono na pogłębienie znajomości języka niemieckiego.
Udział w projekcie był bezpłatny. Koszty zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia i podróży związane z odbywanym szkoleniem oraz stażem pokrywane były ze środków przyznanych na realizację programu.
Uczestnicy Programu po powrocie do kraju otrzymywali dokument Europass Mobillity w dwóch wersjach językowych niemieckiej i polskiej. Europass jest najlepszym sposobem udokumentowania i zaprezentowania zdobytych podczas stażu kwalifikacji i kompetencji na obszarze całej Europy.
Partnerami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w realizacji projektów była niemiecka Fundacja Grone Schule zajmująca się szkoleniami i posiadająca duże doświadczenie w realizacji projektów w ramach Programu Leonardo da Vinci.
Ze strony Polskiej obok Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w projekty zaangażowane były powiatowe urzędy pracy z województwa warmińsko-mazurskiego.
Zrealizowane projekty:
- Zagraniczne staże dla absolwentów szkół zawodowych (linki do projektów)
- Praktyka czyni mistrza – poznanie standardów europejskich poprzez zagraniczne staże zawodowe (linki do projektów)