Informacja dla pracodawców

USŁUGI EURES DLA PRACODAWCÓW Z POLSKI


Swobodny przepływ osób to fundamentalne prawo gwarantowane wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, które oznacza możliwość swobodnego przemieszczania się, osiedlania, podejmowania nauki, podejmowania pracy lub prowadzenia działalności na własny rachunek w innym kraju Unii Europejskiej.

Prawo do migracji pracowników gwarantuje swobodny przepływ pracowników, który obejmuje zakaz wszelkiej dyskryminacji wobec pracowników pochodzących z państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia oraz innych warunków pracy. Polscy pracodawcy mogą zatem zatrudniać osoby z krajów Unii Europejskiej, zaś polscy pracownicy mogą podjąć pracę u pracodawców z krajów Unii Europejskiej. Aby ułatwić poruszanie się po/na europejskim rynku pracy została utworzona sieć EURES (EURopean Employment Services) - Europejskie Służby Zatrudnienia. 

Sieć EURES oferuje następujące usługi dla pracodawców polskich:
  1. Ogłoszenie polskiej oferty pracy na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej:  www.eures.europa.eu 
Wyszukiwarka ofert pracy dostępna jest na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej. 
  • Każdy pracodawca, który poszukuje pracowników z krajów UE/EOG powinien zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy i tam złożyć ofertę pracy.
  • Powiatowy urząd pracy rejestruje zgłoszenie wolnego miejsca pracy w elektronicznej bazie ofert pracy.
  • Oferta pracy ukazuje się w bazie  E-PULS oraz na stronie EURES Komisji Europejskiej  www.eures.europa.eu.
  • W przypadku, gdy pracodawca zainteresowany jest realizacją międzynarodowej rekrutacji osób z konkretnego kraju UE/EOG, Powiatowy Urząd Pracy przesyła treść oferty pracy na specjalnym formularzu do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
  • Doradca EURES z WUP kontaktuje się z pracodawcą w celu ustalenia szczegółów rekrutacji, a następnie przesyła przetłumaczoną, na odpowiedni język obcy, ofertę pracy do zagranicznego doradcy EURES.
  • Doradcy ci współpracują przy realizacji oferty pracy. Pracodawca po wybraniu kandydata do pracy powiadamia powiatowy urząd pracy lub doradcę EURES z WUP o zatrudnieniu obcokrajowca i zamknięciu oferty.
  1. Dostęp do bezpłatnej bazy CV obywateli Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego szukających pracy za granicą
Dostęp do bazy CV na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej odbywa się poprzez rejestrację               w zakładce „Mój EURES" znajdującej się w części przeznaczonej dla pracodawców. Rejestracja na portalu umożliwia stworzenie profilu wyszukiwania i otrzymywanie zawiadomień drogą elektroniczną lub poprzez SMS o pojawieniu się kandydatów odpowiadających kryteriom wyszukiwania.

O konto „Mój EURES" może wystąpić każda firma lub przedsiębiorstwo zarejestrowane zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii, podając nazwę i adres firmy, nr VAT (NIP) lub urzędowy numer rejestracyjny oraz nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail głównej osoby wyznaczonej do kontaktu.
  1. Uzyskanie bieżących informacji nt wydarzeń informacyjnych i rekrutacyjnych EURES.
Udział w międzynarodowych targach pracy, które organizowane są przez sieć EURES, daje pracodawcom możliwość rekrutacji zagranicznych pracowników.

Aktualna lista targów znajduje się w zakładce "Międzynarodowe Targi Pracy / za granicą" na polskiej stronie www.eures.praca.gov.pl i w „Kalendarzu wydarzeń" na portalu www.eures.europa.eu 
  1. Wsparcie w rekrutacji kandydatów do pracy z wybranego kraju EOG poprzez:
  • zebranie CV kandydatów
  • wstępną selekcję kandydatów
  • pomoc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami za granicą
  • możliwość reprezentowania pracodawcy na zagranicznych targach pracy

Na życzenie pracodawcy doradca EURES (z Polski lub kraju pochodzenia kandydatów do pracy) może zebrać podania o pracę i CV kandydatów zainteresowanych daną ofertą. Może także przeprowadzić wstępną selekcję kandydatów.

W celu skorzystania z tych usług należy zgłosić się do powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy właściwego dla siedziby pracodawcy.

Przed rozpoczęciem poszukiwania kandydatów do pracy z danego kraju/krajów warto:
  • zebrać informacje o rynku pracy wybranego kraju. Informacje te są dostępne w dziale „Poznaj warunki życia i pracy" na polskiej stronie EURES: www.eures.praca.gov.pl,
  • przygotować projekt oferty pracy,
  • określić zasięg rozpowszechniania oferty pracy,
  • ustalić sposób zbierania aplikacji od kandydatów z zagranicy – jakie dokumenty aplikacyjne powinni kandydaci przygotować, w jakim języku i do kogo przekazywane (pracodawca lub jego reprezentant, doradca EURES).

Praktyka rekrutacyjna jest różna w krajach UE / EOG.

nnk.asset.publisher.info.header